http://www.naszesudety.pl/sklep/
O nas Forum Bazar Kontakt
 
mapa serwisu  mapa serwisu
facebook

Polecamy

Sudeckie ABC » Pasma » Góry Łużyckie

Waltersdorf

    Waltersdorf jest malowniczym letniskiem ciągnącym się na przestrzeni ok. 3,5 km wzdłuż potoku, na północnym stoku Luží. Dziś liczy ok. 1700 mieszkańców. 

    Wieś była założona w roku 1367 przy starym szlaku handlowym prowadzącym z Czech na Łużyce i nazwana została od imienia zasadźcy, Waltera. Od 1419 roku podlegała miastu Żytawie
. Środek wsi leżał wtedy w miejscu dzisiejszego kościoła i gospody, ale górna jej część, stromo wspinająca się doliną ku przełęczy pod Luži, powstała dopiero w roku 1665. Pierwotnie była samodzielną wsią, nazywaną Oberwaltersdorf, Neuwaltersdorf lub też Neudörfel, a od roku 1667 miała własne sołectwo, dzisiejszą "Sonnenbergbaude". Obie części zostały połączone w roku 1843.

    Głównym źródłem utrzymania mieszkańców była praca w lesie, wypalanie węgla drzewnego, a później zwłaszcza tkactwo chałupnicze. W latach 1538-1600 i 1663-1668 były w sztolniach na stokach Butterbergu prowadzone próby wydobycia srebronośnych rud cynku i ołowiu, występujących na linii załamania łużyckiego. Od XVI wieku w kilku dużych kamieniołomach na stokach Luži i pobliskiej Sonnenberg eksploatowano twardy piaskowiec o bardzo dobrej jakości, który przerabiano na kamienie młyńskie lub osełki, ale również używano go często na nagrobki, rzeźby, a zwłaszcza obramienia drzwi i okien. Bogato dekorowane kamienne portale zdobią dziś większość tutejszych domów, ale najznakomitszą pracą rzeźbiarską wykonaną w miejscowym piaskowcu jest kaplica grobowa rodu Nostitzów – Kyawów na cmentarzu w Hainewalde. Tutejsze piaskowce kredowe szczegółowo badał znakomity geolog i paleontolog Hermann Andert z Ebersbachu, który opisał m.in. znalezione tu dwa nowe gatunki kopalnych amonitów.

    Wieś zasługuje na uwagę ze względu na wyjątkowo dużą liczbę pięknie zachowanych ludowych zrębowych i szachulcowych domów przysłupowych, tak charakterystycznych dla regionu Górnych Łużyc. Zrębowy parter domku jest z zewnątrz otoczony pionowymi słupami połączonymi u góry poziomą belką i deskami tworzącymi łuki wokół okien mieszkalnej części domu. Piętro jest z reguły szachulcowe, a w dachu charakterystyczny jest szereg lukarn. Ponad 230 domów tego typu objętych jest ochroną jako zabytki budownictwa ludowego, a najpiękniejsze z nich łączy miejscowa ścieżka dydaktyczna.

    Już w XIV wieku stał w Waltersdorfie drewniany kościół, który w 1533 r. zastąpiono większą kamienną świątynią z masywną wieżą. Kościół był kilka razy remontowany i poszerzany, największe remonty przebiegały w latach 1648-1657. Do dalszego powiększenia doszło w roku 1713, a prace budowlane ukończono dopiero w roku 1729. Wewnątrz kościoła znajdują się godne uwagi malowidła na emporze oraz ciekawe organy z unikalnym prospektem, które były ostatnim dziełem żytawskiego organmistrza Tamitia z roku 1766. Niedaleko kościoła stoi jeden z pierwotnie trzech młynów wodnych – Mittelmühle (średni młyn), zbudowany w roku 1614. Młyn funkcjonował aż do roku 1855, a w roku 1956 urządzono w nim interesujące muzeum krajoznawcze z ciekawymi eksponatami z historii młynarstwa, tkactwa i leśnictwa.

    W Waltersdorfie urodził się pianista i kompozytor Johann Christian Friedrich Schneider (1786-1835), który w latach 1807-1821 pracował jako organista w kościele św. Tomasza w Lipsku, później był dyrektorem lipskiej opery i nadwornym kapelmistrzem w Dessau. Jego pomnik stoi przed budynkiem poczty.

    Waltersdorf jest dogodnym punktem startu wycieczek w zachodnią część Gór Żytawskich. Na przełęczy na południe od wsi, na czesko-niemieckiej granicy stoi gospoda Wache, przy której znajduje się turystyczne przejście graniczne do Světlé pod Luží. Na zachód stąd można wejść na najwyższy szczyt Luž (793 m) z szerokim widokiem na Czechy i Niemcy. Z Waltersdorfu prowadzi tu też przyrodnicza ścieżka dydaktyczna. W kierunku wschodnim prowadzi z przełęczy droga, zwana Hohlsteinweg, wiodąca koło atrakcyjnej grupy skalnej Nonnenfelsen
(Zakonnice) z restauracją, punktem widokowym i terenami wspinaczkowymi ku malowniczemu letnisku Jonsdorf.

    Ok. 0,5 km na zachód od wsi, na północnym stoku Luži leży mała osada Neu Sorge z kąpieliskiem, w której okolicy jest też leśny park z teatrem i placem zabaw dla dzieci. Niedaleko od dolnego skraju wsi leży ośrodek sportowy z kąpieliskiem Waldstrandbad, należący już do sąsiedniej wsi Grossschönau. Naturalne kąpielisko o powierzchni 8 ha ma dwa stawy, z których jeden służy do kąpieli, a po drugim pływa się czółnami.

    Zimą na stokach Luži nad Waltersdorfem czynne są narciarskie trasy zjazdowe z wyciągami, a w okolicznych lasach wyznaczono w sumie 32 km tras biegowych. Tereny narciarskie dla początkujących znajdziemy koło osady Neu Sorge.

drukuj drukuj
« powrót
Dodano: 2005-04-13, godz. 10:24, Odwiedzin: 3096
Komentarze
Dodaj swój komentarz
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany na stronie
0.0869250298