Ukazująca się w roku jubileuszu 75-lecia polskiej administracji we Wrocławiu oraz 75-lecia wrocławskiego środowiska akademickiego książka w popularnonaukowy sposób przybliża powojenne początki funkcjonowania Uniwersytetu Wrocławskiego i ukazuje wysiłek podejmowany w tym zakresie przez Grupę Naukowo-Kulturalną pod przewodnictwem prof. Stanisława Kulczyńskiego
Od lat panuje przekonanie, że w Karkonoszach nie ma regionalnej kuchni. Wszyscy są przekonani, że obecna kuchnia to przepisy pochodzące przede wszystkim z kresów. Myślimy tak dlatego, że spora część mieszkańców naszych terenów to potomkowie przesiedleńców z przedwojennych kresów Rzeczypospolitej. Nie jest jednak tak do końca. Przecież przed II wojną światową Karkonosze zamieszkiwane były przez ludność, która miała swoje przyzwyczajenia kulinarne
„Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny” jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym, miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy
Co jakiś czas prezentujemy Wam nowe mapy, które ukazują się na rynku wydawniczym. Dzisiaj o kilku, które wydały w ostatnim czasie wydawnictwa PLAN (wrocławski i jeleniogórski). Na początek o dwóch mapach, które już wcześniej można było kupić, ale teraz są również w coraz popularniejszej wśród turystów wersji wodoodpornej
"Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny" jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy na południowym wschodzie
Najpiękniejsza Wieś na Dolnym Śląsku leży w Karkonoszach, u wschodniego podnóża Grzbietu Lasockiego. Wyróżniają ją malownicze tereny, a przede wszystkim niezwykła aktywność mieszkańców. O której wsi mowa? Zarząd województwa ogłosił wyniki konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”. Podobnie jak w roku poprzednim, zorganizowany został w czterech kategoriach: „Najpiękniejsza Wieś”, „Najpiękniejsza Zagroda Wiejska”, „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” oraz „Najlepszy start w Odnowie Wsi”.
− Konkurs jest jednym z elementów wsparcia, jaki urząd marszałkowski przygotował dla sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej. Mam nadzieję, że tegoroczni laureaci staną się przykładem dla innych, by realizować kreatywne projekty, które pobudzą do aktywności i zintegrują mieszkańców terenów wiejskich − mówi marszałek Cezary Przybylski.
Do 11. już edycji konkursu, zgłoszono 22 wsie z 20 gmin, w tym do kat. „Najpiękniejsza Wieś” – 8 wsi, „Najpiękniejsza Zagroda” – 4 zagrody, „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” – 8 projektów, „Najlepszy start w odnowie wsi” – 2 projekty.
− Dzięki naszemu konkursowi możemy pochwalić się, jak piękna jest dolnośląska wieś i jak pielęgnowana jest jej tożsamość. Mieszkańcy sołectw i gmin po raz kolejny wykazali się niezwykłą aktywnością i chciałbym podziękować za to, że to właśnie dzięki Wam Dolnoślązacy, możemy co roku odkrywać urokliwe zakątki naszego regionu − zaznacza wicemarszałek Marcin Gwóźdź.
W pracach Komisji konkursowej, powołanej przez Marszałka Województwa, udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, pracownicy naukowi z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz po raz pierwszy pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Członkowie komisji w ramach ośmiu wyjazdów odwiedzili wszystkie zgłoszone wsie oraz projekty i na tej podstawie dokonali ich oceny.
− Zwycięzcą w kategorii „Najpiękniejsza wieś” została Opawa w gminie Lubawka. To wieś aktywna – i nie chodzi tylko o aktywność sportową, która jest tu bardzo dobrze rozwinięta, ale przede wszystkim o aktywność w realizacji licznych powiązanych ze sobą projektów – ogłosił podczas konferencji marszałek. Według mieszkańców zrzeszonych w wielu organizacjach wiejskich, w tym w Stowarzyszeniu Brama Opawska – projekty, które udało im się zrealizować zmieniły nie tylko wizerunkowo samą wieś, ale przede wszystkim dzięki nim nastąpiły nieodwracalne zmiany w postrzeganiu przez ludzi spraw dotyczących wsi. Dzień Opawiaka, biegi narciarskie w tym Memoriał Stanisława Bodzka, Opawska Przystań i Ostoja, geocaching, cyklo grupa, Masak Run, Bookcrossing - to tylko niektóre z projektów realizowanych w tej niezwykłej miejscowości, którą warto odwiedzić.
Uroczyste wręczenie nagród wszystkim laureatom odbędzie się 5 października 2019 r. w Opawie w gminie Lubawka, Najpiękniejszej Wsi Dolnego Śląska 2019.
Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:
I. Kategoria „Najpiękniejsza Wieś”
1. Opawa, gm. Lubawka - I miejsce
2. Dworek, gm. Lwówek Śląski - II miejsce
3. Proszówka, gm. Gryfów Śląski - III miejsce
4. Roztoki, gm. Międzylesie - III miejsce
5. Chełmek Wołowski, gm. Ścinawa - wyróżnienie
II. Kategoria „Najpiękniejsza Zagroda”
1. Ewelina i Krzysztof Rozpędowscy, Villa Greta, Dobków, gm. Świerzawa - I miejsce
2. Andrzej Miluk, Osiedle, gm. Międzylesie - II miejsce
3. Adam Paprocki, „Biała Paprotka", Szalejów Górny, gm. Kłodzko - III miejsce
Nagrodzone zagrody to dwie agroturystyki oraz typowe rodzinne gospodarstwo rolne, których cechą wspólną są ich właściciele – osoby bardzo aktywne i zaangażowane w życie swoich wsi. Atutem laureata pierwszego miejsca, obok zachowania tradycyjnych form w zabudowie, dbanie o niemal każdy szczegół, jest aktywizowanie mieszkańców nie tylko swojej miejscowości, ale także wsi ościennych do pracy na rzecz swojej miejscowości i promocji regionu.
III. Kategoria „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi”
1. „Nowe życie gnejsów we Włókach”, Włóki, gm. Dzierżoniów - I miejsce
2. „Czaple – jeszcze piękniejsze”, Czaple, gm. Pielgrzymka - II miejsce
3. „Zagospodarowanie parku w Nowym Waliszowie”, Nowy Waliszów, gm. Bystrzyca Kłodzka - III miejsce
4. „Ocalmy od zapomnienia, czyli Izba Pamięci w Nowej Wsi Grodziskiej”, Nowa Wieś Grodziska, gm. Pielgrzymka - wyróżnienie
5. „Budowa otwartej strefy aktywności we wsi Godzieszówek”, Godzieszówek, gm. Strzegom - wyróżnienie
6. „Chwałowicki Klub Książki”, Chwałowice, gm. Jelcz Laskowice - wyróżnienie
„Nowe życie gnejsów we Włókach” – to projekt, który w tegorocznej edycji konkursu zdobył I miejsce. Gnejsy to nieczynny poniemiecki kamieniołom i jednocześnie pomnik przyrody nieożywionej, który przez wiele lat ulegał zniszczeniu. Od kilku lat mieszkańcy starali się przywrócić mu jego unikatowy charakter. Dzięki swojej determinacji i wsparciu specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Gminy Dzierżoniów udało się stworzyć miejsce niezwykłe. Jak mówią sami mieszkańcy – udało im się przeobrazić brzydkie kaczątko w pięknego łabędzia.
IV. Najlepszy start w Odnowie Wsi - kategoria ta, w swoim założeniu ma identyfikować wsie, którym w przeciągu kilku do kilkunastu miesięcy udało się z sukcesem rozpocząć swoja przygodę z Odnową Wsi.
1. „Aktywni mieszkańcy wsi Rakowa w gminie Oborniki Śląskie”, Raków, gm. Oborniki Śląskie - I miejsce
2. „Rodzinny Rajd Rowerowo-Pieszy”, Świecie, gm. Leśna - II miejsce
I miejsce zdobył projekt „Aktywni mieszkańcy wsi Rakowa w gminie Oborniki Śląskie”. Raków to niewielka miejscowość zamieszkana przez ok. 50 osób. Zrealizowano tu wiele połączonych ze sobą projektów, które całkowicie odmieniły nie tylko samą wieś, ale także i jej mieszkańców, którzy uwierzyli, że w ich wsi może dziać się coś ciekawego, np. koncerty muzyki poważnej. Działające tu stowarzyszenie pozyskało środki min. na zakup łódki i kajaków, dzięki czemu uruchomiony tu został punkt wypożyczania sprzętu wodnego. Mieszkańcy sami wybudowali sobie świetlice wiejską, w których realizowane są rożne przedsięwzięcia.