Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 17479Wszystkich: 6417993

Powstaje wieża widokowa w Górach Orlickich

źródło: Euroregio Glacensis
źródło: Euroregio Glacensis
2020-03-31 23:26

     Mimo, że nie możemy obecnie pojechać w góry, to warto wiedzieć, że nie są one zupełnie wymarłe i nawet trwają w nich prace, których efekty po trudnym obecnie czasie, będą nas z pewnością zaskakiwać. Przykładem może być wieś Olešnice v Orlickich horách, gdzie na wzniesieniu Feistův kopec (711 m) powstaje nowa wieża widokowa.

     Jej ukończenie planowane jest na kwiecień 2020 roku. Czy to się uda? Zarówno władze Olešnicy, jak i Euroregionu Glacensis są dobrej myśli. Kilka dni temu na budowę dostarczone zostały metalowe elementy wieży, które w najbliższych dniach będą montowane w jedną całość. Według słów Jaroslava Štefka, sekretarza Euroregionu Glacensis, prace prowadzone są według przyjętego wcześniej planu i można spodziewać się ich ukończenia w zaplanowanym terminie.

     Wieża na Feistův kopcu powstaje w ramach projektu utworzenia czesko-polskiego Szlaku Grzbietowego. Inicjatorem jego powstania jest Euroregion Glacensis. Stanęło już wiele budowli, w tym wież widokowych (m.in. na Jagodnej w Górach Bystrzyckich, na Włodzickiej Górze we Wzgórzach Włodzickich, czy na Velkiej Deštnej, najwyższym szczycie Gór Orlickich), a także niedawno most na Dzikiej Orlicy, który połączył Neratov po czeskiej Poniatów po polskiej stronie granicy.

     Wieża będzie wysoka na 30 metrów, a platforma widokowa będzie znajdowała się trzy metry niżej. Będzie można z niej podziwiać m.in. wiadukt w Lewinie Kłodzkim, zaporę na zalewie Rozkoš koło Náchodu, Orlicę, Panský vrch oraz oczywiście panoramę Gór Orlickich i Gór Bystrzyckich.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomek Nawrot2020-04-04 10:59

  Lasy Państwowe wprowadziły zakaz wstępu. Rąbią z niektórymi zakazami jak popadnie. Rozumiem, że chodzi o nie przebywanie na parkingach i nie chodzenie w miejscach, gdzie dotąd ludzie najczęściej chodzili. Jednak nigdy w lesie poza tymi miejscami nie było prawie ludzi. To prawdziwa rzadkość spotkać kogoś poza tymi miejscami. Tym, którzy ustanawiają takie zakazy, brakuje finezji, albo inteligencji, albo dobrej woli. Czyżby nie byli w stanie wymyślić czegoś innego, aby zapobiec gromadzeniu się ludzi w miejscach najczęściej odwiedzanych, a jednocześnie umożliwić chodzenie tam, gdzie spotkanie kogoś graniczy niemalże z cudem? Na szczęście straże leśne w nadleśnictwach mają bardzo szczupłe kadry. W moim rejonie to są tylko 2 osoby. Tak więc są w stanie sprawdzić tylko te miejsca, gdzie dotąd ludzie chodzili najczęściej. Pozostaje więc zdroworozsądkowe chodzenie do lasu w miejsca ustronne.

 • Marcin C2020-04-01 22:13

  A co z wieżą na Orlicy?! Czy ona powstanie? Duszniki coś utknęły ze znalezieniem wykonawcy

 • Tomasz Drożdż2020-04-01 20:04

  Tu macie link do aktualności ze strony KPN, na której jest link do odpowiedniego Zarządzenia Dyrektora KPN:
  https://kpnmab.pl/szlaki-tylko-dla-pieszych-1920/n

  Ten sam tekst można odszukać po prostu na stronie BIP KPN w zakładce "zarządzenia".

  Ale te przepisy dotyczą wyłącznie Karkonoskiego Parku Narodowego. Sprawa odpowiedniego rozporządzenia przywołanego przez Miriam, to osobna kwestia.

 • Pepa2020-04-01 18:10

  Wirtualne wycieczki w Czechach:
  https://www.idnes.cz/cestovani/po-cesku/virtualni-prohlidky-v-cesku-prehled-nej zajimavejsi-turisticke-destinace-koronavirus.A200330_113905_po-cesku_hig

 • Tomek Nawrot2020-04-01 16:34

  Tu na N.S. jest wpis z 27-03, a w nim:
  "W Karkonoskim Parku Narodowym zamknięte są z powodu zagrożenia epidemiologicznego miejsca odpoczynku przy szlakach, a także następujące szlaki:" - czyli nie wszystkie są zamknięte.
  "Zabroniona jest turystyka zorganizowana. Dopuszczona wyłącznie turystyka piesza. Limit przemieszczających się wspólnie osób to maksymalnie dwie (z wyłączeniem członków rodzin)"
  Miriam, to można, czy nie można?

 • Tomek Nawrot2020-04-01 16:28

  OK. To już wtedy? Większe restrykcje zostały wprowadzone teraz. A jak to ograniczenie w stosunku do gór jest określone? Nie można chodzić po żadnych górach w Sudetach, poza szlakami też, na przedgórzu również? Proszę, jak już znalazłeś, wklej odpowiedni fragment.

 • Miriam2020-04-01 12:12

  Rozporządzenie z 24 marca o ograniczeniach w przemieszczaniu się! Nieznajomość prawa szkodzi...

 • Tomek Nawrot2020-04-01 09:29

  A kto powiedział, że nie możemy pojechać w góry?

Komentarz
Facebook