Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 469Wszystkich: 13724582

Najciekawsze atrakcje Szklarskiej Poręby

źródło: szklarskaporeba.pl
źródło: szklarskaporeba.pl

     Szklarska Poręba to idealne miejsce dla wszystkich, którzy chcą aktywnie i ciekawie spędzić czas wolny. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie tylko zimą jest tam co robić. Miasto może poszczycić się mnóstwem cudownych atrakcji. Poniżej prezentujemy najciekawsze z nich.

Wodospad Kamieńczyka

     Podczas wizyty w okolicach Szklarskiej Poręby grzechem byłoby nie odwiedzić najwyższego w Karkonoszach Wodospadu Kamieńczyka. Spada on z wysokości 27 metrów do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka i leży przy czerwonym szlaku prowadzącym ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Za jego środkową kaskadą turyści mogą znaleźć „Złotą Jamę”, czyli jaskinię ze skupiskami pegmatytu i ametystów. Zachwycające uroki wodospadu docenił Andrew Adamson w swojej produkcji „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”, jeżeli więc ktoś oglądał tę ekranizację warto porównać wodospad z filmu z oryginałem.

Wodospad Szklarki

     Kamieńczyk to nie jedyny wodospad w tamtejszych rejonach. Równie pięknym i wartym zobaczenia jest Wodospad Szklarki, leżący w cudownej scenerii Karkonoskiego Parku Narodowego. Znany był już w okresie średniowiecza, kiedy to uważano go za wyjątkowo romantyczne i urokliwe miejsce. Uwieczniany był w opisach, rycinach, a nawet na obrazach.

Zamek Chojnik

     Pasjonaci minionych lat powinni odwiedzić XIII wieczny Zamek Chojnik. To idealnie utrzymane ruiny udostępnione do zwiedzania. Znajduje się na górze o wysokości 627 m n.p.m. Turyści mają tam niepowtarzalną okazję do zapoznania się z historią zamku oraz z licznymi legendami. Mogą również postrzelać z kuszy lub wziąć udział w turnieju o Złoty Bełt. Z zamkowej wieży rozciąga się malowniczy widok na Karkonosze, Izery i Rudawy Janowickie. Dodatkowym atutem tego miejsca jest możliwość zjedzenia posiłku w zamku, a nawet spędzenia niepowtarzalnej nocy na jego terenie.

Ludzie z Żelaza

     Ludzie z Żelaza to wystawa plenerowa Zbigniewa Frączkiewicza. Postacie ludzkie odlane zostały z kilku części. Rzeźby robią niesamowite wrażenie i niewątpliwie warto zobaczyć je na własne oczy. Wokół nich znajduje się tzw. Krąg 2000, czyli kamienny krąg składający się z 30 granitowych kamieni. Tworzą one ściany podniebnej galerii tzw. Azyl Żelaznych Ludzi.

Szrenica

     Szrenica, czyli wspaniały szczyt górujący nad miastem. Ma wysokość 1362 m n.p.m. i choć nie jest najwyższy, to panują tam warunki śniegowe takie same, jak w Alpach. Sprzyja to doskonałej infrastrukturze narciarskiej, a 20 km nartostrad na zboczach Szrenicy i zespół wyciągów co roku przyciągają rzesze fanatyków śnieżnych szaleństw. Ponadto na szczycie znajduje się schronisko górskie, w którym można zregenerować siły. Szrenica jest także rewelacyjnym punktem widokowym na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i Góry Kaczawskie. Dotrzeć można na nią idąc Głównym Szlakiem Sudeckim, lub dla mniej wytrwałych istnieje możliwość wjazdu wyciągiem krzesełkowym.

Szlak Waloński

     Uznawany za najciekawszą atrakcję Szklarskiej Poręby Szlak Waloński to turystyczna ścieżka dydaktyczna. Powstała ku pamięci działalność Walończyków, którzy od XIII wieku zajmowali się poszukiwaniem złóż minerałów. Szlak rozpoczyna i kończy się przy Kościele Matki Bożej Różańcowej, gdzie niegdyś istniała najpopularniejsza osada walońska- Stara Wieś Szklarska. Na trasie znajdują się liczne tablice informacyjne, dzięki którym turyści poznają historię i znaczenie poszczególnych miejsc na przykład Starej Lipy, czyli miejsca rozpraw sądowych czy najstarszej Huty Szkła. Szlak wiedzie urokliwą doliną Kamieńczyka przez Stróżną Skałę, Wiatrolejnie aż do Wodospadu Szklarki. Interesującym obiektem jest Chata Walońska Juna, średniowieczna siedziba Walonów. Podczas wyprawy turyści dotrą także do Czerwonej Jamy- dawnego miejsca wydobycia pegmatytów, do Muzeum Ziemi Juna oraz do Domu i Muzeum Wlastimila Hofmana słynnego XX wiecznego malarza. Wycieczkę kończy niezwykła panorama Karkonoszy na Złotym Widoku. Ciekawą atrakcją dla turystów jest również głaz Chybotek, który można rozkołysać. Dla Walończyków miał on szczególne znaczenie, gdyż wg nich zamykał on dostęp do ukrytych skarbów. Szlak Waloński jest trasą łatwą i dostępną dla wszystkich, bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Urozmaiceniem wycieczki jest możliwość skosztowania walońskich smakołyków.

Krucze Skały

     Krucze Skały to grupa skalna leżąca na prawym brzegu rzeki Kamiennej. Poza tym, że są doskonałym punktem widokowym na Dolinę Kamienną i Góry Izerskie, to na ich szczycie funkcjonuje ośrodek sportów ekstremalnych- Szkoła Górska Quasar. Wszyscy odważni mogą uprawiać wspinaczkę skałkową, zjechać tyrolką, skoczyć na tzw. wahadle lub przejść nad przepaścią mostem linowym. Wszystko to pod czujnym okiem instruktora, a więc nie ma się czego bać.

Park Dinozaurów

     Najmłodsi uczestnicy wyprawy z pewnością chętnie odwiedzą Dinopark. Najciekawszą atrakcją parku jest ścieżka edukacyjna przedstawiająca kilkadziesiąt rekonstrukcji naturalnej wielkości dinozaurów. Ich trop zagwarantuje turystom sporą dawkę wiedzy oraz podróż przez 500 mln lat ziemi. Specjalnie przygotowana sceneria lasu ze starymi drzewami, blokami skalnymi i cudowną roślinnością sprawi, że każdy poczuje klimat sprzed milionów lat. To niezwykle urokliwe miejsce jest dla wszystkich i małych i dużych, gdyż ogromna ilość atrakcji sprawia, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Dla osób, które nie przepadają za stworzeniami z minionych czasów powstał Fantasiapark. Dzieci odnajdą tu liczne place zabaw, piaskownice, park linowy i dmuchawce, Mogą także poznać tajemnicze życie Indian w wiosce indiańskiej lub urządzić wspólne poszukiwania złota. W tym czasie starsi podróżnicy mogą nacieszyć się licznymi trasami spacerowymi, bezpłatnie wypożyczyć kijki do Nordic Walking, zagrać w boule lub odwiedzić Galerię Iluzji.

Park Ducha Gór

      Jeżeli prawdziwa, unikatowa przyroda Karkonoszy to tylko w Parku Ducha Gór. Jest on jednym z najciekawszych miejsc na terenie Kotliny Jeleniogórskiej pod względem krajobrazowym i historycznym. Na trasie umieszczono pięć różnych domków tematycznych. Pierwszy to Chata Wodnika Pożytecznego z kołem młyńskim i balkonem, kolejna nosi nazwę Chaty Tajemnej, gdyż została ukryta w skarpie, w taki sposób, aby trawiasty dach zlewał się z otoczeniem. Od frontu jest otwarta, a wewnątrz widać ławy i stoły. Trzecia to Chata Skrzata z mchu i paproci skonstruowana z desek. Obok niej znajduje się „grzybowy” płot, „grzybowy” stół i „grzybowe” krzesełka. Ostatnia chata została utrzymana w charakterze prymitywnej zagrody. Nazwano ją Chatą Rzepichy Zielarki. Jej ściany wykonane są z pionowych sztachet, co świetnie wpisuje się w górski charakter parku. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych turystów jest Placyk Dobrej Kondycji oraz plenerowe lekcje przyrodnicze.

Dom Wlastimila Hofmana

     Oddalony od miejskiego zgiełku mały domek znajdujący się między drzewami i krzewami kryje w sobie dzieła malarza Wlastimila Hofmana. Funkcjonuje on w niemal nienaruszonym stanie od śmierci artysty, jednak odwiedzić go można tylko po wcześniejszym umówieniu wizyty z jego obecnym właścicielem. W Szklarskiej Porębie istnieje jeszcze jedno podobne miejsce pamięci- Dom Carla i Gerharta Hauptmannów. Tam prezentowane są stałe ekspozycje poświęcone karkonoskiemu Duchowi Gór, eksponaty dotyczące tradycji miejscowego hutnictwa szkła oraz wystawa poświęcona artystom, szczególnie braciom Hauptmann i twórczości Wlastimila Hofmana. Muzeum pokazuje bogactwo kultury karkonoskiej od najdawniejszych czasów po dzień dzisiejszy. Wśród zbiorów poza dziełami braci Hauptmann znajdują się pejzaże karkonoskie, obrazy, grafiki i rysunki wybitnych artystów.

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej

     Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej dla turystów przygotowało ekspozycję „Wirtualne Karkonosze” dostępną w aż 4 wersjach językowych. Interaktywna wersja karkonoskiej przyrody prezentuje m.in. kotły polodowcowe, torfowiska, lasy, zjawiska przyrodnicze, a nawet wpływ człowieka na góry. Dla bardziej dociekliwych przygotowano salę projekcyjną, w której obejrzeć można filmy przyrodnicze. Ponadto w ośrodku znajduje się sala wystaw czasowych, biblioteka tematyczna z czytelnią oraz sala warsztatowa umożliwiająca podziwianie karkonoskiej przyrody przez binokulary.

      Wybierając się do Szklarskiej Poręby warto poznać jej bogatą historię, jednak należy również pamiętać o licznych atrakcjach, jakie czekają na turystów w tym wyjątkowym mieście. Za najciekawsze miejsca tamtejszych rejonów uznawane są: Szlak Waloński oraz Szlak Ducha Gór, może warto pojechać i osobiście sprawdzić czy faktycznie tak jest?

     Artykuł o atrakcjach Szklarskiej Poręby powstał przy współpracy z bazą noclegów Noclegowo.pl

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook