Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2019-12-22 09:01

  Rok 2019 przyniósł wiele ciekawych pozycji wydawniczych, które wzbogaciły księgozbiory niejednego miłośnika Sudetów. Z pewnością do grona najcenniejszych, najbardziej wartościowych pozycji należy kolejny tom potężnej monografii Gór Izerskich, tym razem z podtytułem „O historii i sztuce do 1813 roku” (O historii a umění do roku 1813). Wydana przez Wydawnictwo RK, książka liczy sobie blisko 460 stron

 • 2019-12-20 09:08

  Towarzysząca wystawie "Willmann. Opus magnum" książka ma odmienny charakter od tych wszystkich - a wydano ich niemało, zwłaszcza ostatnimi czasy - które świadczą o jego ponadprzeciętnym talencie artystycznym. Do tej publikacji zaprosiliśmy tylko niewielu historyków i konserwatorów sztuki, natomiast przede wszystkim zapraszaliśmy profesjonalistów szeroko pojętej nauki i kultury

 • 2019-12-13 11:07

  Jest takie miasto, do którego w 1945 roku przyjechała Triller, Eugenia Triller, i ocaliła je od zapomnienia. O godzinie 11.45 podają tam obiad składający się z błękitnego pstrąga górskiego i tzw. śląskiej bomby, a w eleganckich kieliszkach kołysze się wino Karkonoszy. Miłośnicy wycieczek wyruszają tramwajem z placu Zamkowego do Sobieszowa i dalej pieszo wędrują na zamek Chojnik. Kinomani szturmują salę teatralną „Apollo” ze szklanym świetlikiem na suficie

 • 2019-11-21 22:53

  Zamek Chojnik w Sobieszowie to górska warownia wzniesiona przez książąt piastowskich dla obrony Śląska przed najazdem wrogów. Dziwnym i tragicznym zbiegiem okoliczności przetrwała dokładnie tak długo, jak żywot tego rodu! Ostatni z dynastii Piastów Śląskich zmarł w 1675 roku. W tym samym roku w zamek uderzył piorun, powodując wielki pożar. Warownia nigdy nie została odbudowana przez Schaffgotschów,  jeden z najzamożniejszych rodów na Śląsku

 • 2019-11-19 22:28

  Michael Willmann (1630-1706) był bez wątpienia najwybitniejszym śląskim malarzem, autorem tak znakomitych dzieł jak lubiąski cykl Męczeństw Apostołów czy dekoracja freskowa w kościele pw. św. Józefa w Krzeszowie. W świadomości przeciętnego mieszkańca Śląska wciąż jednak pozostaje on artystą mało znanym, na temat którego często powielane są błędne informacje i obiegowe opinie

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 399Wszystkich: 3907641

Na świętomarcińskie wino do Czech

W piwniczce winnej. Fot. David Marvan
W piwniczce winnej. Fot. David Marvan
2019-11-04 21:41

     11 listopada, dzień świętego Marcina, kojarzy się w Czechach z degustacją młodego wina oraz z przysmakami z gęsiny. Gęś podawana jest zazwyczaj z czerwoną duszoną kapustą, jabłkami oraz knedlami czy delikatnymi kluseczkami ziemniaczanymi. Festiwale świętomarcińskie odbywają się zarówno we wszystkich miastach i miasteczkach leżących w tradycyjnych morawskich rejonach winarskich, jak i w pozostałych regionach Czech.

     Miasto Ołomuniec zaprasza od 8 do 11 listopada na jarmark świętomarciński z degustacjami wina i bogatym programem towarzyszącym dla dorosłych i dzieci.

     Staré Město koło Uherskiego Hradišta 8 listopada organizuje święto gęsiny i degustacje młodych win. O godzinie 16:00 na rynek przybędzie święty Marcin na białym koniu, który poświęci młode wina. Na gości czeka następnie pokaz fajerwerków, przejażdżki karetą i zabawa przy muzyce cymbałowej. 

     W pobliskim Kyjovie, słynącym z barwnego, żywego folkloru, odbędzie się tradycyjne świętowanie na rynku, przy młodym winie i regionalnych przysmakach. Miasto przemierzy także barwny pochód w strojach ludowych.

     Tradycyjne poświęcenie tegorocznych win odbędzie się 11 listopada na Placu Masaryka w Uherskim Hradištu. Po ceremonii rozpoczną się degustacje wina i świętomarcińskich specjałów. Warto odwiedzić także zabytkowe piwnice winne w dzielnicy Mařatice i spróbować tutejszych win.
 


