Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 10419Wszystkich: 5831744

Izerska artystka wspiera sadzenie lasów

źródło: facebook.com/pribehystromu
źródło: facebook.com/pribehystromu
2019-12-28 15:45

     Rzeźbienie w drewnie, od dawna było dla Renaty Kaničárovej z Frýdlantu jednym z najbardziej fascynujących zajęć. Początkowo tworzyła swoje dzieła przede wszystkim dla przyjaciół, których nimi obdarowywała. Wszystko zmieniło się po wizycie w Portugalii w 2017 roku, gdzie w regionie zniszczonym przez szalejące wówczas pożary, wpadła na pomysł, jak można wspomóc takie miejsca. Z fragmentów zniszczonych drzew oliwnych zaczęła tworzyć ręcznie zdobione breloczki, bransoletki, zapinki i naszyjniki. Drewno zamiast trafić do kominków i pieców, trafia w atrakcyjnej formie do ludzi, a zarobione w ten sposób pieniądze wspierają sadzenie nowego gaju oliwnego.

     To nie jedyna działalność artystki, bo w podobny sposób wspiera sadzenie lasu w Rumunii, a także odtwarzanie pierwotnego lasu na Ještědzie. Każde jej dzieło opatrzone jest kartką z informacjami, skąd pochodzi drewno oraz co zainspirowało artystkę do stworzenia takiej, a nie innej pracy. Każda sprzedaż dzieła wykonanego z drzewa oliwnego, to kolejne posadzone takie drzewo w Portugalii, prace z drewna świerkowego lub bukowego wspierają sadzenie lasu na Ještědzie, a te jaworowe i bukowe to nowy las w Rumunii – sadzony rękoma zaprzyjaźnionych z artystką członków partnerskiej organizacji.

     Na Facebooku artystka ma swój profil (facebook.com/pribehystromu), gdzie można się z nią skontaktować i zobaczyć jej prace. Polecamy!

Waldemar Brygier - NaszeSudety na podstawie: Jiří Louda / denik.cz
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook