Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 576Wszystkich: 13768065

Knedliki z wędzonego boczku (Špekové knedlíky)

2015-02-06 19:52

     Knedliki z wędzonego boczku (Špekové knedlíky) są potrawą niezwykle sycącą, ale wymagającą włożenia w ich przygotowanie nieco wysiłku. Efekt jest wart tej pracy i podawane ze szpinakiem knedliki mogą stanowić doskonałe, samodzielne danie obiadowe. Świetnie smakują ze zsiadłym mlekiem lub maślanką, ale równie dobrze pasuje do nich ciemne piwo.

Składniki na knedliki:
350 g bułki wrocławskiej (weki)
500 g boczku wędzonego parzonego
15 dag mąki krupczatki
100 ml mleka
3 jajka
3 łyżki posiekanej pietruszki
sól, pieprz

Składniki na szpinak:
500 g mrożonego szpinaku
1 cebula
100 ml wywaru z mięsa
40 g masła
20 g mąki
1 jajko
4 ząbki czosnku
100 ml mleka
sól, pieprz

     Bułkę wrocławską kroimy na drobną kostkę, wykładamy na blachę i podsuszamy w piekarniku. Boczek gotujemy w wodzie do miękkości i również kroimy na drobną kostkę (polecam gotowanie boczku wraz z warzywami, co pozwoli na otrzymanie wywaru, z którego można potem przygotować zupę, np. żurek).

     Rozgrzewamy na patelni kilka łyżek oleju i obsmażamy na nim boczek wraz z kawałkami bułki, doprawiając je solą i pieprzem. Do dużej miski wlewamy mleko, dodajemy mąkę krupczatkę, jajka i pietruszkę, a następnie dokładnie mieszamy. Doprawiamy pieprzem, solą i dodajemy ostudzoną bułkę i boczek. Całość zagniatamy, wyrabiając ciasto. Odstawiamy ciasto na pół godziny.

     W międzyczasie przygotowujemy szpinak. Posiekaną cebulę wrzucamy na rozgrzany olej i smażymy do szklistego koloru. W oddzielnym garnku z masła i mąki przygotowujemy jasną zasmażkę i dodajemy ją do cebuli. Dolewamy kilka łyżek ciepłego wywaru z gotowania boczku i chwilę podgrzewamy. Następnie dodajemy szpinak, zmiażdżone ząbki czosnku, mleko, jajko oraz sól do smaku i często mieszając gotujemy do miękkości.

     Mokrymi rękoma formujemy z ciasta dość duże kule, ugniatamy je i wkładamy do gotującej się, osolonej wody. Wyciągamy je po ok. 10-12 minutach, gdy wypłyną na wierzch. Podajemy razem ze szpinakiem.

Opracowanie i przygotowanie:
[Waldemar Brygier – naszesudety.pl]

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook