Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 11070Wszystkich: 5785333

Inauguracja Dolnośląskiej Mapy Zabytków Techniki

Młyn Hilberta w Dzierżoniowie
Młyn Hilberta w Dzierżoniowie
2019-05-21 06:47

     Na Dolnym Śląsku mamy nowy szlak turystyczny! Jest nim Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki, promująca ponad 20 obiektów związanych z industrialnym dziedzictwem regionu. Po zamkach, pałacach i ogrodach, także zabytki techniki doczekały się na Dolnym Śląsku swojego szlaku turystycznego. Uroczystość inauguracji Mapy połączona jest z kolejna edycją Festiwalu Zabytków Techniki i możliwością zwiedzania zabytkowych obiektów w promocyjnej cenie. Obiekty, które znalazły się na szlaku można odnaleźć na stronie www.mapazabytkow.pl.

     Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki to nowy szlak turystyczny na Dolnym Śląsku, promujący obiekty będące częścią industrialnego dziedzictwa naszego regionu. Na Mapie znalazło się około 20 obiektów, które ze względu na swój charakter i pełnione funkcje stanowią przykład narodzin i rozwoju przemysłu na Dolnym Śląsku. Celem projektu Dolnośląska  Mapa Zabytków Techniki jest ochrona najważniejszych, charakterystycznych dla Dolnego Śląska, śladów rozwoju gospodarczego i przemysłowego.

     Wszystkie obiekty, które znajdują się na Mapie, wezmą udział w tegorocznej edycji Festiwalu Zabytków Techniki (weekend 25-26 maja 2019 roku), kiedy to można będzie zwiedzać je ze zniżką 10-20%, z okazji uroczystości otwarcia nowego szlaku turystycznego. 

     W imieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystej inauguracji Dolnośląskiej Mapy Zabytków Techniki - nowego szlaku turystycznego na Dolnym Śląsku. Uroczystość z udziałem Marszałka Cezarego Przybylskiego oraz Piotra Gerbera, prezesa Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, odbędzie się w dniu 24 maja 2019 (piątek) o godzinie 10.00 w Dzierżoniowie, w zabytkowym Młynie Hilberta i będzie połączona ze zwiedzaniem zabytków techniki.

     Dolny Śląsk od stuleci był ważnym europejskim ośrodkiem gospodarczym, a intensywny rozwój regionu ściśle związany był z narodzinami rewolucji przemysłowej, której początki sięgają końca XVIII wieku. To tutaj już od XVIII wieku rozwijało się górnictwo węglowe, a koksownictwo należało do najlepiej rozwiniętych technologicznie w Europie. Włókiennictwo oparte o wełnę, len, a w końcu o bawełnę, należało do najważniejszych dziedzin gospodarczych Dolnego Śląska. Na przełomie XVIII i XIX wieku blisko 40% zatrudnionych pracowało przy wytwarzaniu tkanin. To na Dolnym Śląsku opracowano i wdrożono produkcję cukru z buraka cukrowego; w końcu XIX wieku region stał się największym producentem cukru w Europie. Skalę europejską osiągnął również przemysł maszynowy, szczególnie produkcja taboru kolejowego. Bogactwo jakie przyniósł rozwijający się przemysł zaowocowało powstaniem wielu obiektów użyteczności publicznych, a także wspaniałych rezydencji i pałaców, a ich zagęszczenie jest wyjątkowe w skali Europy. 

     Mapa Zabytków Techniki Dolnego Śląska ma służyć zachowaniu i prezentowaniu obiektów techniki charakterystycznych dla rozwoju Dolnego  Śląska. Wszystkie obiekty będą w specjalny sposób oznakowane, podobnie jak i sama Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki

Arkadiusz Förster - Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomek Nawrot2019-05-21 08:25

  Zabytki techniki to spora atrakcja. Całe szczęście, że chociaż część z nich do dziś istnieje, jest remontowana i utrzymywana w dobrym stanie. Jest Szlak Zabytków Techniki na Górnym Śląsku. Teraz również na Dolnym Śląsku.

 • Leszek Kumor2019-05-21 10:54

  Dzień dobry. Szkoda, że nie włączono do mapy zabytków techniki, co prawda nie istniejącej już, "Kolejki Sowiogórskiej" (Eulengebirgsbahn). Była na niej zamontowana zębatka, a to z powodu, że spadki linii kolejowej nie zapewniały bezpieczeństwa ruchu pociągów. Zapobiegając poślizgom zastosowano tor z trzecią szyną zębatą pośrodku. Była to dwuczęściowa listwa zębata systemu Abta. Oczywiście z szyną musiał "współpracować" parowóz z dodatkowym kołem zębatym, zazębiającym się w szynie środkowej. Parowóz zawsze znajdował się po stronie spadku szlaku, bez względu, czy pociąg jechał pod górę, czy na dół. Tak więc raz pchał wagony, a innym razem podążając ku dolinom "trzymał je na wodzy". Stąd też na Przełęczy Srebrnej, lokomotywa zmieniała swoje położenie względem składu pociągu. Na dzień dzisiejszy można prześledzić czytelny przebieg podtorza w terenie. Poprowadzony jest też przez dwa murowane wiadukty. Pamiętajmy o jednym, że są to wysokie budowle, 24 i 27 metrowe. Mogą być nie udostępnione dla turystów, ze względów bezpieczeństwa !!! Pozdrawiam Leszek Kumor

