Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 13281Wszystkich: 5787544

Kuks – marzenie hrabiego Šporka

Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
2019-11-23 22:26

     Kuks to miejsce ze wszech miar niezwykłe. Mała miejscowość, w której zamieszkuje zaledwie nieco ponad 250 osób, poszczycić się może obiektami, które co roku przyciągają prawdziwe tłumy miłośników nie tylko barokowej architektury, ale i sztuki, motoryzacji oraz dobrego wina.

     Kiedy hrabia Franciszek Antoni Špork zabrał się za budowę uzdrowiska w Kuksie, robił to z naprawdę ogromnym rozmachem, zatrudniając przy tym najlepszych rzemieślników i artystów. W 1694 roku ukończone zostały zabudowania uzdrowiskowe, w tamtym czasie uważane za jedne z najokazalszych i najpiękniejszych w Czechach. W kolejnych latach przybywały następne budynki, w tym teatr, kościół z rodzinnym grobowcem, szpital, biblioteka, a wreszcie i okazały pałac. Na starych sztychach widoczne jest potężne założenie rozciągające się po obu stronach, przepływającej przez miejscowość, Łaby.

     Nie wszystkie zabudowania przetrwały do naszych czasów. Uzdrowisko, mimo że w pierwszych latach swej działalności stawiane było w rzędzie najlepszych tego typu miejsc w Europie, zaczęło podupadać jeszcze za życia hrabiego Šporka. Jego następcy nie potrafili podołać ogromowi przedsięwzięcia, a powodzie, pożary i inne nieszczęścia spadające na Kuks, skutecznie i systematycznie podkopywały jego rangę. Tym większe wrażenie robi to, co możemy oglądać i zwiedzać.

     Najważniejszym zabytkiem Kuksu jest położony na wzniesieniu budynek dawnego szpitala, który z początku służył weteranom wojennym, a później gdy prowadzili go bonifratrzy, wszystkim chorym i potrzebującym. To w nim znajdują się ekspozycje, które można oglądać, m.in. poświęconą życiu i działalności hrabiego Šporka. Niezwykle ciekawa jest część prezentująca rozwój aptekarstwa z zachowaną w niemal nienaruszonym stanie barokową apteką. W przylegającym do szpitala kościele, oprócz oryginalnego wyposażenia, zobaczyć można wysokiej klasy przykłady malarstwa barokowego, a w krypcie grobowiec rodziny Šporków. Ciekawym doświadczeniem jest też wizyta na ekspozycji rzeźbiarskich dzieł Matthiasa Bernharda Brauna, których kopie stoją na balustradach przed szpitalem.

     W piwnicach szpitala, na miłośników dobrego wina czeka z kolei dobrze zaopatrzona winiarnia, w której skosztować i kupić można wina czeskie i morawskie. Warto też wiedzieć, że w Kuksie znajduje się prywatna winnica, w której, oprócz wina oczywiście, skorzystać można z krótkiej ścieżki edukacyjnej zaznajamiającej z historią winiarstwa, pracą w winnicy i rodzajami szczepów winogron.

     Zupełnie innych wrażeń dostarcza znajdujące się w dawnej fabryce Muzeum Starych Samochodów, w którym zobaczyć można przykłady myśli technicznej nie tylko rodzimej, ale i zagranicznej motoryzacji. Eksponatem, który wzbudza szczególne zainteresowanie jest prototyp motocykla Jary Cimrmana, czeskiego geniusza i wynalazcy.

     Na koniec warto jeszcze zajrzeć do Muzeum Barokowego Druku, którego eksponaty przede wszystkim przedstawiają dzieła wybitnego grafika i rytownika Michaela Heinricha Rentza. Artysta przez wiele lat pracował dla Franciszka Antoniego Šporka i stworzył w tym czasie kilkaset miedziorytów i parę tysięcy druków, które do dzisiaj zachwycają swym pięknem i precyzją wykonania.

     Kuks to miejsce, w którym spędzić można cały dzień. Oprócz atrakcji wymienionych wyżej, nie mniej ciekawa jest najbliższa okolica. W niecałą godzinę można na przykład dojść spacerem do położonej w lesie atrakcji, jaką jest tutejszy Betlem. To wykute w skale rzeźby i płaskorzeźby o tematyce religijnej, dzieło wspomnianego już Matthiasa Bernharda Brauna. Ich umiejscowienie robi ogromne wrażenie, potęgowane nastrojem, jaki daje otaczający je las. To naprawdę warto zobaczyć…

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Wiesław Michna2019-11-25 09:02


  Warto wspomnieć, ze Jára Cimrman, największy czeski geniusz i wynalazca jest postacią całkowicie fikcyjną, wymyśloną w 1966r. Oprócz tego, że był wynalazcą, był także dramatopisarzem, kompozytorem, dentystą, filozofem, globtroterem, architektem, ginekologiem-samoukiem, kryminologiem, sportowcem, pedagogiem. To on wsółtworzył z Zeppelinem konstrukcję pierwszego sterowca, na zlecenie Edisona wyrobił gwint do żarówki, pomógł Eiffelowi określić ostateczny kształt paryskiej wieży.
  Imieniem Cimrmana nazwano między innymi ulice w Brnie i Ołomuńcu. Rynek w Lomnicy koło Tišnova zdobią rzeźby stóp Cimrmana.
  W 2006r. otwarto w Górach Izerskich ścieżkę rowerową jego imienia, która prowadzi z Návarova, z mostu nad Zlatą Olešnice poprzez Tanvald, Šumburk nad Desnou do granicy Jizerka - Orle.

 • schlesinger2019-11-25 10:23

  Należy jeszcze dodać , że Cimrman był także szachistą, akuszerem, wychowawcą dzieci cesarza Franciszka Józefa, krytykiem literackim, prawdziwym autorem odezwy "Do moich ludów" z 1914 r.(jako cesarski ghostwriter), asystentem chirurgicznym, projektantem Kanału Panamskiego, librecistą, polarnikiem, krajoznawcą (liczne podróże po Czechach odbywał jako wędrowny dentysta), dostawcą uraninitu dla małżonków Curie, choreografem, akustykiem, teoretykiem literatury, rzeźbiarzem oraz wynalazcą jogurtu, internetu, protezy zębowej, silnika pięciosuwowego, metody wybuchowego rozrzucania obornika, biustonosza dla akrobatek, wędkarskiej łodzi podwodnej, wziernika do jaj, urządzenia do mechanicznego tasowania kart, wrotek, krzesła elektrycznego, roweru pożarniczego, kabiny akustycznej dla początkujących skrzypków, metody dostarczania przesyłek pocztowych za pomocą artylerii polowej, bloku mieszkalnego, płyty CD (Cimrmanův Disk) i wielu, wielu innych genialnych wytworów myśli ludzkiej.

Komentarz
Facebook