Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 610Wszystkich: 13724723

42. Bieg Piastów - prawie 6 tysięcy zgłoszeń

fot. Marcin Oliva Soto
fot. Marcin Oliva Soto
2018-02-15 17:37

     Najstarszy zawodnik mógłby być pradziadkiem najmłodszych… Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego, rozgrywany od ponad 40 lat w Szklarskiej Porębie – Jakuszycach, rozpocznie się już 24 lutego. Udział zgłosiło prawie 6000 zawodników. Kto tego jeszcze nie zrobił, musi się śpieszyć, limity miejsc na listach startowych są już wypełnione bądź pozostały ostatnie miejsca! Organizatorzy szykują też mnóstwo atrakcji dla kibiców.

     Bieg Piastów to największy w Polsce masowy bieg narciarski z ponad 40-letnią historią, rozgrywany w Szklarskiej Porębie -Jakuszycach, na terenie Gór Izerskich na Dolnym Śląsku. Od prawie 10 lat należy do prestiżowej Worldloppet Ski Federation, zrzeszającej największe biegi narciarskie świata, w tym kultowy Bieg Wazów w Szwecji oraz słynną włoską Marcialongę.

     Rozgrywany jest w formie festiwalu, rozpocznie się 24 lutego i potrwa do 4 marca.  W tym czasie odbędą się zawody narciarskie dla: dzieci, młodzieży, dorosłych i całych rodzin, łącznie dziesięć biegów o różnym stopniu trudności i na różnych dystansach, od 500 m (Bieg Przedszkolaka), przez  7 km, po koronny dystans Biegu Piastów, czyli 50 km techniką klasyczną.

     W Biegu Piastów weźmie udział prawie 6000 zawodników, z aż 30 krajów z Europy, Ameryki Północnej, Azji i Australii. Największym zainteresowaniem cieszą się biegi Worldloppet, rozgrywane na dystansach 50 i 25 km. Wśród uczestników są ludzie w każdym wieku, przeróżnych profesji, na każdym poziomie zaawansowania. Jak zawsze podkreślał honorowy komandor Biegu Piastów Julian Gozdowski, Bieg Piastów to zawody dla wszystkich, w których najważniejszy jest biegacz – każdy biegacz.

     Nie dziwi więc, że na listach startowych obok zwycięzców Biegu Piastów na różnych dystansach w latach ubiegłych (Czechów Adeli Boudikovej, Jiriego Rocarka czy Polaków Róży Łyjak i weterana Waldemara Witulskiego oraz wielu innych) są wspaniali zawodnicy w innych dyscyplinach (jak jedna z najlepszych górskich ultramaratonek Magdalena Łączak), biegacze-obieżyświaty (zdobywcy tytułów Global Worldloppet Master za ukończenie wszystkich biegów należących do Worldloppet) Andrzej Guziński i Edward Traskowski, czy też symbole Biegu Piastów: Waldemar Judka i Stanisław Mroziński, którzy startują w jakuszyckich zawodach od lat 70. poprzedniego stulecia. Ale Bieg Piastów to nie tylko piękna historia. Na koronnym dystansie pobiegnie ponad pół setki dwudziestolatków. Najstarszy zawodnik – Maciej Ignatowski z Grójca, mógłby być ich pradziadkiem – jest po osiemdziesiątce.

     Poza sportowymi emocjami, na uczestników i kibiców 42. Biegu Piastów czekać będą liczne atrakcje, w tym 3-dniowe pokazy kulinarne znanych z mediów Master Chefów, połączone z degustacją dań. Dla zawodników i kibiców gotować będzie między innymi mistrz kulinarny i podróżnik o greckim pochodzeniu Teo Teo Vafidis, znany z takich programów telewizyjnych jak Europa da się lubić, Pytanie na Śniadanie, Filozofia Smaku czy Teoria Smaku.

     Dużą atrakcją 42. Biegu Piastów będzie również koncert Sidneya Polaka uświetniający dekorację zwycięzców na koronnym dystansie 50 km CT, strefa sportu z animowanymi zajęciami i konkursami dla dzieci i dorosłych,  pawilon EXPO, z wystawcami oferującymi świetnej jakości odzież, akcesoria i odżywki oraz strefa Partnerów, w której odbywać się będą m. in. warsztaty i degustacje. W pawilonie EXPO będzie też można kupić pamiątkowe gadżety 42. Biegu Piastów, takie jak czapki biegowe, buffy, torby bawełniane, bidony czy termiczne koszulki.

     Głównymi sponsorami i partnerami tego wydarzenia są: PKO Bank Polski, KGHM Miedź Polska, Brubeck, Dolina Norweska Family Resort & Wellness, Enervit i Miasto Szklarska Poręba. Zapisy i więcej informacji, także praktycznych dotyczących zapisów i dojazdu do Jakuszyc na www.bieg-piastow.pl.
 

Program 42. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego

24 lutego, sobota, godz. 10 – Rodzinna Dziesiątka 10 km CT (techniką klasyczną).
24 lutego, sobota, godz. 10.30 – Wyprawa Zuchów, około 1 km.
25 lutego, niedziela, godz. 10 – Memoriał Stanisława Michonia, 15 km CT.
25 lutego, niedziela, godz. 10.30 – Bieg Przedszkolaka, około 500 m.
26 lutego, poniedziałek, godz. 18 – Nocna Dziesiątka, 10 km CT.
2 marca, piątek, godz. 10 – Bieg Worldloppet 30 km FT (techniką dowolną).
2 marca, piątek, godz. 12 – Bieg na 7 km CT.
3 marca, sobota, godz. 9 – Bieg Worldloppet 50 km.
4 marca, niedziela, godz. 10 – Bieg Worldloppet 25 km CT.
4 marca, niedziela, godz. 12 – Bieg na 12 km CT.

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Paweł Rembarz2018-02-19 11:01

    Trzymamy kciuki za tę fantastyczną imprezę.

Komentarz
Facebook