Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 4217Wszystkich: 6333851

Jaskinia zamknięta dla turystów

źródło: fotopolska.eu
źródło: fotopolska.eu
2019-11-21 11:46

     Jaskinia z Filarami należy do najdłuższych w Sudetach. Łączna długość jej korytarzy (w połączeniu z Jaskinią Prostą) oceniana jest obecnie na ponad 700 metrów. Położona jest w nieczynnym kamieniołomie we wsi Kochanów, w Kotlinie Krzeszowskiej. Do tej pory była dostępna dla grotołazów i turystów, ale właśnie uległo to zmianie po odkryciu, jakiego dokonano niedawno, o czym poinformował portal prawakonsumentow.org.pl.

     O tym, że w jaskini znajduje się nielegalne wysypisko śmieci wiedziano od dawna, bo informacje takie pojawiały się na forach speleologicznych od 2011 roku. Dopiero teraz jednak postanowiono posprzątać jaskinię (jak i kilka innych w Sudetach), a podjęli się tego wolontariusze Patrolu Jaskiniowego, który w porozumieniu z leśnikami zeszli pod ziemię, by sprawdzić jak wiele śmieci się w niej znajduje. Pobrano przy okazji próbki odpadków budowlanych, które zostały przekazane do laboratorium Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

     Badanie próbek wykazało, że znajdują się w nich włókna azbestu, który jest głównym składnikiem eternitu. Pokrywano nim kiedyś dachy i ściany domów, dopóki nie okazało się, że ma silne właściwości rakotwórcze. W związku z tym, że w jaskini stwierdzono obecność włókien azbestu, istnieje uzasadnione podejrzenie, że z powietrzem mogły się one przedostać w głąb jaskini, dlatego uznano ją za niebezpieczną dla odwiedzających ją osób. W terenie ustawiono tablice ostrzegające przed azbestem i zakazujące wejścia do jaskini. Grotołazi planują usunąć zalegający w jaskini eternit na wiosnę 2020 roku.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook