Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2018-10-22 22:50

  Mapa turystyczna dwustronna w skali 1:60000 obejmująca swym zasięgiem obszar Sudetów Wschodnich Na mapie znalazły się takie miejscowości jak Kłodzko, Międzylesie, Krnov, Jesenik, Prudnik, Głuchołazy, Otmuchów, Paczków, Bruntal. Na mapie zaznaczono m.in. kościoły, zabytki, obiekty sportowe, atrakcje turystyczne, wyciągi narciarskie . Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych i narciarskich

 • 2018-10-09 07:32

  Dość długo nie mieliśmy przewodnika po Rudawach Janowickich, wreszcie jest... Co prawda daleko mu do porządnego opracowania, które mogłoby zadowolić krajoznawców, ale dla turystów, którzy nie potrzebują szczegółowego opisu historycznego i krajoznawczego, powinien w zupełności wystarczyć. Wydawnictwo Plan wydało ilustrowany przewodnik turystyczny po Rudawach Janowickich z krótkim opisem miejscowości i najważniejszych atrakcji

 • 2018-09-19 07:14

  “Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska” to już siódmy tom przewodników innych niż wszystkie. Tym razem autorka poprowadzi Was szlakiem zamków i pałaców, w których rozegrały się mroczne wydarzenia, zaprosi na wspólnie poszukiwanie zaginionych kolekcji, opowie nie tylko o skarbach, ale i o do dziś niewyjaśnionych zbrodniach. Wśród bohaterów tej książki odnajdziecie m.in. rosyjską kochankę właściciela zamku Czocha, czy zamordowaną przez wuja młodą milionerkę z Wlenia...

 • 2018-09-19 07:08

  To już drugi z serii przewodników emocjonalnych Wydawnictwa Ad Rem. Tym razem w osobistej, pełnej oryginalnych skojarzeń opowieści Czytelnik zabrany zostaje do podziemnego świata Kowar, odbywa podróż w czasie do miasta, w którym jeszcze nie tak dawno wydobywano uran. Autor Jarosław Szczyżowski ukazuje Kowary jak miasto oglądane w negatywie. Jakby rzeczywistość nie przyznawała się tutaj do samej siebie, odwracała na lewą stronę, udawała. Ale co? I dlaczego?

 • 2018-09-04 09:23

  Przewodnik prowadzi po atrakcyjnych turystycznie i licznie odwiedzanych latem i zimą masywów górskich okalających Kotlinę Kłodzką, którymi są: Góry Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Złote i Bardzkie. Opisano liczne uzdrowiska: Kudowa, Polanica, Duszniki, Lądek oraz zabytkowe miasta i miasteczka: Kłodzko, Bystrzyca, Złoty Stok, Srebrna Góra, Radków, Ścinawka, Wambierzyce

Wizyt:
Dzisiaj: 2135Wszystkich: 2966677

"Skradziona" kapliczka w Górach Bystrzyckich

2018-07-31 07:53

     Na skrzyżowaniu dróg stała ponad dwieście lat. Już nie stoi, ktoś niedawno ją wywiózł, przez co Góry Bystrzyckie zubożały o kolejny cenny zabytek i piękny obiekt, przy którym zatrzymywali się wędrujący tędy turyści. Kapliczka stała na rozwidleniu dwóch bystrzyckich dróg: Wieczność, przy której stoi znany powszechnie Szary Człowiek (Grauer Mann) oraz Drogi Wielkiego Strachu, prowadzącej w dolinę Bystrzycy.

     Piaskowcowa kapliczka z wnęką na obrazek, sygnowana była datą 1814 i inicjałami fundatorów. Stała na uboczu, w lesie, w terenie z rzadka odwiedzanym przez ludzi, łatwo więc byłoby ją wywieźć... Informacja o kradzieży znajduje się zreszta na oficjalnej stronie Bystrzycy Kłodzkiej (www.bystrzycaklodzka.pl). Na szczęście kapliczka ma się w miarę dobrze, znajduje się na posesji miejscowego leśniczego i czeka na ponowne ustawienie na swoim miejscu. Takie informacje uzyskaliśmy od bystrzyckiej Straży Leśnej.

     Z kapliczką związana jest opowieść o jej powstaniu. Postawiona została jako wotum dziękczynne za odnalezienie małego chłopca, który zgubił się w lesie podczas zbierania jagód. Zrozpaczona rodzina przez trzy dni szukała malca. Zmęczony tak długimi poszukiwaniami ojciec zasnął w penym momencie na rozwidleniu dróg, a gdy się obudził, chłopiec cały i zdrowy stał obok niego. Na pamiątkę szczęśliwego zakończenia, rodzina ufundowała w miejscu odnalezienia chłopca, piaskowcową kapliczkę.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Ryszard Kuczer2018-08-27 17:27

  Odnowiony obrazek w kapliczce (wg.uzyskanych przeze mnie informacji w trakcie górskich wycieczek w tych okolicach)pochodził z lat 90 XX w i był namalowany przez żonę Andrzeja Pękalskiego(z Wrocławia-miłośnika Gór Bystrzyckich).

 • Waldek Brygier2018-07-31 14:02

  Panie Witoldzie, dziękuję za informacje. Dzięki Pana wpisowi podrążyłem temat... W Urzędzie Miejskim w Bystrzycy Kłodzkiej są przekonani o kradzieży, w Nadleśnictwie już mniej, a w Straży Leśnej uzyskałem informację, że kapliczka jest w bezpiecznym miejscu, czeka na ponowne postawienie, tak jak Pan napisał...

 • Witold Komorowski2018-07-31 12:38

  Z informacji uzyskanych w kłodzkim PTTK i od pani Marty Wodeckiej-Dudy (pomysłodawczyni Odznaki Regionalnej "Krzyże i Kapliczki Kamienne na Ziemi Kłodzkiej") wynika, że kapliczka została złamana zimą tego roku (sprawcy nieznani), ale niedługo po tym zabrana w bezpieczne miejsce i czeka teraz na konserwację i ustawienie w poprzednim miejscu. Ponieważ w sprawę włączyło się nadleśnictwo w Bystrzycy Kłodzkiej, jest szansa na pozytywne zakończenie całej sprawy.
  Przy okazji: węzeł szlaków na Wójtowskiej Równi ma tabliczkę "Wójtowska Równina 845 m n.p.m." O wysokość się nie spieram - kartografowie tak mają, ale zdumiewa owa "Równina" :) Zob. aktualne fotografie https://dolny-slask.org.pl/7405188,foto.html .

 • Tomasz Jedoń2018-07-31 12:00

  Brak słów...

 • Leszek Świrniak2018-07-31 09:10

  Jeżeli to jest kradzież na zamówienie i na wywóz za granicę to ciężko będzie odzyskać, ale jeżeli zostanie w kraju, to jest zbyt charakterystyczna, żeby się uchowała u złodzieja lub pasera.
  Natomiast, jeżeli się zbytnio nagłośni sprawę to mogą chamy porąbać.

 • Leszek Jurek2018-07-31 08:28

  Jakiś rok temu z Rudawy skradziono figurę J.Nepomucena - wyraźnie w terenie grasuje złodziej zabytków

Komentarz
Facebook