Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 319Wszystkich: 13702800

Góry Stołowe – najaktualniejsze z Krakowa

2020-05-22 08:28

     Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

     Kolorystyka okładki wyróżnia compassowską serię na tle innych wydawców. O ile Plan kojarzy nam się z kolorem niebieskim, EkoGraf z czerwonym, to mapy Compassu znajdziemy na półkach po kolorze bordowym. Tytuł mapy pokazuje nam pośrednio jej zasięg, bo oprócz polskiej części Gór Stołowych znajdziemy na niej także popularne Skalne Miasto w Adršpachu, a także leżące dosłownie tuż za miedzą Broumovskie Ściany. 

     Zadowalająca jest skala mapy, bo 1:35 000 pozwala na dokładne oddanie nie tylko ukształtowania terenu, ale również zawarcie bogatej treści turystycznej przydatnej każdemu wędrowcowi. Ale no właśnie, nie tylko pieszemu wędrowcowi, bo na mapie znalazły się również trasy rowerowe, ścieżki dydaktyczne oraz szlaki konne. Całość jest przy tym przejrzysta, co ma duże znaczenie przy czytaniu mapy. Tutaj jednak jest to zawsze subiektywny odbiór, zależny od preferencji kolorystycznych. Nigdy na przykład nie lubiłem tzw. „zielonych” map KČT, które dla mnie były zbyt ciemne i przez to mało czytelne, a znam osoby, które je wręcz uwielbiały…

     Spójrzmy na aktualność mapy Compassa. W legendzie znajdziemy datę 2020, a w ostatnim czasie nieco działo się w Górach Stołowych. Przede wszystkim znacząco zmieniony został przebieg Głównego Szlaku Sudeckiego na odcinku od Błędnych Skał do Karłowa. Na mapie Compassu znajdziemy już nowy jego przebieg i to chyba w tej chwili jedyne wydawnictwo, które ma w swej ofercie mapę z właściwie naniesionym szlakiem. Ze stołowogórskich nowości warto jeszcze wspomnieć o ruchomej szopce LEGO w Pasterce, która również znalazła się na mapie. Kilka innych nowości również pojawiło się na mapie.

     Bogata treść znajduje się na odwrocie mapy. Przede wszystkim mamy tutaj plany centrów miejscowości (wszystkie w skali 1:10 000): Dusznik-Zdroju, Kudowy-Zdroju, Polanicy-Zdroju oraz Náchodu, Policy nad Metują i Broumova. W wolnej chwili poczytać możemy o grupach skalnych, przyrodzie oraz poznać najciekawsze miejsca (opisom towarzyszą zdjęcia). Wydawnictwo zmieściło jeszcze plany labiryntów skalnych Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego z przebiegiem szlaków i zaznaczonymi ciekawszymi formami skalnymi.

     No dobrze, ale dorzućmy jeszcze do tej beczki miodu chociaż łyżkę dziegciu… Oznaczenie barokowej kamienicy na lewińskim rynku (bo zapewne o nią chodzi) znaczkiem pałacu to jednak nadużycie. Brak jest na mapie miejsca odpoczynku (z paleniskiem i pięknym widokiem) przy nowym, górnym parkingu na Błędnych Skałach – ogromna inwestycja PNGS nie doczekała się uwiecznienia na mapie. Trochę nie nadąża wydawnictwo z nowymi inwestycjami, bo m.in. brak na mapie wieży widokowej w Vysokiej Srbskiej. Co prawda, oficjalnie z powodu epidemii korona wirusa wciąż nie została otwarta (w sensie przecięcia wstęgi i imprezy), ale w terenie stoi sobie już od jakiegoś czasu (jest czynna), a informacje o jej budowie znane są od miesięcy. Z tego samego projektu realizowanego przez Euroregio Glacensis powstał w Radkowie, nad zalewem rozbudowany punkt widokowy (z miejscem odpoczynku, ławkami, stołami), który na mapie zaznaczony został skromną ikonką punktu widokowego. No i na koniec butna zapowiedź, jaka znajduje się na stronie wydawnictwa: "wydanie przedstawia te wspaniałe góry w całości" - mija się z prawdą, bo zupełnie pominięta została północna część Gór Stołowych (Zawory), a i na południu też mozna by się przyczepić...

     Niemniej jednak mapa wydana została starannie, z dbałością o szczegóły i przejrzystość rysunku. Z czystym sumieniem mogę ją polecić każdemu, kto wybiera się w Góry Stołowe…

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

Zobacz także:
mapa w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Adam Musiał2020-05-22 11:53

    W komentarzu nie podano też istotnej zmiany GSS przez Skalne Grzyby (wspólnie ze szlakiem żółtym).
    Poprzednio GSS biegł zwykłą, nieciekawą ścieżką bardziej na południe.

  • Waldemar Brygier2020-05-22 11:56

    Słuszna uwaga, zapomniałem o tej zmianie :) Oczywiście na nowej mapie jest uwzględniony obecny przebieg GSS

  • Paweł Rembarz2020-05-22 19:18

    A ja tam jestem lokalnym patriotą, zatem i tak wybiorę "Plan". :)

  • Tomek Nawrot2020-05-23 09:28

    Dla mnie poprzednie wydanie Gór Stołowych było kartograficznym objawieniem pod względem korzystania z map. Dotąd najlepszymi dla mnie mapami były wydawnictwa Planu. Jednak Compass je przebił. W przypadku Gór Stołowych oznaczenie okazało się bardziej dokładne. Będąc koło Szczelińca nie mogłem trafić w jedno miejsce. Dopiero gdy kupiłem tę mapę stało się dla mnie jasne dlaczego - oznakowanie na mapie było bardziej precyzyjne niż w przypadku Planu. Zauważyłem też drugą zaletę - jest zaznaczonych więcej atrakcji turystycznych. Po powrocie do domu zakupiłem więc wszystkie dostępne mapy Compassu z terenu Sudetów. Nie pokrywają jeszcze ich całych, ale obejmują już wszystkie najczęściej odwiedzane pasma.

  • Bohemophilus2020-05-30 20:50

    A ja tak sobie patrzę na tę mapę i zastanawiam się, czy jest sens pisać "Schr. PTTK takie a takie" - o to "PTTK" m chodzi. Czy przy innych tego rodzaju obiektach podawane są informacje o ich właścicielach (PTSM. FWP?, a może Józia i Ziutek tacy a tacy? - a co, gorsi od PTTK?). Raczej nie. A zatem?

  • Pion2020-05-31 17:19

    A zatem? Góry Stołowe - najaktualniejsze z Karłowa.😉

  • Bohemophilus2020-06-01 23:34

    Pionie, czy Ty czasem nie odpływasz...? Ja w każdym razie "nie łapię".

  • Pion2020-06-03 16:59

    Taka gra słów. Żadna nowa mapa (nawet z Krakowa) nie zastąpi percepcji (wiem, trudne słowo) rzeczywistości w terenie. Czy jakoś tak. Moze ciutkę niedotleniony przez maskę jestem, sorki.

  • Bohemophilus2020-06-04 09:27

    Hmm, strach pomyśleć, ile kosztowałyby by mapy. gdyby każde wydanie było poprzedzane inwentaryzacją szlaków (czy innych elementów) w terenie.

  • Andrzej Bujnowski2020-06-04 16:51

    A czy jest zaznaczona na mapie forma skalna zwana Totenkopf (poniżej Kopy Śmierci, niedaleko szlaku niebieskiego, od strony Łężyc) do której -jak na razie - nie prowadzi szlak ?

Komentarz
Facebook