Świętomarcińska gęś. Fot. Archiwum Czech Specials agencji CzechTourism
 

     Miasto Kroměříž, słynące z barokowego pałacu, wpisanego razem z Ogrodem Kwiatowym na listę UNESCO, organizuje 9 listopada imprezę Mniam!Gastrofestival, na której nie zabraknie młodego wina, muzyki cymbałowej, specjałów ze świniobicia, gęsi świętomarcińskiej i innych jesiennych przysmaków.

     Na młode wino i wesołą zabawę możemy wybrać się 9 listopada do uzdrowiska Luhačovice. W ramach festiwalu Gęś Luhačovicka na gości czekają przysmaki tradycyjnej kuchni i wesoła zabawa.

     Do Holešova święty Marcin przybędzie 11 listopada po południu. Po uroczystej mszy w kaplicy św. Marcina wyruszy barwny pochód na Plac Dr. E. Beneša, gdzie odbędzie się poświęcenie tegorocznych win, a następnie degustacje i program rozrywkowy.

     W Zlínie na Placu Pokoju (náměstí Míru) 16 listopada już od rana miejscowi winiarze będą prezentować  swe produkty. Nie zabraknie tradycyjnych dań świętomarcińskich, z gęsiną na czele i barwnego programu kulturalnego.

     W Bzencu uroczystości świętomarcińskie odbędą się 16 listopada. W programie znajdą się nie tylko degustacje tutejszych win i przysmaków, lecz także atrakcje historyczne – przemarsz wojsk napoleońskich, austriackich i rosyjskich przez miasto.

     Południowomorawskie miasto Mikulov w dniach od 8 do 17 listopada organizuje Jarmark Świętomarciński na rynku, z programem artystycznym dla dzieci i dorosłych. W restauracjach spróbujemy młodych win i specjałów świętomarcińskich. Organizatorzy szykują także wieczorny spacer po mieście z przewodnikami w historycznych strojach i zwiedzanie zabytkowych obiektów.   

     Uroczysty toast pierwszym tegorocznym winem wzniesiemy również w zabytkowych podziemiach w pobliskim miasteczku Valtice. Słynne Podziemia Valtickie to unikatowy labirynt podziemnych korytarzy łączących piwnice winne, pochodzący z XIII wieku. Całkowita długość dostępnych dla zwiedzających korytarzy i piwnic wynosi 760 metrów.  Większość korytarzy znajduje się na głębokości 6-12 metrów.

     11 listopada na dziedzińcu pałacu w Čejkovicach miejscowi winiarze zaprezentują swe wyroby. Historia tutejszych piwnic winnych wiąże się z przybyciem zakonu templariuszy w latach trzydziestych  XIII wieku. Razem z budową twierdzy templariuszy zaczęły powstawać rozległe piwnice winne, pierwsze tego typu na ziemiach czeskich. Rozpoczęła się wtedy nowa era hodowli winorośli w Čejkovicach i okolicy.
 


Święty Marcin na białym koniu w Hradcu Kralove. Fot. Martina Saláková
 

     Na imprezy świętomarcińskie zaprasza także Hradec Králové, jedno z najstarszych miast czeskich. Tak jak każdego roku, 11 listopada przybędzie pod Białą Wieżę święty Marcin na białym koniu, symbolicznie rozpoczynając sezon zimowy. Na gości czekają rogaliki świętomarcińskie, wino i mnóstwo innych przysmaków. W programie imprezy będą również pokazy rzemiosł i zwiedzanie katedry św. Ducha.

     Tradycyjnie 11 listopada Czeski Krumlov odwiedzi święty Marcin na białym koniu, przywożąc ze sobą nie tylko pierwszy śnieg, lecz także pierwsze tegoroczne wino. Przyjazd świętego Marcina zainauguruje festiwal winiarski, który potrwa niemal do końca miesiąca. Wybrane krumlovskie restauracje oferować będą tradycyjne świętomarcińskie wina  i przysmaki.

     Impreza świętomarcińska odbędzie się także 11 listopada w Ogrodzie Botanicznym w Pradze, w winnicy świętej Klary. Polecamy przy okazji zwiedzić unikatową szklarnię tropikalną Fata Morgana, rozciągającą się na powierzchni około 1750 m2.

     Liberec szykuje 11 listopada  jedną z największych imprez świętomarcińskich w regionie północnych Czech. Na gości w centrum miasta czeka degustacja dziesiątków gatunków tegorocznych win morawskich i specjały gastronomiczne. W Libercu polecamy zwiedzić między innymi centrum miasta z zabytkowym ratuszem. Możemy stąd także wyruszyć na wycieczkę na najwyższy szczyt Gór Izerskich, Ještěd.

Więcej informacji: www.czechtourism.com 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook