Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1423Wszystkich: 5173774

II Festiwal Kuchni Polowych w Walimiu

2015-06-23 10:24

     20 czerwca 2015 roku przy Zajeździe Hubert w Gminie Walim odbył się II Festiwal Kuchni Polowych. Mimo zmiennej aury pogodowej, miłośnicy historii poznawanej poprzez zmysły dopisali. Wydaliśmy ponad 1500 porcji zup armii napoleońskiej, niemieckiej, carskiej, Ludowego Wojska Polskiego oraz Armii Czerwonej. Można śmiało powiedzieć, że nakarmiliśmy ponad 4 bataliony piechoty.

     Festiwal rozpoczęli czerwonoarmiści, wydając grochówkę "na bogato" - to już był czas kiedy Związek Radziecki przejął inicjatywę na froncie wschodnim. Potem do boju ruszyli kwatermistrze Ludowego Wojska Polskiego, wydając frontowy kapuśniak, syta i gęsta zupa napełniła szybko żołądki uczestników festiwalu. Zupa wojsk napoleońskich okraszona została strzałami z muszkietów i armaty, przy jednoczesnym pokazie musztry i białej broni.

     Jako przedostatnia na kuchenną batalię ruszyła armia cara Mikołaja II z solianką - tłustą i gęstą zupą, która nie pozwalała na szybkie upicie się podczas wielu wojskowych frontowych biesiad. Jednak królową zup okazała się kuchnia armii niemieckiej, czyli gulasz kanone (armatni) serwowany przez niemieckich spadochroniarzy, którzy pitrasili go po lądowaniu na Krecie.

     Podsumowując odwiedziło nas około 2 000 osób i co najciekawsze 70% z nich byli to turyści spoza powiatu wałbrzyskiego i naszej gminy, co niezmiernie wszystkich cieszy, gdyż w 2016 roku przewidziana jest III edycja festiwalu i dodatkowe tym razem może kolonialne wojska z kuchniami polowymi.

Łukasz Kazek
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Andrzej Pabis2016-01-03 11:35

  Było naprawdę super polecam wszystkim,na pewno wybiorę się tam w 2016. Nie znam jeszcze daty może ktoś zna.

Komentarz
Facebook