Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1077Wszystkich: 13723216

Podglądanie Wrocławia i Berlina

2016-04-26 05:50

     Światłowód, pociąg i wspólne imprezy połączą 9 maja Wrocław i Berlin. Tego dnia rozpocznie się projekt „Luneta”, który pozwoli na zbliżenie obu miast, ich mieszkańców i wydarzeń, które dziać się będą w stolicach Dolnego Śląska i Niemiec. Luneta ma tutaj znaczenie symboliczne, bo pozwala na spojrzenie z bliska na coś, co jest daleko, czasami wydaje się, że za daleko, a tak naprawdę całkiem blisko.

     Do Berlina z Wrocławia mamy mniej kilometrów niż do Warszawy. Teraz będzie jeszcze bliżej, bo 30 kwietnia na tory ruszy pociąg, który połączy oba miasta. Będzie jeździł do września, w każdy weekend (dodatkowo również 5 i 16 maja). Dzięki „Pociągowi Kultury” mieszkańcy Berlina łatwiej dotrą do Europejskiej Stolicy Kultury, a wrocławianie do Berlina. Bilet będzie kosztował 19 euro (ok. 80 złotych), a podróż trwała będzie 4,5 godziny. Ostatni kurs zaplanowano na 25 września 2016 r.

     Nazwa „Pociąg Kultury” zobowiązuje, dlatego w czasie podróży pasażerowie będą mogli skorzystać z podróżnej biblioteki, wziąć udział w spotkaniach, prezentacjach książek, wystawach i różnego rodzaju przedsięwzięciach performance. Ze stacji Berlin Lichtenberg skład wyruszał będzie o 8:31, do Wrocławia przyjedzie o 13:03. W drogę powrotną ruszał będzie o 19:21 (w niedziele o 16:29). Niestety, nie będzie możliwości przewożenia rowerów, organizatorzy zapowiadają również, że składy nie będą przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

     Z Berlinem będzie się również można połączyć za pomocą łącza światłowodowego. Przed wrocławskim kolejowym dworcem głównym rozpoczęła się dzisiaj budowa futurystycznej kopuły, dzięki której w czasie rzeczywistym przeniesiemy się przed berliński dworzec Friedrichstraße. Będzie to możliwe dzięki najnowszej technologii i ekranom, które za pomocą kamer będą przekazywały obraz z zaprzyjaźnionego miasta. Kopuła będzie miała wysokość 6 metrów i średnicę 12 metrów. Jednocześnie pomieści 30-40 osób, ale planowane są także większe imprezy, z wykorzystaniem placów wokół obu kopuł.

     Kopuły będą przyciągały wrocławian i berlińczyków swymi kształtami. Trudno będzie je nie zauważyć. Obie umieszczone zostaną w ruchliwych miejscach, co pozwoli na ich pełne wykorzystanie i kontakt z osobami po drugiej stronie światłowodu. Wrażenie będzie ogromne, bo wnętrze kopuły pokryte będzie ekranami, na których zobaczymy przekaz z kamer w partnerskim mieście. Stworzy to iluzję przezroczystych ścian i poczujemy się, jak byśmy byli w miejscu oddalonym przecież o trzysta kilometrów. Instalacje w obu miastach można będzie odwiedzić do 3 lipca 2016 roku.

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook