Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 937Wszystkich: 13723076

Koniunkcja Jowisza i Saturna

2020-12-15 09:58

     Dnia 21 grudnia 2020 wieczorem nastąpi niezwykłe zbliżenie do siebie (koniunkcja) dwóch planet: Jowisza i Saturna. Obie planety znajdą się na niebie w odległości kątowej zaledwie 0,1° (dokładnie 6,1 minut kątowych). Tak mała odległość kątowa między tymi planetami trafia się raz na 60 lat! Tego dnia zachód Słońca we Wrocławiu będzie o godzinie 15:47, koniec zmierzchu cywilnego (Słońce 6° pod horyzontem) o godzinie 16:27, koniec zmierzchu nawigacyjnego (Słońce 12° pod horyzontem) o 17:09. 

     Jowisz jest obecnie najjaśniejszym punktowym ciałem niebieskim na wieczornym niebie – jasność -2 mag, tak więc praktycznie od godziny 16:45 powinien być już dobrze widoczny na tle nieba ciemniejącego po zachodzie Słońca, około 8° nad południowo-zachodnim horyzontem. Tuż tuż nad Jowiszem i nieco po prawej stronie będzie widoczny wyraźnie słabiej świecący Saturn (jasność 0,6 mag, czyli jasność około 10-krotnie mniejsza od Jowisza). Przez lornetkę będzie można dostrzec 4 galileuszowe (odkryte przez Galileusza w 1610 r.) księżyce Jowisza: Io, Europę, Ganimedesa i Kallisto – patrz wizualizacja w załączniku. Zachód obydwóch planet nastąpi o godzinie 18:14. Tak więc najlepiej jest obserwację tej niezwykle ciasnej koniunkcji prowadzić w godzinach 16:45-17:45.

     Powyższe zbliżenie planet jest oczywiście pozorne. Znajdą się one niemal na jednej linii względem Ziemi. W rzeczywistości w przestrzeni kosmicznej będą one odległe od siebie o 733 mln km, zaś odległość od Ziemi będzie: Jowisza 886 mln km, Saturna 1620 mln km. A wszystko to będzie już podczas astronomicznej zimy, która rozpoczyna się właśnie tego dnia o godzinie 11:02, gdy Słońce wchodzi w znak Koziorożca. Ów najkrótszy dzień w roku trwa we Wrocławiu 7 godzin i 55 minut.

     Również wieczorem wysoko na południowym niebie zobaczymy Księżyc tuż przed pierwszą kwadrą oraz na południowo-wschodnim niebie jasno i czerwono świecącego Marsa. Po godzinie 19-tej nad wschodnim horyzontem ukaże się ozdoba zimowego nieba – gwiazdozbiór Oriona. Zaś nad ranem wschodzi Wenus i można ją zobaczyć po 6:15 jako niezwykle jasną Jutrzenkę bardzo nisko nad wschodnim horyzontem.

     Życzę udanych obserwacji na pogodnym niebie.

Andrzej Astronom Wojciechowski
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Silesiophilus2020-12-18 00:46

    I wtedy pierdyknie, czy dopiero na wiosnę? Ja myślę, że na wiosnę, bo teraz należy spać. Będzie koniunkcja czarnej dziury i białego karła implikowana przelotem Wielkiego Obłoku Megalomana, Magellana czy jak mu tam. I jeszcze rój spadających "gwiazd".... (PS. Uwaga na Titanię i Oberna, będą robić za Uranem brzydkie rzeczy, a jeszcze gorsze Ariel i Umbriel… - fuj po prostu).

  • Paweł Rembarz2020-12-18 13:42

    21.12.2020 to idealny termin dla "wtajemniczonych", na urzeczywistnienie swoich ciekawych wynaturzeń:
    http://nowaatlantyda.com/2016/12/21/cern-i-aniol-zaglady/

  • ...philus2020-12-22 22:13

    Wszystko co ludzkie ma swój początek i koniec. Niniejszym więc ogłaszam zgon Silesiophilusa, Bohemophilusa, Moraviophilusa, Lusatiophilusa, a także niegdysiejszego Sudetophilusa i Egona Suma.
    Jest takie miejsce w Czechach, gdzie napisano "Zde skonal [...] český vĕdec Jára Cimrman", przyszedł więc taki dzień, kiedy trzeba napisać: dnes skonal multiphilus, lub jakoś tak. Można dodać, że zabiła go pandemia ludzkiej głupoty wywołana przez covid-19. Po około 20 latach czas zamknąć to i owo.
    Jak stwierdził Roger Waters w finałowej frazie na płycie The Dark Side of The Moon kapelki Pink Floyd z 1972 roku: There is no dark side of the moon really. Matter of fact it's all dark. Od siebie dodam – Ziemia także jakaś taka coraz ciemniejsza. Poczekam na oświecenie.

Komentarz
Facebook