Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 634Wszystkich: 13724747

Filmy o dolnośląskich osadnikach

2015-02-07 18:00

     Cykl filmów prezentujących powojenne osadnictwo na Dolnym Śląsku przygotowało wrocławskie Muzeum Etnograficzne. W skład cyklu wchodzi 15 dokumentów poświęconych takim grupom jak: Ormianie, Tatarzy, Ukraińcy, Karaimi, Łemkowie, Romowie, Grecy, Żydzi, Niemcy, polscy reemigranci z Bukowiny rumuńskiej, z Bośni jugosłowiańskiej, z Francji oraz osadnicy z dawnych Kresów i innych ziem przedwojennej Rzeczpospolitej. Projekt nawiązuje do słynnego dzieła Oskara Kolberga „Lud, jego zwyczaje…”.

     W 2014 r. obchodzona była 200. rocznica urodzin Oskara Kolberga (1814-1890) – folklorysty, kompozytora, autora serii monografii regionalnych wydawanych od 1865 r. pod wspólnym tytułem „Lud, jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, muzyka i tańce”. To monumentalne dzieło ostatecznie zamknęło się imponującą liczbą 30 tysięcy stron druku, zamieszczonych w ponad 80 tomach; z czego znaczną część wydawano już po śmierci badacza.

     W związku z tym szczególnym dla polskiej etnografii jubileuszem, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu zrealizowało projekt "Dolny Śląsk. Lud, jego zwyczaje, sposób życia, pieśni, muzyka i tańce...", który zakłada opracowanie tomu poświęconego powojennemu osadnictwu na Dolnym Śląsku. Region ten obejmuje ziemie przyłączone do Polski po II wojnie światowej, a zatem - z oczywistych powodów – w dziele Oskara Kolberga uwzględniony został wyłącznie fragmentarycznie.

     Realizację tego zadania zaplanowano w nowoczesnej, ale zainspirowanej ideą Oskara Kolberga, formie zapisu filmowego. Przedstawiciele wszystkich grup osadniczych (w tym mniejszości narodowych i etnicznych) oraz pozostałej na tym terenie polskiej i niemieckiej ludności autochtonicznej opowiedzają o własnych doświadczeniach życiowych, a także o swojej kulturze - wskazując jednocześnie na zmiany, jakim ona podlegała w wyniku migracji i adaptacji do nowego środowiska. Poza indywidualnymi opowieściami, wzbogaconymi fotografiami i dokumentami, w filmach znajdą się także rejestracje występów zespołów folklorystycznych. Tym samym autorzy projektu nawiążą do badawczych wskazań Oskara Kolberga, który dokumentując z dużą uwagą wszelkie przejawy folkloru muzycznego zwykł nawet mawiać, że „narody trwają, póki śpiewają”.

    Do grudnia 2014 powstało 15 czterdziestominutowych filmów, które następnie zostały nagrane na płyty i nieodpłatnie zostaną przekazane do gimnazjów Dolnego Śląska oraz umieszczone na stronie internetowej Muzeum Etnograficznego.

[Anna Kowalów - Muzeum Narodowe we Wrocławiu]

 

Program prezentacji: 

23 stycznia, godz. 18.00
„Grecy i Macedończycy”
„Karaimi”

 7 lutego, godz. 18.00
„Żydzi”

 20 lutego, godz. 18.00
„Niemcy”
„Polscy reemigranci z Francji” 

6 marca, godz. 18.00
„Polscy reemigranci z Bukowiny rumuńskiej”
„Ukraińcy” 

20 marca, godz. 18.00
„Romowie” 

27 marca, godz. 18.00
„Tatarzy”
„Kresowiacy – Wileńszczyzna” 

10 kwietnia, godz. 18.00
„Kresowiacy – Lwowskie, Tarnopolskie, Stanisławowskie…”
„Przybyli tu z różnych stron – Podhale, Kieleckie, Lubelszczyzna, Rzeszowskie…” 

24 kwietnia, godz. 18.00
„Polscy reemigranci z Bośni”
„Łemkowie”

 16 maja (w programie Nocy Muzeów)
„Ormianie"

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook