Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-11-26 23:05

  Ukazująca się w roku jubileuszu 75-lecia polskiej administracji we Wrocławiu oraz 75-lecia wrocławskiego środowiska akademickiego książka w popularnonaukowy sposób przybliża powojenne początki funkcjonowania Uniwersytetu Wrocławskiego i ukazuje wysiłek podejmowany w tym zakresie przez Grupę Naukowo-Kulturalną pod przewodnictwem prof. Stanisława Kulczyńskiego

 • 2020-11-10 21:36

  Od lat panuje przekonanie, że w Karkonoszach nie ma regionalnej kuchni. Wszyscy są przekonani, że obecna kuchnia to przepisy pochodzące przede wszystkim z kresów. Myślimy tak dlatego, że spora część mieszkańców naszych terenów to potomkowie przesiedleńców z przedwojennych kresów Rzeczypospolitej. Nie jest jednak tak do końca. Przecież przed II wojną światową Karkonosze zamieszkiwane były przez ludność, która miała swoje przyzwyczajenia kulinarne

 • 2020-11-10 21:15

  „Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny” jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym, miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy

 • 2020-10-21 10:26

  Co jakiś czas prezentujemy Wam nowe mapy, które ukazują się na rynku wydawniczym. Dzisiaj o kilku, które wydały w ostatnim czasie wydawnictwa PLAN (wrocławski i jeleniogórski). Na początek o dwóch mapach, które już wcześniej można było kupić, ale teraz są również w coraz popularniejszej wśród turystów wersji wodoodpornej

 • 2020-10-08 07:35

   "Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny" jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy na południowym wschodzie

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1674Wszystkich: 9359081

Ciekawe miejsce: Góry Izerskie

2020-12-10 11:12

     Od pół roku jeżdżę rowerem po górach. Dolny Śląsk jest idealny do tej aktywności. Mnóstwo tras, ścieżek górskich, single tracki, strefa MTB Sudety. Tym razem padł pomysł na Góry Izerskie, grzbietem, wzdłuż pasma.

     Ruszyłem z Rozdroża pod Wysokim Kamieniem w Szklarskiej Porębie na czerwony szlak i nim w górę na Wysoki Kamień. Świetne miejsce i piękny z niego widok. Dalej grzbietem w stronę kopalni kwarcu Stanisław, która robi niesamowite wrażenie swoim rozmiarem i przestrzenią. Fajny, szybki zjazd, szeroką drogą.

     Za kamieniołomem jeden z głównych celów wyprawy, czyli Wysoka Kopa, najwyższy szczyt Gór Izerskich, należący do Korony Gór Polski. 1126 m n.p.m. Kolekcjonuję po swojemu szczyty KGP, ale to temat na inną rozmowę. Następnie na Polanę Izerską, po drodze Sine Skałki, piękne miejsce widokowe. Przez Samolot i Mokrą Przełęcz wprost na polanę. Z Polany Izerskiej w lewo, dalej czerwonym szlakiem na Łącznik. Stamtąd wjazd na Smrek 1124 m n.p.m.  Tutaj zaczyna się techniczny podjazd, ale cały czas bardzo przyjemny. Widok z wieży po czeskiej stronie jest kapitalny, lecz dziś był na max 2 m.

     Powrót na Łącznik tą samą ścieżką, i w prawo na żółty szlak w stronę Hali Izerskiej. Jak dla mnie to kapitalna ścieżka na rower górski – jest bardzo techniczna, kamienie, korzenie, uskoki, błoto i strumyczek... idealnie na zjazd. Dalej czerwonym szlakiem przez Orle do Jakuszyc. Zaczęła się mżawka, która natychmiast zamarzała, więc moje letnie opony zaczęły się ślizgać. Za schroniskiem Orle szlak skręca w lewo. Z Jakuszyc miałem jechać Singlem w stronę Wysokiego Kamienia i tam zjechać, tą samą ścieżką, którą zaczynałem wyprawę, lecz przez zamarznięte i śliskie podłoże zmieniłem decyzję i wróciłem do Szklarskiej asfaltem.

     Razem wyszło, 55,9 km co jest moim osobistym rekordem w górach w jeden dzień. 1419 m w górę i w dół. Czas to 7:07 godz., odjąć trzeba ok. 45 minut na przerwy turystyczne i obiad. Myślę, że latem ta trasa jest do zrobienia w 5-6 godzin.

     Góry Izerskie są idealne do lekkiej, turystycznej jazdy, chociaż kilka smaczków mtb można znaleźć. Większość tras jedzie się łatwo i szybko, zdarzyło mi się zjeżdżać z prędkością ponad 40 km na godz. tam gdzie było mniej śniegu i kamieni. Świetna okolica do trenowania wydolności, przez większość czasu jedzie się na wysokości 900-1100 m n.p.m.

     Góry Izerskie mnie zauroczyły od razu. Chcesz pochodzić czy pojeździć rowerem – są idealne na to. Zimą to mekka dla narciarzy biegowych. Wiem, że będę tam wracał, żeby odkrywać kolejne piękne miejsca oraz trenować. Wspaniała okolica: przestrzeń, cisza, piękne widoki – tego wszystkiego jest tam pod dostatkiem. Zresztą zobaczcie sami 😊 Do zobaczenia na szlaku.

Jacek Żuraw
 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomek Nawrot2020-12-11 09:07

  To prawda. Też kiedyś jechałem rowerem przez to pasmo Gór Izerskich. Bardzo dobra trasa na rower. No i te dwie atrakcje. Wysoki Kamień - potwierdzam, co autor napisał, bardzo fajny widok. Duże wrażenie robi kopalnia Stanisław.

Komentarz
Facebook