 • Silesiophilus2019-05-22 23:28

  Co to za dziwna maniera pisać na forum dyskusyjnym "dzień dobry", a na końcu "pozdrawiam". Przecież to nie list (to by uzasadniało "pozdrawiam", ale nie "dzień dobry"), a skoro już "dzień dobry", to może na końcu "do widzenia". Ech.....

 • Leszek Kumor2019-05-23 11:08

  Dzień dobry. Zawsze uczono mnie kultury. No niech będzie do widzenia. A może w końcu skończyć z anonimami. Jednak pozdrowię portal "nasze sudety" i ich Czytelników. Leszek Kumor.

 • Tomek Nawrot2019-05-23 15:51

  Bez przesady. Dzień dobry i pozdrawiam nikogo nie uraża, przynajmniej mnie.

 • Leszek Kumor2019-05-24 10:26

  Dziękuję panie Tomku za zrozumienie. Pozdrawiam Leszek

 • Silesiophilus2019-05-24 10:56

  "...nikogo... przynajmniej mnie". Czyli "ja" to "wszyscy". Panowie, może trochę lodu na głowę!
  "Dzień dobry" się mówi, ale nie pisze, to nie ma nic wspólnego z kulturą, ale świadczy.... o jej deficytach.

 • Tomek Nawrot2019-05-24 17:00

  Szanuję różne poglądy i postawy, więc nie będę krytykował sedna wypowiedzi Silesiophilusa. Niemniej moim zdaniem to nie kwestia kultury, którą to Leszek wykazał się wysoką, pisząc Dzień dobry. To kwestia konwenansów, czyli pisania tu w sposób bardziej bezpośredni. Niemniej ja nie jestem zwolennikiem konwenansów i mnie to nie razi.

  "...nikogo... przynajmniej mnie". Czyli "ja" to "wszyscy". - Hmm... interesujący wywód filozoficzny. Nawiązuje do językoznawstwa. Poza naukowymi, oficjalnymi tekstami stosuje się mowę potoczną. Nikogo oznacza tu większość (moim zdaniem), a przynajmniej mnie to ukłon w stronę tych osób, które mają inny na to pogląd.

  A przy okazji, masz Silesiophilus jakiś konkret, link na poparcie tezy, że "Dzień dobry" się mówi, ale nie pisze? Nie neguję z góry, po prostu z tym się nie spotkałem i chciałbym mieć pewność, że to faktycznie jedna z reguł językowych.

 • Silesiophilus2019-05-24 20:59

  O tempora, o mores! Litości!!!
  Niedługo artykuły w gazetach będą zaczynać od "Dzień dobry"..., ale będzie "kulturalnie"!
  https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/mejlowe-Dzien-dobry;1 3713.html

 • Tomek Nawrot2019-05-25 18:48

  Na stronie, do której prowadzi ten link na początku jest: "Jak rozpocząć mejl, jeśli piszę do kogoś oficjalnie". Charakter oficjalny na Naszych Sudetach mają artykuły, a komentarze nie mają takiego charakteru, więc link, który Silesiophilusie podałeś, nie odnosi się do omawianej tu kwestii, nie popiera tezy, że pisanie Dzień Dobry tu, w tych komentarzach, jest niewłaściwe, tym bardziej niekulturalne. Artykuły w gazetach należą do tekstów oficjalnych. Nie rozumiem więc, skąd te obawy, iż rzekomo: "Niedługo artykuły w gazetach będą zaczynać od "Dzień dobry".

 • Silesiophilus2019-05-26 19:52

  Ot, logika pokolenia Internetu... Jakby w Internecie nie było piątego przykazania, to....

 • Tomek Nawrot2019-05-27 07:49

  Że co? No właśnie Silesiophilus, co z tą logiką? O co chodzi z tym piątym przykazaniem, logiką jakiegoś pokolenia internetu? Co to jest pokolenie internetu, jaka jest jego oficjalna definicja? Bo jeśli chodzi o mnie, to jestem pokoleniem mojej mamy i mojego taty - to tak pół żartem, pół serio, aby nie nadużywać uogólnień, a skupiać się na określonym temacie, którego dotyczy dyskusja.
  Jak dla mnie ona się skończyła - widzę, że skończyły się merytoryczne argumenty z Twojej strony. Nie pierwszy raz - przy okazji innego tematu skończyło się podobnie... Wybacz Silesiophilus, w tym temacie już nie będę odpowiadał na Twoje wypowiedzi.

 • Silesiophilus2019-05-28 19:43

  A wystarczyło się nie wtrącać....

Komentarz
Facebook