Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 950Wszystkich: 13725063

Dolnośląska Perła Manieryzmu - wystawa w Kobierzycach

źródło: Wikipedia
źródło: Wikipedia
2022-07-08 10:36

     W środę 13 lipca 2022 r. o godzinie 13:00 zapraszamy na otwarcie plenerowej wystawy poświęconej wyjątkowemu dolnośląskiemu zabytkowi z przełomu XVI i XVII wieku - manierystycznemu kościołowi p.w. Świętej Trójcy w Żórawinie. Wystawa będzie dostępna przy alei Pałacowej 1 w Kobierzycach (naprzeciwko Urzędu Gminy Kobierzyce).

O wystawie

     „Święta Trójca naszym dziedzictwem” to monograficzna ekspozycja poświęcona historii kościoła pw. Świętej Trójcy w Żórawinie. Po raz pierwszy świątynia została wymieniona w rejestrze dziesięcin nuncjusza papieskiego Galharda de Carceribus w 1335 roku. Tytuł wystawy zaczerpnięty został z łacińskiej inskrypcji, wieńczącej rzeźbiarskie wyobrażenie Trójcy Świętej w ołtarzu głównym kościoła. Intencją jej autora u progu XVII w. była chęć zjednoczenia dwóch zwaśnionych konfesji – katolików i luteran.

     Wystawa ma na celu w sposób syntetyczny i dostępny, przedstawienie historii kościoła wraz z okalającym go terenem wyspy kościelnej, ze szczególnym uwzględnieniem twórców jego manierystycznej przebudowy z początku XVII wieku, a w szczególności inicjatora przebudowy świątyni, właściciela i mecenasa sztuki – Adama von Hanniwaldt.

     Na potrzeby wystawy wybrane zostały najciekawsze materiały ikonograficzne dające wyobrażenie o dawnej świetności zabytku. Ekspozycja unaocznia także całokształt rozproszonego i częściowo utraconego materialnego dziedzictwa kościoła, zwłaszcza wartość jego bezcennego wyposażenia, które obecnie znajduje się poza obiektem wzbogacając muzealne kolekcje.

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Zielarka z Grabowca2022-07-24 21:38

    Gdyby nie przemielono ludziom mózgów "po warszawsku" (czyli antyśląsko), byłaby to śląska perła manieryzmu.... a tak lud myśli, że Wrocław nie leży na Śląsku, tym samym Żórawina.... A może "perła manieryzmu powiatu wrocławskiego", albo "...gminy Żórawina", albo "...wsi Żórawina". I tak oto promocja staje się groteską.... (a jedno z najważniejszych dzieł z żórawińskiego kościoła nadal jako jakieś trofeum zdobi pewne muzeum w Warszawie, niczym np. ...Madonna głogowska Muzeum Puszkina w Moskwie. PS. Kwestię nadużywania wielkich liter pozostawię bez komentarza. PS. II. Ładne zdjęcie kościoła z tej Wikipedii. PS. III. "Wyspa kościelna" to jednak spora przesada.

Komentarz
Facebook