Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 150Wszystkich: 13763231

Czy schronisko „Nad Łomniczką” przetrwa?

Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
2020-04-14 12:25

     W ubiegłym roku elektryzowały nas wieści ze schroniska Nad Łomniczką, gdzie siłą eksmitowano dotychczasowych dzierżawców. Niewiele później ogłoszony został konkurs na przebudowę schroniska. Spółka Sudeckie Hotele i Schroniska oferowała autorowi najlepszej koncepcji 1000 złotych. Kwota wydawałoby się śmieszna, ale wpłynęło pięć prac, z których wybrano opracowanie Jacka Podlaszewskiego. Nie każdemu podoba się zaproponowana bryła schroniska, ale przecież o gustach się nie dyskutuje – ważne, by schronisko przetrwało!

     Kilka dni temu, na stronie spółki zarządzającej większością sudeckich schronisk pojawił się komunikat o możliwości wydzierżawienia terenu przy schronisku Nad Łomniczką. Dodatkowo istnieje możliwość dzierżawy schroniska, ale w połączeniu z remontem, jaki dzierżawca musi przeprowadzić na własny koszt. Oferty można składać do 28 kwietnia 2020 roku, a zawierać one muszą m.in. program inwestycyjny i remontowy (po co więc był konkurs na przebudowę schroniska?) wraz z potwierdzeniem posiadanych środków, które pozwolą na realizację pomysłów przyszłego dzierżawcy. Należy również złożyć propozycję czynszu, jaki co miesiąc będzie płacony spółce. W ogłoszeniu jest również mowa o szeregu zabezpieczeń (bez podania szczegółów), które zostaną zastosowane, by umowa dzierżawy była realizowana po myśli spółki (m.in. będzie to 5 000 złotych wpłacone jako wadium przed otwarciem ofert).

     Przekładając na prostszy język, spółka Sudeckie Hotele i Schroniska szuka inwestora, który wyłoży ze swej kieszeni grube miliony złotych, by doprowadzić schronisko do stanu używalności. Jeżeli w zamian zaoferuje, jak większości dzierżawców, dzierżawę na kilka lat, to możemy jej życzyć tylko powodzenia… W warunkach, jakie musiały spełnić oferty na przebudowę budynku mamy np. informacje o konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej (wiąże się to z budową łącza o długości przynajmniej 2 kilometrów, dodatkowo na terenie parku narodowego) oraz podłączenia prądu (obecnie nie ma energii elektrycznej w schronisku). To ogromne koszty, wymagające do tego szeregu pozwoleń. Przeciwności, jakie staną na drodze potencjalnego inwestora, przy obecnej polityce spółki w stosunku do nieruchomości, jakie posiada, nie wróży nic dobrego…

     Czy zatem schronisko Nad Łomniczką przetrwa? Na internetowych forach pojawiają się różne, czasami wydaje się, że mocno spiskowe teorie. Czy jednak pomysł, by schronisko pozostawić na jakiś czas samemu sobie (a to z braku inwestora, pieniędzy, czy setki innych powodów), by się zdekapitalizowało i później je zburzyć jest naprawdę dalekie od rzeczywistości? Karkonoski Park Narodowy, jako instytucja przede wszystkim zajmująca się ochroną przyrody, z pewnością byłby z takiego rozwiązania zadowolony. PTTK spadłby kamień z serca, a raczej z portfela, bo organizacja nie jest i nie będzie w stanie poradzić sobie z remontem (prezes PTTK Jerzy Kapłon już kilka lat temu mówił, że składki członkowskie ledwie starczają na ubezpieczenie członków PTTK). Miejmy nadzieję, że to tylko czarny scenariusz! Jaki zaproponuje nam PTTK? Dowiemy się pod koniec kwietnia. Miejmy nadzieję…

Waldemar Brygier - NaszeSudety
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Tomasz Drożdż2020-04-16 10:38

    Nad Łomniczką, Pasterka, Szwajcarka, Samotnia + cała reszta schronisk, o której się jeszcze nie pisze... Wszędzie widać odcisk ciężkiej łapy właściciela, czyli PTTK. Pomijając inne, niewątpliwie pozytywne aspekty działania tej organizacji (której sam byłem kiedyś członkiem), to sposób zarządzania majątkiem w postaci schronisk jest po prostu prymitywny, archaiczny i tragiczny. Nie dziwi stan sanitarny i techniczny wielu schronisk, których najemcy nie są zainteresowani przeprowadzeniem remontu leciwych budynków. Wysokie czynsze i brak pewności co do możliwości przedłużenia umowy w przyszłości - w pełni taką niechęć usprawiedliwiają. Pozytywne wyjątki takie, jak Odrodzenie (po zmianie ekipy), Na Hali Szrenickiej, Pasterka ze schroniskiem Na Szczelińcu - to tylko wyjątki. Nie chodzi mi o atmosferę panującą w schroniskach, bo to zupełnie inna sprawa.

    Całkowita dekapitalizacja schroniska Nad Łomniczką jest skrajnym przykładem zwykłej niegospodarności i lekceważenia zwykłych turystów, którzy korzystają z tego obiektu. Przewidywane koszty doprowadzenia kanalizacji itp. do tego schroniska są rzeczywiście porażające. Postępowanie PTTK, który wymaga od Najemcy poniesienia tych kosztów, jest zresztą niezgodne z prawem cywilnym (koszty takie winien ponosić Wynajmujący, czyli Właściciel, a nie Najemca).

    Taką smutną i przykrą mamy rzeczywistość. Obawiam się, że schronisko Nad Łomniczką skazane jest na to, że się rozpadnie ze starości...

  • Jerzy K.Bieńkowski2020-04-24 02:54

    Zgadzam się z końcowym wnioskiem. Jeżeli PTTK chce rozwiązać problem to wyłącznie przez sprzedaż takich 'kulejących' schronisk. Spółka nie szuka nowego dzierżawcy tylko naiwnego idioty, któremu można postawić nierealne warunki w dodatku niezgodne z prawem polskim. W USA taką propozycję po prostu by wyśmiano, ponieważ obowiązek remontów i napraw spoczywa na właścicielu a nie dzierżawcy. Przyznam, że czasami za PTTK po prostu wstydzę się poniewaz schodzi coraz niżęj tkwiąć w tępym uporze przy swoim.

  • Stefan Jakubowski2020-05-01 09:14

    Sprywatyzować schroniska,przetrzepać PTTK!!!

  • Mariusz Kuliński2020-06-21 22:49

    W kwestii elektryfikacji schroniska można by obejść temat poprzez instalację ogniwa paliwowego i paneli solarnych + mała turbina wiatrowa. Przy dobrych warunkach prąd płynąłby z instalacji do ogniwa i w obiegu odwrotnym (elektrolizera) produkowałby wodór, który przy braku dobrych warunków pogodowych, poprzez ogniwo dawałby prąd.

    Można by też użyć ogniwa zasilanego gazem i wspieranego produkcją wodoruu. Może dałoby się zainstalować małą elektrownię wodną przy schronisku, co też uchroniłoby przed ciągnięciem kabli po KPN.

    W takich miejscach energia odnawialna, zgodna z naturą byłaby mile widziana.

  • Janusz Rybak2021-04-21 18:08

    Po prostu sprzedajcie go pasjonatom . A nie szukacie naiwniaków . Którzy się napalom,wyremontują a PTTK po 5 latach wejdzie jak na swoje i eksmituje dzierżawców.
    SKANDAL

Komentarz
Facebook