Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 13218Wszystkich: 6489680

Park Centralny w Świdnicy

Fot. Tomek Nawrot
Fot. Tomek Nawrot
2019-10-28 20:54

     Gdy po raz pierwszy spojrzałem na plan Świdnicy, moją uwagę zwróciła duża ilość parków. Szczególnie zainteresował mnie, ze względu na znajdujące się w nim stawy, Park Centralny. Rok temu przeczytałem o nim, że jest w trakcie rewitalizacji, a zakres prac jest bardzo szeroki. Podjąłem wtedy decyzję, że do niego się wybiorę. Stał się moim głównym celem wycieczki do Świdnicy. Okazało się, że warto było specjalnie przyjechać, aby zobaczyć efekty przeprowadzonych prac.

     Zostały one ukończone w tym roku. Oczyszczono m.in. koryto Witoszówki, naprawiono skarpy, wybudowano fontannę centralną i dwie pływające, odbudowano schody, wykonane zostały nowe alejki, zamontowano obiekty małej architektury. Wycięto także chore drzewa i samosiejki, nasadzono zieleń, zainstalowano nowe urządzenia dla zabaw dla dzieci, w tym dla niepełnosprawnych. Rewitalizację parku dokonano zgodnie z jego historycznym wizerunkiem.

     Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego podczas XXVII Targów Światło 2019 w Warszawie przyznał Świdnicy za oświetlenie parku tytuł Najlepszej inwestycji oświetleniowej 2018 roku. Warto go więc odwiedzić także po zmroku. Miasto otrzymało również nagrodę przyznaną w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku za odnowienie skweru na pl. 1000-lecia Państwa Polskiego (trzy ostatnie zdjęcia). Znajduje się bardzo blisko Parku Centralnego. Jest w nim ogród różany, a w sezonie wiosenno - letnim działa fontanna.

     Rozpoczęte zostały działania zmierzające do rewitalizacji kolejnego parku. „Konsekwentnie i starannie realizujemy plan zielonej strategii dla naszego miasta. Działania rewitalizacyjne w Parku Młodzieżowym nie będą odbiegać od tych, którym poddany został Park gen. Władysława Sikorskiego. Zachowany zostanie historyczny wizerunek tego miejsca” - mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal - Słaniewska.

Tomek Nawrot
 

 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook