Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 17188Wszystkich: 5169263

Dla ptaków i piwa

źródło: navstivtejeseniky.cz
źródło: navstivtejeseniky.cz
2015-04-18 07:30

     Jedyna okazja, by wybrać się w Jesioniki na wyprawę ornitologiczną nadarzy się wszystkim miłośnikom przyrody w sobotę, 18 kwietnia. Ekspedycję poprowadzi znawca ptaków Zdeněk Vermouzek, dyrektor Czeskiego Związku Ornitologicznego, który nauczy uczestników rajdu, jak rozpoznawać niektóre gatunki ptaków nie tylko po wyglądzie, ale też po głosach.

     „Rozpoznawanie ptaków to znakomita zabawa i trochę kunsztu” - mówi Zdeněk Vermouzek, który sam potrafi rozpoznać po wyglądzie 300 gatunków ptaków, czyli praktycznie wszystkie żyjące w Europie. „W ogóle nie musimy być specjalistami, aby obserwować i podziwiać śpiew ptaków, wdzięk ich lotu i wszelkie inne przejawy życia ptaków. Wystarczy, jeśli umiemy patrzeć i słuchać” - dodaje znany ornitolog.

     W kwietniu ptaki przygotowują się do gniazdowania i śpiewają praktycznie przez cały dzień. Ogólnie jednak obowiązuje zasada, że najlepiej obserwuje się je rano i dlatego spotkanie uczestników wyprawy ornitologicznej jest już o pół do ósmej na terenie browaru Holba, przed restauracją Pivovarská w Hanušovicach, dokąd wyprawa wróci mniej więcej dwie i pół godziny później.

     Stylowa restauracja Pivovarská oferuje miejscowe specjały i przyjemne miejsce do posiedzenia przy „Prawdziwym piwie z gór“. Częścią restauracji jest Muzeum Browaru z ekspozycją browarniczą, poświęconą produkcji piwa dawniej i dziś. Obiekt znajduje się bezpośrednio na terenie browaru Holba, rozciąga się stąd atrakcyjny widok na stawy browaru, można też przenocować w nowoczesnych apartamentach.

     Właśnie we wspomnianym Muzeum Browaru schronienie znajdą członkowie wyprawy ornitologicznej, jeśli nad Hanušovicami zapanuje niesprzyjająca pogoda. Liczba uczestników jest ograniczona, dlatego udział należy potwierdzić e-mailem na muzeum@holba.cz lub telefonicznie pod numerem 724 776 384. Więcej na www.holba.cz.

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook