Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2018-10-09 07:32

  Dość długo nie mieliśmy przewodnika po Rudawach Janowickich, wreszcie jest... Co prawda daleko mu do porządnego opracowania, które mogłoby zadowolić krajoznawców, ale dla turystów, którzy nie potrzebują szczegółowego opisu historycznego i krajoznawczego, powinien w zupełności wystarczyć. Wydawnictwo Plan wydało ilustrowany przewodnik turystyczny po Rudawach Janowickich z krótkim opisem miejscowości i najważniejszych atrakcji

 • 2018-09-19 07:14

  “Ten dom ma tajemnicę. Skarby i sekrety Dolnego Śląska” to już siódmy tom przewodników innych niż wszystkie. Tym razem autorka poprowadzi Was szlakiem zamków i pałaców, w których rozegrały się mroczne wydarzenia, zaprosi na wspólnie poszukiwanie zaginionych kolekcji, opowie nie tylko o skarbach, ale i o do dziś niewyjaśnionych zbrodniach. Wśród bohaterów tej książki odnajdziecie m.in. rosyjską kochankę właściciela zamku Czocha, czy zamordowaną przez wuja młodą milionerkę z Wlenia...

 • 2018-09-19 07:08

  To już drugi z serii przewodników emocjonalnych Wydawnictwa Ad Rem. Tym razem w osobistej, pełnej oryginalnych skojarzeń opowieści Czytelnik zabrany zostaje do podziemnego świata Kowar, odbywa podróż w czasie do miasta, w którym jeszcze nie tak dawno wydobywano uran. Autor Jarosław Szczyżowski ukazuje Kowary jak miasto oglądane w negatywie. Jakby rzeczywistość nie przyznawała się tutaj do samej siebie, odwracała na lewą stronę, udawała. Ale co? I dlaczego?

 • 2018-09-04 09:23

  Przewodnik prowadzi po atrakcyjnych turystycznie i licznie odwiedzanych latem i zimą masywów górskich okalających Kotlinę Kłodzką, którymi są: Góry Stołowe, Orlickie, Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Złote i Bardzkie. Opisano liczne uzdrowiska: Kudowa, Polanica, Duszniki, Lądek oraz zabytkowe miasta i miasteczka: Kłodzko, Bystrzyca, Złoty Stok, Srebrna Góra, Radków, Ścinawka, Wambierzyce

 • 2018-09-04 07:50

  W sprzedaży jest już wrześniowy numer magazynu turystyki rowerowej "RowerTour". Jak w każdym numerze, wewnątrz znaleźć mozna wiele ciekawych informacji, inspiracji do niezwykłych podróży, a także nowinki sprzętowe i wieści ze świata dwóch kółek. Tym razem redakcja proponuje m.in. eksplorację Świętokrzyskiego Parku Narodowego, single tracki w okolicach Szczecina, a także relacje z rowerowych wędrówek po Korsyce, Sardynii, Czechach oraz miejscach egzotycznych...

Wizyt:
Dzisiaj: 1303Wszystkich: 2957275

Pszczoły w mieście

Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
2018-10-11 17:58

     Ekologiczny styl życia powoli staje się nie tylko modą, ale koniecznością. Według zwolenników kontaktów z naturą, w miastach zdecydowanie za daleko od niej odeszliśmy. Z inicjatywy coraz większej rzeszy proekologicznie nastawionych osób, na dachach domów powstają ogrody, przy drogach pojawiają się drzewa, a na trawnikach kolejne nasadzenia. Ciekawą formą powrotu do natury są miejskie pasieki. We Wrocławiu mamy ich już kilka, kolejna otwarta została dzisiaj w centrum miasta, w barokowym ogrodzie pałacu królewskiego, przy ul. Kazimierza Wielkiego, siedzibie Muzeum Miejskiego Wrocławia.

     - Wszystkie wielkie metropolie posiadają pasieki w swym centrum. Okazuje się, że w miastach nie ma pestycydów i często nawet miód jest zdrowszy niż zbierany poza nimi. A poza tym chodzi o miłość do naszych braci mniejszych, czyli do stworzeń, które są nierozerwalnie związane z naszą egzystencją na Ziemi. W Londynie, Monachium, Paryżu są setki pasiek w centrum miasta, we Wrocławiu mamy ich kilka – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor muzeum.

     W dwóch ulach, które stanęły w zacisznym miejscu ogrodu, mieszka w sumie ok. 80 000 pszczół. Już pracują, można je zobaczyć na wrzosach, czy na jesiennych kwiatach, które jeszcze kwitną w ogrodzie i w jego najbliższej okolicy. Łukasz Wyszkowski z Fundacji Instytut Rozwoju Pszczelarstwa, który był inicjatorem postawienia uli, mówi że pierwszy miód z muzealnej pasieki będzie można spróbować w maju przyszłego roku.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Harnaś Sudecki2018-10-16 09:24

  To jedno z sensowniejszych działań człowieka (szczególnie w naszym, pełnym "ekologów" kraju) na rzecz autentycznej ochrony przyrody.

 • Marek2018-10-13 11:30

  Nie lubię pszczół, bo mogą użądlić, ale miód bardzo lubię, więc summa summarum, dobrze że powstają pasieki w miastach. No i to bardzo ciekawe, bo przecież nie widać ich na co dzień, z reguły są ukryte przed oczami gapiów... Chciałbym spróbować takiego miejskiego mniodku, jak mówił Kubuś Puchatek :-)

 • Tomek Nawrot2018-10-12 07:25

  Super sprawa! Bardzo podoba mi się takie zbliżanie do natury, zwłaszcza w mieście.

Komentarz
Facebook