Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 657Wszystkich: 13724770

Gospodarstwo ozdobne w Bukowcu

2018-08-25 16:25

     Friedrich Wilhelm von Reden żył w latach 1752 - 1815. Pochodził z rodziny mającej górniczą tradycję. Był Dyrektorem Wyższego Urzędu Górniczego, piastował urząd ministra państwa i spraw wojennych. Przyczynił się do dynamicznego rozwoju górnictwa na przełomie XVIII i XIX wieku na Górnym Śląsku. Dzięki niemu powstała m.in. Królewska Huta Żelaza w Chorzowie, Królewska Odlewnia Żelaza w Gliwicach, huta żelaza Fryderyk w Tarnowskich Górach. Ze względu na wykonywany zawód wielokrotnie przebywał w Anglii, Szkocji i Francji. Tam poznał najnowsze trendy w krajobrazowej sztuce ogrodowej.

     W 1785 roku kupił posiadłość w Bukowcu wraz z pałacem, 530 ha ziemi i postanowił utworzyć, jako pierwsze w Kotlinie Jeleniogórskiej, gospodarstwo ozdobne. W ten sposób połączył funkcje użytkową gospodarstwa rolnego i estetyczną ogrodu. Centralnymi punktami kompozycji ustanowił budowle ogrodowe, które połączone były ścieżkami i prezentowały najbardziej interesujące miejsca oraz najpiękniejsze widoki.

     W drugą rocznicę ślubu dla swojej żony wybudował pawilon nazwany Herbaciarnią, który znajduje się obok zabudowań gospodarczych, blisko parkingu. Johanne Julianne Friederike von Reden była reformatroką życia społecznego i mecenasem sztuki. Zajmowała się działalnością dobroczynną na rzecz sierot oraz osób, które były prześladowane ze względów religijnych. To dzięki jej pomocy w Mysłakowicach osiedlili się uchodźcy z Tyrolu. Do dziś istnieją tam domy wybudowane w stylu tyrolskim. Przyczyniła się do sprowadzenia z Norwegii do Karpacza kościoła Wang.

     Na terenie zespołu pałacowo - parkowego w Bukowcu znajdują się m.in.: herbaciarnia zwana też świątynią Ateny, dom ogrodnika, dom rybaka, ruiny opactwa, wieża widokowa, krąg druidów. Byłem pewien, że to skały ułożone w kręgu. Na miejscu jednak się okazało, że to kilka głazów, których usytuowanie w żaden sposób nie przypomina kręgu. To jedyne miejsce, które nie ma tam nic wspólnego ze swoją nazwą. Na terenie parku znajduje się wiele  tablic przedstawiających walory przyrodnicze, turystyczne tego miejsca oraz informacje geograficzne i dotyczące kultury. W zabudowaniach folwarcznych funkcjonują kawiarnia, galeria i muzeum leśnictwa.

     Odwiedzając Bukowiec, skorzystałem z gościny w schronisku Srebrny Potok w Jarkowicach. To ładnie położona miejscowość o charakterze letniskowym. Jest dobrą bazą wypadową, z której można wyruszać na zwiedzanie Kotliny Jeleniogórskiej, Rudaw Janowickich, okolic Lubawki i Kamiennej Góry.

Tomek Nawrot
Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook