Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 13029Wszystkich: 5787292

Będzie wieża na Čertovej horze

2015-04-06 08:28
 • Fot. UM Harrachov
  Fot. UM Harrachov

     Zarzucona na kilka miesięcy realizacja projektu budowy wieży widokowej na górującej ponad Harrachovem Čertovej horze, znów ma szansę zostać dokończona. Dzięki przyłączeniu się Harrachova do transgranicznego projektu „polsko-czeskiej grzbietówki”, znajdą się pieniądze na realizację przedsięwzięcia. W projekcie bierze obecnie udział 29 partnerów, którzy na swym terenie chcą budować m.in. punkty lub wieże widokowe. Oprócz Harrachova, są między nimi na przykład Albrechtice v Jizerských horách, Bílý Potok, Rokytnice nad Jizerou, Jelenia Góra czy Szklarska Poręba.

     14 kwietnia, o godzinie 17:00, w hotelu Sklář odbędzie się publiczna prezentacja projektu nowej wieży, przygotowana przez architektów ze studia projektowego Mjölk. Prezentacja połączona będzie z dyskusją, w której swe zdanie na temat budowli będzie mógł wyrazić każdy. Architekci, jak sami przyznają, są przygotowani na krytykę, bo nigdy nie uda się zadowolić wszystkich gustów, ale chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i wątpliwości.

     Jan Mach ze studia projektowego Mjölk tłumaczy, że prosta architektura wieży oraz materiał, z jakiego zostanie wykonana, ma wobec warunków panujących na Čertovej horze, duże znaczenie. Góra wznosi się na wysokość 1020 m, przez dużą część roku panują na niej zimowe warunki, dlatego architekci zdecydowali się na użycie betonu, który jest trwałym materiałem i jednocześnie łatwym do utrzymania w trudnych warunkach. Z tego samego powodu, a także dlatego by wieża przez cały rok mogła być samoobsługowa, zdecydowano się na prosty, minimalistyczny jej kształt. Nie bez znaczenia był tutaj także aspekt ekonomiczny.

     Studio projektowe Mjölk ma spore doświadczenie w tworzeniu miejsc przeznaczonych dla turystów. Obecnie pracuje na przykład nad stworzeniem ścieżki dydaktycznej i miejsca widokowego na Malym Špičáku koło Tanvaldu. Przygotowana zostanie trasa wycieczkowa wzdłuż dawnego toru saneczkowego, o którego dziejach i ciekawostkach będą informowały tablice na szlaku.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook