Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 472Wszystkich: 13702953

Miesięcznik Rowertour, luty 2018

2018-02-01 10:04

     W lutowym numerze Magazynu Turystyki Rowerowej "Rowertour" pojawił się wątek dolnośląski. Grażyna Pastuszka, w artykule "Frankenstein i rycerz ze złotą ręką" opisuje swoją rowerową, 4-dniową eskapadę po bliższych i dalszych okolicach Ząbkowic Śląskich. Poza tym sporo ciekawych rowerowych relacji z Polski (m.in. południowa Wielkopolska, Mazury oraz Małopolska) i ze świata (m.in. USA, Mongolia, Paragwaj)

 

 


Małopolska: Gorlice i okolice
Gorlice znam od dzieciństwa. A przynajmniej tak mi się zawsze wydawało. Póki nie odwiedziłam ich jako turystka, tak naprawdę niewiele o nich wiedziałam. Poza tym, że zapłonęła tu pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa.

Południowa Wielkopolska: Pudliszki, Poniec i okolice
Można jeździć po świecie, pedałować w innym klimacie, nawąchać się i najeść tego, co nowe. Ale z powrotów do miejsc, w których się wychowywało, ciągle czerpać ciekawość świata. I tak wróciliśmy do południowo-zachodniej Wielkopolski (mamy na myśli głównie powiat gostyński oraz leszczyński).

Dolny Śląsk: Wzgórza Niem czańsko-Strzelińskie
Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie oraz Wzgórza Strzelińskie i Niemczańskie – takie dwie różne nazwy odnalazłam w sieci, kiedy to w niemałym pośpiechu starałam się dowiedzieć czegokolwiek o miejscu naszej kolejnej rowerowej miniwyprawy.

Mazury Garbate: Puszcza Romincka
Jeśli marzysz o długich godzinach na rowerze w otoczeniu dzikiej przyrody, jeśli niestraszny ci siarczysty mróz i ukryte spojrzenie wilka – ubierz się ciepło i ruszaj naszym śladem! Ponieważ tam, gdzie mieszkaliśmy, nie było perspektyw na zimowe szaleństwo, kolejnej zimy znów skierowaliśmy się ku odległym suwalskim peryferiom

Alzacja
Niewielka Alzacja, rozciągnięta między Strasburgiem a Miluzą, sprawia wrażenie bajkowej krainy. Aż trudno uwierzyć, że przez wieki pr zechodziła z rąk do rąk, będąc areną krwawych sporów pomiędzy Francją a Niemcami. Efektem jest fascynująca mieszanka kulturowa, językowa, estetyczna i kulinarna. Oraz – jedne z najlepszych białych win na świecie. 

Szwecja, Dania
Kiedy nasze auto wjeżdżało na odpływający ze Świnoujścia prom, nie tryskałam energią. Strach przed przeprawą przez Bałtyk przyćmił wszelkie emocje i nadzieje, które zwykle towarzyszą nowym, rowerowym wyzwaniom. Słynąca z doskonałych szlaków rowerowych Skandynawia musiała poczekać na euforyczne z nią spotkanie do czasu, kiedy moja stopa sięgnęła lądu.

korespondencja > USA
Pamiętam, jak narzekaliśmy na alaskański chłód, na kanadyjską mżawkę, zimne
polodowcowe strumienie płynące z każdej strony i setki kilometró w nudnych zielonych lasów na Jukonie, ciągnących się w nieskończoność. Ile byśmy dali za chociażby namiastkę tamtych chwil. Tu, gdzie jesteśmy teraz, w centrum USA, oprócz suchych gór i wyschniętych bez życia roślin, nie ma nic... 

korespondencja > Mongolia
Stop! Na rowerach nie wolno! – krzyczy zastępując nam drogę celniczka. – Jak nie wolno? Dlaczego? – pytam zdumiona. – Musicie znaleźć kogoś, kto was przewiezie samochodem. Do Mongolii wjeżdżamy z Rosji przez małe, spokojne przejście w Kiachcie, gdzie okazuje się, że ruch pieszy jest niedozwolony, a rower nie jest uznawany za pojazd. 

reportaż > Paragwaj
Pomagać jest ciekawie: to piękny sposób na wejście w kontakt z drugim człowiekiem. Od kwietnia do października 2017 roku jeździliśmy p o Paragwaju. Odwiedzaliśmy szkoły w wioskach i małych miejscowościach z projektem „Higiene mental, higiene dental” („Higiena umysłowa, higiena jamy ustnej”). W sumie byliśmy w przeszło 30 instytucjach edukacyjnych i trzech społecznościach rdzennych. 


rowerowy globtroter > pedały platformowe czy zatrzaskowe?
Podróżując na rowerze, wcześniej czy później staniemy przed dylematem, co wybrać: pedały platformowe czy zatrzaskowe? Które lepiej sprawdzają się w turystyce rowerowej? Czy stosowanie pedałów zatrzaskowych jest bezpieczne?

domowy warsztat rowerowy > przerzutka przednia
W 2017 roku amerykańska marka SRAM ogłosiła wszem i wobec śmierć przedniej przerzutki. Hasło przyjęto z d użą ekscytacją, zwłaszcza w szeroko pojmowanym świecie MTB. W rowerach trekkingowych przerzutka przednia jednak jeszcze nie umarła.

rower w mieście > oznakowanie trasy rowerowej
Wyznaczenie, przygotowanie, a nawet wybudowanie trasy rowerowej to jeszcze nie wszystko. Należy ją odpowiednio oznakować. Sposobów jest więcej, niż mogłoby się wydawać, a mogłoby być jeszcze więcej, gdyby zmieniono prawo. 

styl życia > Dariusz Biesalski, Bartosz Felczak
Od 2013 roku pracują w Szkole Podstawowej w Kroczewie, gdzie promują turystykę rowerową. Organizują szkolne wycieczki rowerowe, które nie mają charakteru wyłącznie rekreacyjnego czy towarzyskiego. Dariusz Biesalski jest nauczycielem wychowania fizycznego, a Bartosz Felczak – z wykształcenia jest historykiem, a obecnie prowadzi zajęcia w  wietlicy. 

     Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour”: kalejdoskop, nowości, felietony > na finiszu. Pisze dla nas Sławomir Bajew i Weronika Leczkowska

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook