Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 11120Wszystkich: 5785383

Mapy dla niepełnosprawnych

źródło: novinky.cz
źródło: novinky.cz
2015-04-04 23:00

 

     Dla ogromnej większości turystów nie ma znaczenia, czy trasa ich zaplanowanej wędrówki wiedzie po terenie wyboistym, czy też jest gładka, jak przysłowiowy stół. Jednak dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku, ma to zasadnicze znaczenie. Podobnie sytuacja ma się z osobami, które na wycieczkę chcą zabrać swe małe, podróżujące jeszcze w wózku, dzieci. Takie osoby muszą wybierać trasy dostosowane do ich możliwości.

     Jakub Vik, sprawny trzydziestolatek z Hradca Králove, będąc przed dwoma laty na wycieczce w okolicach Hradca, zauważył że powstała nowa trasa wycieczkowa, przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wpadł wtedy na pomysł, aby przygotować mapę, która pomoże planować osobom na wózkach, czy rodzicom z małymi dziećmi, wycieczki na miarę ich możliwości.

     W chwili obecnej, Jakub Vik ma przygotowanych 20 tras w Karkonoszach i na ziemi broumovskiej. Mapy zawierają wiele informacji przydatnych dla osób niepełnosprawnych, takich jak stopień trudności danej trasy (uwzględniający jej nachylenie, rodzaj nawierzchni, czy przeszkody na drodze), profile wysokościowe, parkingi, bezbarierowe toalety, czy wreszcie opisy ciekawych miejsc dostępnych dla osób na wózkach lub z dziećmi w wózkach.

     Na niektórych trasach towarzyszyli mu niepełnosprawni na wózkach, którzy mocno przyczynili się swoimi uwagami do końcowej wersji map. Ogromna część prac została już wykonana i Vik planuje wkrótce wydanie swoich map. Będą dostępne przede wszystkim w wersji elektronicznej i jako e-book. Być może także w wersji papierowej, ale wymaga to dodatkowych nakładów, a jak mówi Jakub Vik: inwestycja na pewno się nie zwróci. Pieniądze jednak nie są dla niego najważniejsze, więcej satysfakcji sprawia mu świadomość, że mapy będą przydatne dla turystów niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl na podstawie: novinky.cz
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook