Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 15024Wszystkich: 6491486

Puchar Świata po 18 latach ponownie w Polsce!

2015-08-06 07:40

     Ponad 200 zawodników ze światowej czołówki weźmie udział w zawodach Pucharu Świata w biegu na orientację. Rywalizacja odbędzie się między 30 kwietnia a 2 maja 2016 roku we Wrocławiu, Trzebnicy i Sobótce.

     Na wrocławskiej Wielkiej Wyspie rozegrane zostaną sprinty, w Sobótce bieg średniodystansowy (5-6,5 kilometra), a w Trzebnicy sztafety sprinterskie. Strefa zmian wyznaczona zostanie w rynku. Czteroosobowe zespoły, złożone z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn, na pokonanie trasy potrzebować będą około godziny. Światowa Federacja Biegu na Orientację traktuje zawody jako najważniejszy test przed The World Games 2017, których gospodarzem będzie Wrocław.

     Dolnośląskie zawody odbędą się tuż przed Mistrzostwami Europy, które rozegrane zostaną trzy tygodnie później w Jeseniku w Czechach. Dzięki temu w Polsce gościć będziemy najlepszych przedstawicieli „zielonego sportu”, m.in. Daniela Hubmanna i Tove Alexandersson. Szwajcar to dwukrotny złoty medalista The World Games, czterokrotny mistrz świata, mistrz Europy. Klasyfikację generalną Pucharu Świata wygrywał jak dotąd cztery razy. Na podium najważniejszych imprez stawał przeszło czterdzieści razy. Szwedka Tove Alexandersson jest liderką światowego rankingu IOF (Światowa Federacja Biegu na Orientację). Na międzynarodowych zawodach zdobyła blisko dwadzieścia medali, w tym dwa na The World Games 2013 w Cali.

     Dla zawodników z Polski Puchar Świata to ważny element przygotowań do TWG 2017. Sukcesem będzie wynik w pierwszej dziesiątce. W czołowej setce światowego rankingu są dwie Polki i dwóch Polaków, w tym trenujący w Śląsku Wrocław Wojciech Kowalski. Wrocławianin w dorobku ma między innymi wicemistrzostwa świata juniorów i wicemistrzostwo świata wojskowych.

     - Pucharowi Świata towarzyszą zawody O-games, w których wystartować może każdy. Przygotujemy trasy o różnym stopniu trudności. W Skandynawii, gdzie bieg na orientację jest bardzo popularny, w imprezach towarzyszących zmaganiom zawodowców bierze udział nawet 5 tysięcy osób w wieku od 10 do ponad 70 lat. Mamy nadzieję, że widzowie spróbują biegania z mapą także w trakcie naszych zawodów – mówi Wojciech Dwojak, prezes Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej.

     Zawody Pucharu Świata dotąd organizowane były w Polsce dwukrotnie – w 1990 roku w Złotym Potoku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i w 1998 roku w Krakowie

[Kacper Cecota - Światowe Igrzyska Sportowe 2017]
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook