Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 18781Wszystkich: 6419295

Atrakcje Jawora

Fot.Tomek Nawrot
Fot.Tomek Nawrot
2020-03-31 14:39

   Jawor poznałem odwiedzając pobliski Park Krajobrazowy Chełmy. Miasto znane jest ze znajdującego się w nim Kościoła Pokoju. Ma jeszcze jedną, równie znaczącą atrakcję. To muzeum regionalne. Wcześniej muzea regionalne kojarzyły mi się z niezbyt wyszukanymi zbiorami. W tym przypadku jest inaczej. To jedno z najlepszych muzeów, w jakim byłem.

    Przyciągnęły mnie do niego budynki, w których się znajduje. Do sekularyzacji w 1810 r. był tu klasztor Bernardynów i kościół. W bogatych zbiorach muzeum znajdują się minerały i kamienie szlachetne pochodzące z terenu Sudetów. Są bardzo interesujące znaleziska archeologiczne z terenu Jawora i okolic z czasu od epoki kamienia do VI w. Zobaczyć też można pięknie wykonane eksponaty broni białej i palnej. 

    W budynkach dawnego klasztoru i kościoła znajdują się polichromie z XVI i XVII w., malowidła pochodzące z innych obiektów, głównie kościołów, a także inne eksponaty śląskiej sztuki sakralnej. Bogato przedstawione są na jednej ze stron internetowych
paskonikstronik.blogspot.com/2018/04/gotyckie-wnetrza-muzeum-regionalnego-w.html

     Bardziej współczesnych czasów dotyczy ekspozycja przygotowana z firmą Mercedes, która pod Jaworem wybudowała swoją fabrykę. W muzeum przedstawiona została historia firmy udokumentowana m.in. zdjęciami samochodów.

     W Jaworze warto też zobaczyć rynek wraz z interesującym budynkiem ratusza oraz największą atrakcję dendrologiczną miasta - pomnikową aleję dębową usytuowaną przy ulicy nazwanej bardzo podobnie, Alei Dębowej. Obszernie i wnikliwie przedstawił ją na swojej stronie mój znajomy, pasjonat drzew i grzybów, Paweł Lenart: lenartpawel.pl/aleja-debowa-z-jawora-w-drzewna-dal.html.

     Wszystko, o czym pisałem, można zobaczyć za dnia. A po zmroku? Zapraszam do oglądnięcia zdjęć.

Tomek Nawrot
 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomek Nawrot2020-04-01 16:24

  Tak, widać, że w ostatnim czasie były wykonane na rynku prace. Widziałem też, że odnowiony został skwer przylegający do rynku. Już niedługo, jak się zazieleni, będzie można w pełni go podziwiać.

 • Tomasz Drożdż2020-04-01 13:31

  Tomek, dzięki za zdjęcia z nocnego Jawora!
  Dla mnie Jawor to przepięknie (choć nieco na uboczu) położone miasto pełne mało znanych zabytków. Świątynia Pokoju jest bardziej kameralna niż ta ze Świdnicy i - pięknie zachowana. Perełką jest rynek z neorenesansowym rauszem zaprojektowanym przez architekta z Berlina. Dwie modernistyczne pierzeje rynku ze śmiałymi żelbetowymi łukami podcieni - moim zdaniem - świetnie komponują się z pozostałą częścią zabudowy. Nie wybudowano tu gargamelowych atrap starych budynków, lecz umiejętnie ozdobiono zwykłe domy mieszkalne podcieniami wzorowanymi na tych, które szczęśliwie ocalały obok.
  Twoje zdjęcia pokazują też, że cały rynek jest teraz bardzo zadbany i efektownie oświetlony.
  Miły widok.


Komentarz
Facebook