Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 22Wszystkich: 13767511

Książęcy grobowiec, czyli Olaf i Lena na tropie

2017-03-18 21:22

     Pod koniec zeszłego roku na dziecięco-młodzieżowym rynku wydawniczym ukazała się nowa książka Michała Wójcika z ilustracjami Wojciecha Ignaciuka pt. „Książęcy grobowiec, czyli Olaf i Lena na tropie” wydana przez Wydawnictwo Druga Noga. Wspominam o niej nie bez przyczyny. W mojej ocenie jest to bowiem świetna propozycja wydawnicza dla młodszych mieszkańców Dolnego Śląska, którzy w szkolnych murach rozpoczęli już przygodę z historią i chcieliby rozwijać swoje zainteresowania. Z lektury książki Wójcika skorzystają z pewnością również Ci, którzy z historią stoją raczej na bakier, a chcieliby to zmienić.

     Wydawnictwo Druga Noga ma na swoim koncie cztery książki. Wspomniana „Książęcy grobowiec, czyli Olaf i Lena na tropie” jest trzecią, przedostatnią propozycją wydawniczą (wcześniej ukazały się „Draka w muzeum”, „Porwanie króla, czyli Olaf i Lena na tropie”, a w marcu tego roku „12 Półtonów. Książka o muzyce”). Trzy pierwsze pozycje są książkami przygodowymi, zawierającymi wątki detektywistyczne i kryminalne. Opowiadają historię szkolnych zmagań współczesnych bohaterów – rodzeństwa: Leny i Olafa, w którą z dużym wyczuciem wplecione zostały elementy wiedzy o historii, sztuce i zabytkach.

     Przygoda z historią zaczyna się od karnego zadania, jakie główny bohater – jedenastoletni Olaf, otrzymuje od profesora Brukwy. Ma się dowiedzieć, dlaczego nagrobek Henryka II Pobożnego, bohatera bitwy pod Legnicą „to jedyne pobożne życzenie średniowiecznych rzeźbiarzy”. Aby rozwikłać zagadkę wsiada do autobusu ze szkolną wycieczką, udającego się do Trzebnicy i Wrocławia, w której planach jest zwiedzanie zoo, wrocławskich kościołów, kąpiel w aquaparku i liczenie krasnali z brązu. Czy jednak uda mu się dotrzeć do miasta nad Odrą?

     Liczne niewiadome i pierwsze zagadki, w tym całe grono „Henryków”, pojawiają się już w trzebnickim klasztorze. To tu Olaf odkryje m.in.: czyja czaszka jest przechowywana w renesansowym relikwiarzu i co udało się dzięki temu odtworzyć. To jednak nie wszystko. Podczas podróży nasz bohater wpada na trop szajki złodziei przebranych za lajkoników, którzy próbują skraść relikwiarz św. Jadwigi. Od „bitewnego wtorku” do „środy magnusa” dzieli nas dziewięć dni przygody. Jak skończy się ta intrygująca historia? Mogę jedynie zdradzić, że dla ambitnych czytelników książka Wójcika może być początkiem indywidualnych poszukiwań źródeł wiedzy na temat osoby Henryka II Pobożnego. Dużym plusem tego wydania i ogromną wartością pozycji jest bowiem „podana na deser” bibliografia, w której w przystępny sposób autor przybliża dotychczasowe publikacje związane z osobą władcy.

     W książce „Książęcy grobowiec, czyli Olaf i Lena na tropie” nie znajdziemy zatem typowej podręcznikowej wiedzy, suchych faktów i dat. Z powodzeniem zastępują ją liczne ciekawostki, „smaczki” z historii i architektury, zagadkowe wydarzenia osadzone w scenerii średniowiecza, w świecie polskich Piastów, na bitewnym legnickim polu, ożywione rozbudzającymi wyobraźnię ilustracjami Wojciecha Ignaciuka – mrocznymi i tajemniczymi, zachęcającymi do poznania kolejnych stron współcześnie spisanego kawałka dolnośląskiej historii. Naszpikowaną faktami książkę czyta się lekko i z wielkim zainteresowaniem.

Anna Zygma - NaszeSudety

 


Zobacz także:
strona www wydawnictwa Druga Noga 

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook