Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

 • 2020-05-12 15:05

  "Podróżnicy w Górach Olbrzymich" to pionierska publikacja: zbiór blisko czterdziestu relacji podróżniczych z Karkonoszy i Gór Izerskich, obejmujących okres od końca XVII do początku XX wieku. Tłumacz i autor zbioru pominął obszerne nieraz opisy przyrody, wybierając fragmenty opisujące spotkania z ludźmi, realia społeczno-gospodarczo-kulturowe, perypetie turystyczne, szczegóły życia codziennego minionego świata “Gór Olbrzymich”

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 13638Wszystkich: 5024462

Karkonoskie tajemnice

2015-06-22 09:24

     To nie wiesz o tym? Nie słyszałeś? Karkonoskie Tajemnice, czyli... o tym i owym, co z Duchem Gór jest związane. Jak zgubił swój kostur, jak w Kotle Łomniczki pojedynkował się z Babą Jagodową, jak przeraził hutnika, jak ocalił rybiego króla, kim był dla zielarzy poszukujących w Karkonoszach magicznych ziół... Legendy zasłyszane, opowiedziane, pięknie zilustrowane i apetycznie wydane...

 

Spis legend:

O zaginionym kosturze Ducha Gór
O tym, jak Duch Gór karze pazernego handlarza
O pojedynku Ducha Gór z Babą Jagodową, czyli jak powstał Kocioł Łomniczki
O tym, jak Duch Gór spełnia prośbę pewnego szlachcica
O tym, jak niedźwiedź zatańczył Duchowi Gór
O tym, jak Duch Gór ocalił rybiego króla
O tym, jak Duch Gór tłucze garnki
O hutniku Budzigniewku
O smoku z Karpatki
Z dziennika poszukiwacza minerałów
Zapiski laboranta
O tym, jak Duch Gór zwycięża Zbożową Babę
O tym, jak Duch Gór ukarał Dzikich Ludzi
O Duchu Gór i tajemniczych znakach walońskich
O tym, jak Duch Gór wynagradza pracowitych chłopców
O tym, jak Duch Gór uciera nosa chciwym handlarzom
O tym, jak Duch Gór staje w szranki z Władcą Tatr
W magicznym ogrodzie Ducha Gór
Legenda o Duchu Gór, a może o Liczyrzepie?!
Magiczny korzeń mandragory
Legenda o Duchu Gór i małej Elizie

Dodatek: Odkryj Karkonoskie Tajemnice:
   Karkonoskie Tajemnice jako współczesna siedziba Ducha Gór
   Czym zachwycają Karkonoskie Tajemnice?

 


Katarzyna Paczyńska: "Karkonoskie tajemnice, czyli o Duchu Gór wieści zasłyszane". Wydawnictwo Ad Rem, Jelenia Góra. Okładka twarda, format 18 x 24,5 cm, stron 96, kolorowe ilustracje.

 

Zobacz także:
Książka w Sudeckiej Księgarni Wysyłkowej 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Miłośniczka Podróży 2020-03-21 17:56

  Genialna lektura! Polecam książkę zarówno dla małych jak i dużych miłośników legend. Podczas ferii odwiedziliśmy Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu, książkę kupiliśmy na pamiątkę. To był zdecydowanie dobry pomysł. Piękne ilustracje i opowieści pozwalają przenieść się w świat Ducha Gór!

 • Karkonoski Skrzat2020-03-19 16:14

  Świetna książka która pozwala odkryć i przeżyć na nowo Karkonoskie Tajemnice. Zakupiliśmy ją po wyjściu z wystawy i czytamy wraz z dziećmi, które są zachwycone legendami! Świetne ilustracje i bardzo przystępny tekst ;)

 • Pani Czytelniczka2020-03-19 10:42

  Świetna książka, która przybliża nas do Ducha Gór i Karkonoszy, bardzo miło się ją czyta, piękne obrazki, wszystko wyjaśnione, polecam każdemu.

Komentarz
Facebook