Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 979Wszystkich: 13770244

Orzeł przedni zadomowił się w Sokolikach

2018-04-13 22:03

     Orzeł przedni znów wylądował pomyślnie i zadomowił się w kolejnym schronisku - tym razem w Szwajcarce w Górach Sokolich leżących w Rudawach Janowickich. Ptasi ambasador akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" wraz z jej pomysłodawcą Dominikiem Dobrowolskim, twórcą Koalicji Recykling Górom (do której należą Fundacja PlasticsEurope Polska i Fundacja ProKarton), a także uczniami Zespołu Szkół Przyrodniczych z Jeleniej Góry pod opieką Pani Renaty Jaryczewskiej (nauczycielki biologii) dotarł do Szwajcarki i od 12 kwietnia codziennie będzie tu przypominał, że śmieci skrzydeł nie mają, więc warto je posegregować, zabrać ze sobą, znieść ze szlaku i wrzucić do odpowiednich pojemników. 

     Cała grupka ruszyła spod zamku w Karpnikach. Kulminacją wędrówki było przymocowanie tabliczki edukacyjnej na froncie schroniska. Spotkanie w schronisku było też okazją do porozmawiania o środowisku, recyklingu oraz kulturze zachowywania się w górach. Bardzo dziękujemy panu Grzegorzowi Błażejczakowi - szefowi Szwajcarki - za wspaniałą gościnę w schronisku. To jedno z najpiękniejszych polskich schronisk. Trzeba je często odwiedzać, wędrując po ziemi jeleniogórskiej, ale nigdy nie należy tu (ani w żadnych innych schroniskach czy na szlakach) zostawiać śmieci!

     Zapraszamy do Koalicji Recykling Górom! Wspólnie zmieniajmy ich oblicze! Planujemy, aby orzeł przedni pojawił się w minimum 500 miejscach (schroniska, szlaki górskie, Parki Narodowe…) od Sudetów po Bieszczady.  Będziemy także regularnie sprzątać górskie szlaki oraz koordynować i finansować edukacyjne akcje dla szkół i organizacji społecznych.

     Kim jesteśmy? Tworzymy Koalicję Recykling Górom - to obywatelska inicjatywa na rzecz czystości polskich gór, działająca społecznie i non profit. Wśród nas są ngo's, samorządy, media i osoby prywatne. Do działań oczywiście mogą się przyłączać Wszyscy, którym na sercu leży czystość gór! Zapraszamy oczywiście także darczyńców. Organizacjami, które nam pomagają są: Fundacja PlasticsEurope Polska oraz Fundacja ProKarton.

     Czy problem śmieci w górach jest poważny? Tak, każdego roku polskie góry odwiedza coraz więcej turystów. Niestety wraz z turystami drastycznie zwiększa się ilość śmieci, które pozostają w schroniskach oraz na górskich szlakach. Wzrastają koszty wywożenia śmieci i sprzątania szlaków – osiągają już wysokość kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie dla poszczególnych schronisk. Lasy Państwowe, samorządy i górskie Parki Narodowe wydają na akcje sprzątania setki milionów złotych rocznie (!!!). A przecież wystarczyłoby, gdyby turyści wzięli sprawę dosłownie w swoje ręce i zabrali śmieci (wystarczy, jeśli zabiorą swoje śmieci) do swoich plecaków, nie zostawiając ich w schroniskach ani na szlakach. Właśnie taka idea połączyła miłośników polskich gór, którzy utworzyli Koalicję Recykling Górom. Pomysł polskiej edycji akcji "Śmieci skrzydeł nie mają" narodził się w Dolomitach, gdzie od lat prowadzona jest ekologiczna akcja "I rifiutti non hanno le ali".

Piotr Drozdowicz – asystent akcji “Śmieci skrzydeł nie mają”

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook