Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 19974Wszystkich: 6420488

Konkurs Jednego Zdjęcia, edycja 53

2015-04-22 09:20

     Zapraszamy do wzięcia udziału w Konkursie Jednego Zdjęcia. Jego zasady są proste: z reguły wystarczy odgadnąć, co przedstawia prezentowane niżej zdjęcie, ale czasami pytanie jest bardziej rozbudowane - warto się w nie dokładnie wczytać! Warto też pospieszyć się z odpowiedzią, bo nigdy nie wiadomo, jak długo dane zdjęcie będzie dostępne w naszym Konkursie.

     Tym razem zapraszamy Was do wrocławskiego Muzeum Narodowego, na wystawę zatytułowaną „Stwórcze ręce. Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu”. Wbrew tytułowi wystawy, znajdują się na niej również eksponaty z miejscowości sudeckich, na przykład z Prudnika (zobacz: Prudnicka krata Jaroslava Vonki zachwyciła Wrocław), czy z Kamieńca Ząbkowickiego, Janowic Wielkich i Wambierzyc (zobacz: Stwórcze ręce we Wrocławiu).

     Nasze pytanie dotyczy artystów, których dzieła są pokazywane na wystawie. Najważniejszym i jednocześnie najbardziej eksponowanym jest Jaroslav Vonka, ale mamy tu także dzieła innych artystów... No właśnie, prosimy o podanie przynajmniej trzech nazwisk twórców (oprócz Vonki), których prace możemy zobaczyć na wystawie „Stwórcze ręce”. Pomocną na pewno może okazać się strona www wystawy, na której znajdziecie też wiele innych, ciekawych informacji.

     Nagrodą w 53. Edycji Konkursu Jednego Zdjęcia jest zestaw upominków ufundowanych przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

     Odpowiedzi, z podanym adresem pocztowym, prosimy przesyłać na maila: redakcja@naszesudety.pl

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Maciej Kolski2015-04-23 06:31

  Byłem, widziałem - wystawa rzeczywiście bardzo fajna, szczególnie, gdy przyjrzeć się szczegółom niektórych prac, których na pierwszy rzut oka nie widać. Podobała mi się na przykład małpka na kracie bramy. Widziałem więc, ale aby odpowiedzieć na pytanie konkursowe, to już musiałem zerknąć na stronę wystawy - jakoś tak nie zakonotowałem nazwisk artystów :-)

Komentarz
Facebook