Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 493Wszystkich: 13767982

Chcą zagospodarować górę Chełmiec

Fot. Dariusz Gdesz
Fot. Dariusz Gdesz
2015-04-30 20:16

     Chcą zagospodarować górę Chełmiec (851 m n.p.m.), która w przeszłości była jedną z największych atrakcji turystycznych regionu wałbrzyskiego. Teraz władze Szczawna-Zdroju, do którego należy największa część masywu Chełmca wraz z jego wierzchołkiem zamierzają przywrócić mu dawną świetność. 

     – Kiedy niedawno byłem na Chełmcu z przykrością stwierdziłem, że dawna infrastruktura turystyczna jest w kiepskim stanie – mówi Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju. – Dlatego chcę powrócić do tematu zagospodarowania Chełmca. W pierwszej kolejności zamierzamy ucywilizować szlaki turystyczne i rowerowe od strony Wałbrzycha i Boguszowa-Gorce. 

     Przed niespełna dwoma laty w związku z planowaną budową obwodnicy Szczawna-Zdroju i Wałbrzycha u podnóża masywu Chełmca, powrócił także temat budowy na górze ośrodka sportów zimowych. Już w 2006 r. na zlecenie władz Szczawna-Zdroju została przygotowana koncepcja zagospodarowania części masywu Chełmca, właśnie pod tego typu inwestycję. Mimo, że przedsięwzięcie było wówczas jedynie w fazie wstępnej koncepcji, swój głośny sprzeciw dla jego realizacji wyraziły wówczas organizacje ekologiczne. Podkreślały, że funkcjonowanie ośrodka narciarskiego niekorzystnie wpłynie na sąsiadujący z nim obszar Natura 2000.

     Do tematu powrócono pod koniec 2013 r. w związku z planowaną budową obwodnicy Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei wystąpiła do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji. Pod uwagę brane są trzy warianty przebiegu drogi. Dwa zahaczają o wałbrzyską dzielnicę Konradów. Natomiast trzeci jest wytyczony u podnóża masywu Chełmca i przebiega częściowo przez tereny Natura 2000. Zwolennikami trzeciego wariantu jest większość mieszkańców Konradowa, władze Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju. Jeśli zapadnie decyzja o przebiegu drogi przy Chełmcu, to będzie również otwarta droga do budowy ośrodka narciarskiego. 

     – Wiążemy nasze plany z Chełmcem jako centrum aktywności sportowej. W jego bliskim sąsiedztwie jest położone nasze centrum rekreacyjno-sportowe Aqua-Zdrój – wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Należy jednak podkreślić, że nie jest to przedsięwzięcie, którego realizację planujemy w najbliższym roku. 

     Prezydent Wałbrzycha dodaje, że miasto ma już opracowaną koncepcję przebudowy stadionu na Nowym Mieście. W tej chwili to jest priorytetowa inwestycja miasta jeśli chodzi o infrastrukturę sportową. W sprawie zagospodarowania Chełmca, Wałbrzych nie chce działać samodzielnie, tylko we współpracy ze Szczawnem i Boguszowem-Gorce, do których góra administracyjnie również należy. Na razie pewne jest, że jeśli ruszą prace w masywie Chełmca, to Wałbrzych chce by były finansowane z puli, którą otrzyma Aglomeracja Wałbrzyska na realizację zadań związanych z infrastrukturą sportową i rekreacyjną. 

     Na razie najmniej entuzjastycznie do zagospodarowania Chełmca podchodzą władze Boguszowa-Gorc. Nie zamykają się na pomysły związane z zagospodarowaniem masywu góry. Podkreślają jednak, że w tej chwili priorytetem dla nich jest dokończenie inwestycji związanej z ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym przy górze Dzikowiec (836 m n.p.m.). 

     – W tej chwili najważniejszym zadaniem jest dla nas budowa nowej drogi dojazdowej do Dzikowca – mówi Paweł Sosialuk, zastępca burmistrza Boguszowa-Gorc. – W pierwszej kolejności planujemy budowę odcinka o długości około 650 m przy linii kolejowej.

Artur Szałkowski – www.naszemiasto.pl
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook