Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 961Wszystkich: 13725074

Odd i Luna – norweska klasyka dla dzieci

Fot. K. Krukowski / Teatr Lalek
Fot. K. Krukowski / Teatr Lalek
2018-02-20 21:26

     Rok 2016, kiedy to Wrocław był Europejską Stolicą Kultury dawno już odszedł w zapomnienie, ale wciąż dzieją się wydarzenia, które są jego pokłosiem. Jednym z nich jest najnowsza propozycja Wrocławskiego Teatru Lalek, przedstawienie oparte na podstawie książek norweskiej pisarki Lisy Aisato, zatytułowane „Odd i Luna”. To o tyle ciekawe przedsięwzięcie, że tydzień po polskiej premierze, aktorzy Teatru Lalek wystawią tę sztukę w Norwegi, po… norwesku!

     Tytułowy Odd ma prawie siedem lat, od siedmiu też lat jego głowa jest jajkiem. To komplikuje bardzo życie chłopca, który ze swą głową musi obchodzić się niezwykle ostrożnie, jak to z jajkiem. Luna jest jego rówieśniczką. Jest nieśmiałą dziewczynką, która boi się, że inne dzieci nie zaakceptują i będą wyśmiewać jej odmienny kolor skóry. Oboje żyją w swoim świecie, a jedyną rzeczą, która wydaje się ich łączyć jest księżyc, któremu zwierzają się ze swych trosk, obaw i problemów. Do czasu, gdy pojawia się latająca ryba, która też przecież jest „inna”, nie pasuje do „normalnego” świata…

     - Norwegia jest moim ukochanym krajem, jestem też zafascynowany twórczością dla dzieci, która powstaje w krajach skandynawskich. Na swoim koncie mam realizacje w teatrach norweskich i właśnie podczas jednej z takich produkcji odnalazłem książki Lisy Aisato, które postanowiłem połączyć i stworzyć z nich jeden wspólny spektakl – mówi Przemysław Jaszczak, reżyser przedstawienia. – Sztuka opowiada o dwójce dzieci, które są bardzo samotne z różnych powodów i zamknięte w sobie. Można śmiało powiedzieć, że spektakl jest o strachu, a właściwie o jego pokonywaniu – dodaje.

     Książki Lisy Aisato nie są dostępne w języku polskim, jednak Teatr Lalek stara się o ich wydanie. Jak mówi Przemysław Jaszczak, jest to literatura na światowym poziomie i polscy czytelnicy z pewnością powinni ją poznać. Lisa Aisato jest nie tylko pisarką, ale również ilustruje swoje książki. W 2016 roku znalazła się na liście 10 najlepszych norweskich autorów poniżej 35 roku życia, a jej książki przetłumaczone zostały już na kilka języków. Dzięki przedstawieniu „Odd i Luna” po raz pierwszy będziemy mieli okazję poznać jej twórczość w Polsce.

     Polska prapremiera będzie miała miejsce w Teatrze Lalek w sobotę, 24 lutego 2018 roku. Kolejne spektakle grane będą 25 lutego, a także 26-28 marca. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci powyżej 5 roku życia, ale śmiało można zaryzykować tezę, że równie dobrze będą bawić się na nim i dorośli widzowie. Bilety są do nabycia w kasie Teatru lub na stronie www.teatrlalek.wroclaw.pl.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
Fot. K. Krukowski
Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook