Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 992Wszystkich: 13723131

Blisko 5000 góromaniaków w Lądku-Zdroju

2017-09-25 07:04

     Rekordowa liczba blisko 5000 uczestników, 60 niezwykłych gości, 21 inspirujących filmów i mnóstwo atrakcji – końca dobiegł końca ostatni dzień XXII Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Czterodniowe, jedyne takie w Polsce wydarzenie poświęcone w całości kulturze górskiej było niepowtarzalną okazją do poznania zapierających dech w piersiach historii prosto z najwyższych górskich półek. 

     Tegoroczna XXII edycja Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju trwała od 21 do 24 września. Było to wspólne spotkanie środowiska górskiego, w którym udział wzięli pasjonaci gór, podróży i sportów ekstremalnych. Jak co roku, podczas oficjalnego otwarcia Festiwalu głos zabrała Anna Milewska-Zawada, wdowa po patronie imprezy, Andrzeju Zawadzie. - Festiwal już się zrobił tradycją zarówno dla mnie, jak i organizatorów. Jest jak co roku okazją do spotkania kolegów z dawnych lat – mówiła pierwszego dnia.

    Tego dnia odbyła się także, w ramach inauguracji konkursowych pokazów, projekcja filmu pt. „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland. Zwieńczeniem prelekcji gości pierwszego dnia były historie Adama Bieleckiego, który opowiedział o Tilicho Peak i próbach wejścia nową drogą na Annapurnę oraz Adama Ondry, czeskiego wspinacza, autora dwóch pierwszych przejść najtrudniejszych dróg sportowych na świecie: La dura dura (9b+), The Change (9b+) oraz dodanej ostatnio do kolekcji Project Hard. Projekt ten po pokonaniu otrzymał nazwę Silence i jest pierwszą drogą na świecie o wycenie 9c. 

     Drugiego dnia uczestnicy mieli okazję posłuchać legendy samotnego bigwallu, Marka Raganowicza. W ramach Konkursu Filmowego odbyły się tego dnia projekcje takie, jak m.in. polska premiera filmu „Last Honey Hunter” opowiadającego o zamieszkałych dolinę Hongu w Nepalu ludziach Kulung czy światowa premiera filmu „Mama” w reżyserii Wojciecha Kozakiewicza przedstawiająca historię kobiet stojących przed wyborem: założyć rodzinę czy realizować swoją sportową pasję?

     Trzeci dzień rozpoczął się od Bloku Książki Górskiej i rozmów m.in. Wojciecha Kurtyki, jednego z najwybitniejszych polskich i światowych himalaistów z Bernadette McDonald, kanadyjską pisarką, autorką jego biografii pt. „Art of Freedom. The Life and Clims of Voytek Kurtyka”. Książka swoją premierę będzie miała jeszcze w tym roku, na razie jedynie w języku angielskim. W ramach bloku wypowiedzieli się także Piotr Pustelnik, który jako trzeci z polskich himalaistów zdobył wszystkie 14 szczytów liczących powyżej 8000 m. n.p.m. i Piotr Trybalski, dziennikarz, pisarz i podróżnik. Rozstrzygnięto także jedyny taki konkurs w kraju – tytuł Książki Górskiej Roku spośród 38 pozycji otrzymała publikacja autorstwa Marka Raganowicza pt. „Zapisane w kręgach”. Ogłoszenie uświetnił występ Daniela Grupy, który zagrał na pianinie. 

     - W tym roku w Lądku podczas XXII Festiwalu Górskiego gościliśmy rekordową liczbę uczestników i jest mi niezmiernie miło być częścią tego wyjątkowego wydarzenia, które z roku na rok przyciąga coraz więcej zainteresowanych kulturą górską. Byli to zarówno goście z Polski jak i z zagranicy. Festiwal Górski co roku jest niesamowitym dowodem na to, że gdy ludzi łączy pasja, nie liczą się żadne granice – mówi Maciej Sokołowski, Dyrektor Festiwalu.

     Wieczorem, trzeciego dnia w ramach wystąpienia „W poszukiwaniu Świętego Graala – muzyczne impresje na dziewiczych ścianach” uczestnicy mieli okazję posłuchać historii oraz twórczości wyjątkowego teamu - Nicolas Favresse, Oliver Favresse i Sean Villanueva O’Driscoll swoją opowieść przeplatali własnymi utworami granymi na żywo. Liczne prelekcje gości tego dnia zakończyło wystąpienie, na które wszyscy czekali – Alexa Honnolda, najlepszego wspinacza free solo wszechczasów. Trzeci dzień Festiwalu zwieńczyły koncerty polskich wykonawców: Fisza Emade Tworzywo i Grubsona.

     Niedzielę otwarto spotkaniem poświęconym Wandzie Rutkiewicz w 25. rocznicę jej zaginięcia – wspominali ją: Bogdan Jankowski, Janusz Fereński, Krzysztof Wielicki, Janusz Skorek i Bogumił Słama Tego dnia miała miejsce także światowa premiera filmu pt. „Everest, un reto sobrehumano” w reżyserii Aitora Bareza. Po projekcji odbyło się krótkie spotkanie z reżyserem i głównym bohaterem produkcji, Alexem Txikonem. Czwartego dnia Festiwalu wyłoniono najlepsze spośród 21 wyjątkowych filmowych produkcji. Wyniki ogłoszono podczas uroczystego zakończenia Festiwalu. Grand Prix otrzymał słowacki film „Sloboda pod nakladom” w reżyserii Pavol Barabas przedstawiający najstarsze pokolenie tragarzy działających w Tatrach Wysokich, którzy codziennie dostarczają jedzenie do górskich schronisk. Nagrodzone produkcje: 

· Najlepszy Film Wspinaczkowy – „Mama”
· Najlepszy Film o Górach Wysokich – „Everest, un reto sobrehumano” 
· Najlepszy Film o Kulturze Górskiej – „Summits of My Life III: Langtang” 
· Najlepszy Film o Sportach Górskich – „Biegacze” 
· Najlepszy Film Polski – „Piotr Malinowski. 33 zgłoś się.”
· Najlepszy Film Krótkometrażowy – „What If You Fly” 
· Nagroda Specjalna dla Najlepszego Filmu Fabularnego Festiwalu w Lądku – „Pokot”

     Za popularyzację kultury górskiej nagrodę otrzymała Danuta Piotrowska, Iwona i Tadeusz Hudowscy, Stanisław Pisarek i Roman Gołędowski. Wyróżnienia wręczyli przedstawiciele Festiwalu, Renata Wcisło i Maciej Sokołowski oraz Piotr Pustelnik, Prezes Polskiego Związku Alpinizmu i Rafał Fronia z Rady Wydawniczej Czasopisma Taternik. Do późnych godzin wieczornych trwały pokazy nagrodzonych filmów.

     Informacje o kolejnych edycjach Festiwalu znaleźć będzie można na www.festiwalgorski.pl. Partnerem Festiwalu było Lotto.

[Sylwia Serafin – Festiwal Górski]

 


Zobacz także:
strona www Festiwalu Górskiego 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook