Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 424Wszystkich: 13724537

Drożej w Górach Stołowych

2018-01-12 12:25

     Dyrekcja Parku Narodowego Gór Stołowych wydała zarządzenie, które m.in. określa wysokość opłat za wstęp do labiryntu skalnego na Szczelińcu Wielkim oraz Błędnych Skałach. Za przyjemność podziwiania skalnych tworów zapłacimy teraz 10 złotych, chyba że przysługuje nam bilet ulgowy (uczniowie szkół i studenci, emeryci, renciści, żołnierze służby czynnej oraz osoby z niepełnosprawnościami), wówczas opłata będzie o połowę niższa, a więc 5 złotych. Grupy zorganizowane, które wymienione wyżej miejsca będą zwiedzały z przewodnikiem sudeckim zapłacą w każdym przypadku o złotówkę mniej, a więc odpowiednio 9 i 4 złote.

     W zarządzeniu jest również mowa o miejscach, gdzie na terenie parku narodowego można rozpalić ognisko (cztery miejsca, przy parkingach: w Batorówku, przy Kształtnej Łące, na Polanie YMCA oraz przy Błędnych Skałach), a także o możliwości zbierania runa leśnego na terenie parku. W myśl nowego zarządzenia zbieranie grzybów, jagód, borówek czy malin dozwolone jest na terenie parku, z pewnymi tylko wyjątkami. Nie wolno ich zbierać na terenach ogrodzonych, w oznaczonych tablicami strefach ochrony ścisłej i ostoi zwierzyny, a także w miejscach, gdzie znajdują się uprawy leśne do 4 m wysokości.

Dozwolona jest również wspinaczka skałkowa, ale trzeba za nią zapłacić. Roczna opłata wynosi dla wspinacza 50 zł, jednorazowa 20 zł. Wspinać można się oczywiście tylko w wyznaczonych do tego miejscach, a więc na Szczelińcu Wielkim, na Narożniku, na skałach od Samotnika do Trzmielowej Jamy, Pod Starym Biwakiem, na Radkowskich Skałach, Białych Skałach oraz na Filarach Skalnych (od Stroczego Zakrętu po okolice kamieniołomu).

Warto też wiedzieć, że grupy zorganizowane mogą uprawiać turystykę pieszą i narciarską tylko pod opieką przewodnika sudeckiego. Zarządzenie mówi, że taka grupa nie może być większa niż 50 osób. W zarządzeniu jest też mowa o opłatach za komercyjne filmowanie i fotografowanie. Na przykład sesja ślubna na szlaku będzie kosztowała nowożeńców prawie 250 złotych za dzień, a poza szlakiem dwa razy tyle. Wykorzystanie do zdjęć tak popularnych ostatnio dronów to już koszt ponad 3 tysięcy złotych, a jeśli stać nas będzie na motolotnię, czy śmigłowiec, to zapewne stać również będzie na opłacenie pozwolenia lotu na parkiem narodowym: 30 750 złotych!

Zarządzenie weszło w życie z dniem podpisania przez dyrektora Parku Narodowego Gór Stołowych. Pełen jego tekst (wraz z załącznikami) dostępny jest na stronie www.pngs.com.pl.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Bohemophilus2018-01-15 22:50

    Zajrzałem do regulaminu, a tam np. "Zdjęcia ze szlaku turystycznego lub miejsca udostępnionego w celach rekreacyjnych lub turystycznych" - tyle a tyle. Jedno pytanie: co to znaczy "zdjęcie w celach rekreacyjnych" (nie było załącznika z egzegezą tych pojąć)?
    Tak na marginesie - z upływem lat coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że parki narodowe istnieją w RP głównie w celach udręczenia społeczeństwa.

  • Tomasz Rzeczycki, autor "Góry Polski"2018-01-16 08:56

    Posiadacze Karty Dużej Rodziny uprawnieni są do b_e_z_p_ł_a_t_n_e_g_o wstępu na Szczeliniec Wielki i Błędne Skały. (Podstawa prawna: Zarządzenie nr 30/2017 Dyr. PNGS z 11 grudnia 2017 r. ; § 5, pkt. 4., podpunkt 7)

Komentarz
Facebook