Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 15475Wszystkich: 6491937

Gnejsy we Włókach - lokalna perełka

Fot. Tomek Nawrot
Fot. Tomek Nawrot
2019-10-31 06:05

     Włóki to niewielka wieś, która znajduje się w połowie drogi między Dzierżoniowem a Kiełczynem położonym przy Wzgórzach Kiełczyńskich, w pobliżu Masywu Ślęży. Na mapie Powiatu Dzierżoniowskiego nie ma w niej zaznaczonej żadnej atrakcji. Jednak od niedawna warto tam się wybrać będąc w okolicy. Zrealizowany projekt "Nowe życie gnejsów we Włókach" zwyciężył w konkursie Piękna Wieś Dolnośląska 2019 w kategorii najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi.

     Na mapie na krańcu wsi jest Wzgórze Krzyżowe. Obecnie w internecie można znaleźć jego nazwę jako Gnejsowa Górka. Gnejsy to rodzaj skał, z których zbudowane jest wzgórze. Już przed wojną był tu kamieniołom. Od wielu lat nieczynny, ma status pomnika przyrody nieożywionej. Przez długi czas zarastał, wywożone były tam śmieci i gruz. W końcu lokalna społeczność postanowiła go oczyścić i zrobić w nim miejsce swoich spotkań, które pełni również funkcję terenu rekreacyjnego. Została wykonana w nim ścieżka edukacyjna z tablicami. Znaleźć można na nich wiele informacji na temat okolicznych miejscowości, wzgórz i gór oraz o miejscowych skałach, minerałach i ich powstawaniu.

     „Z perspektywy tych ponad trzech lat cieszę się, że wspólnymi siłami przy niewielkim budżecie udało się osiągnąć zagospodarowanie miejsca, które jest lokalną perełką zauważoną na Dolnym Śląsku i w skali kraju. Początki jak zawsze bywały ciężkie, ale ostateczny wynik rekompensuje wszystkie trudności” - przyznał w wywoadzie dla Telewizji Sudeckiej Marcin Pięt, sołtys wsi Włóki.

Tomek Nawrot
 

 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook