Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 19874Wszystkich: 6420388

Karkonosze widziane z Pragi

żródło: Petr Topič, MAFRA / denik.cz
żródło: Petr Topič, MAFRA / denik.cz
2020-03-31 22:29

     W wielu miejscach na świecie, w związku z ograniczeniami związanymi z epidemią koronawirusa, znacznie poprawiła się jakość powietrza. Nie inaczej jest w Pradze. Gdy do tego dodamy jeszcze gwałtowne ochłodzenie, jakie przyszło po weekendzie, to dla łowców dalekich obserwacji to znak, że należy się bacznie rozglądać i na horyzoncie szukać ciekawych obiektów. W poniedziałek, 30 marca, z praskich wzgórz zobaczyć mozna było jak na dłoni, odległe o ponad 100 kilometrów Karkonosze - najwyższe góry w Republice Czeskiej.

[red]
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomasz Drożdż2020-04-01 13:05

  Piękne...
  W Pradze warto zejść z utartych szlaków i odwiedzić wieżę widokową na Petřínie. Z wysokiej na 60 metrów stalowej konstrukcji z 1891r. doskonale widać całą Pragę, zakola Łaby i pobliskie wzgórza. Prażanie twierdzą, ze co najmniej przez kilka dni w roku można z wieży dostrzec Jested, Karkonosze i inne odległe obiekty. Sama delikatna i ażurowa wieża jest zresztą atrakcją samą w sobie, zwłaszcza w kwietniu gdy kwitną drzewa i krzewy porastające całe wzgórze, na którym stoi wieża.
  A samą wieżę znajdziecie tu:
  http://www.worldcamera.net/kamera/webcam_prague_petrin.jpg?dummy=15857390632 94

 • Tomek Nawrot2020-04-01 09:10

  Nic, tylko jechać w góry, obserwować dalekie widoki i robić zdjęcia. Tylko jak tu teraz jechać. W zasadzie można przebywać w miejscach, które nie są parkami, bulwarami, lepiej też unikać parkingów, przy których przebiegają szlaki, zwłaszcza najchętniej uczęszczane. I nie w Karkonosze, bo zamknięte. Czyli jedyna możliwość, to jechać w ustronne miejsca i w inne góry. No i raczej tylko własnym samochodem.

Komentarz
Facebook