Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 700Wszystkich: 13724813

Miletín i Karel Jaromír Erben

     Karel Jaromír Erben (1811–1870) był osobą, która mocno zasłużyła się w badaniach nad folklorem czeskim i słowackim. Był m.in. etnografem, pisarzem oraz, historykiem. Zbierał ludowe porzekadła, pieśni narodowe, a w swych pracach przypominał stare baśnie i legendy. Jego „Kytice z pověstí národních” przez historyków literatury traktowane są na równi z „Balladami i romansami” Adama Mickiewicza w literaturze polskiej. Jako ciekawostkę można jeszcze dodać, że w jednej ze swych prac, opisujących słowiańskie baśnie i legendy, zamieścił pięć utworów w języku kaszubskim.

     K.J. Erben urodził się 7 listopada 1811 roku w Miletínie. Nic więc dziwnego, że postanowiono tutaj uczcić swego rodaka (Erben spędził tu swe dzieciństwo i czasy młodzieńcze), upamiętniając miejsca z nim związane i łącząc je w formie ścieżki dydaktycznej.

     Ścieżka ma swój początek przy domu, w którym urodził się Karel Jaromír Erben, ale wędrówkę po niej można oczywiście rozpocząć w dowolnym punkcie. W domu rodzinnym pisarza znajduje się dzisiaj muzeum poświęcone jego twórczości, życiu oraz czasom, w których przyszło mu żyć. Z miasta trasa prowadzi na północ, do źródełka przy którym stoi postać Południcy, a wokół rosną łany macierzanki. Tutaj poznać można historię rodziny Erbenów (dawniej rósł w tym miejscu czereśniowy sad, w którym pracował ojciec małego Karela). Kolejnym przystankiem jest dawne miejsce straceń, gdzie karano mieszkańców Miletína, którzy byli na bakier z prawem. Milszym miejscem jest kolejny przystanek, będący przy okazji dobrym punktem widokowym na miasto, gdzie spotkamy rzeźbę jeźdźca na koniu, związanego z jedną z legend. Kolejne przystanki pozwalają na odwiedziny w dawnym miletíńskim uzdrowisku, podziwianie panoramy miasta spod krzyża postawionego w 1811 roku, roku urodzin Erbena oraz wizytę na miejscowym cmentarzu, gdzie pochowani są najbliżsi pisarza. Na koniec ścieżka powraca do centrum miasta, do rynku, który nazwany został imieniem, jakże by inaczej, Karela Jaromíra Erbena.

     Powyższy opis dotyczy podstawowej wersji ścieżki dydaktycznej, ale można też ją poszerzyć o kolejny etap, który wymaga pokonania ok. 15 kilometrów. Na jej trasie napotkamy miejsca związane z życiem i działalnością Erbena, a także z przedstawionym przez niego baśniami i legendami, m.in. kościół św. Jakuba w Červenej Třemešnej, znany z ballady „Poklad”, staw Hluboký z powieści „Vodník”, staw Nadýmák z powieści „Štědrý den”, czy dawny browar w Miletínie.

     Miletín jest miastem, które stać się może świetnym miejscem startu do licznych wycieczek w bliższe i dalsze okolice. W ciągu roku odbywa się tutaj tez szereg ciekawych imprez, które przyciągają turystów. W kwietniu odbywa się tradycyjna pielgrzymka, w maju spotykają się w Miletínie miłośnicy piwa, w czerwcu swoje dni mają turyści piesi, którzy spotykają się w ramach zlotu poświęconego K.J. Erbenowi, a lipcu warto tu zajrzeć dla jarmarku świętojakubowego, na którym królują wyroby lokalnych rzemieślników.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook