Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-04-17 11:23

    Zaginięcia zawsze się zdarzały. Niektórzy przepadali bez wieści, innych znajdowano martwych, byli i tacy, którzy celowo zacierali za sobą ślady. Waldemar Wilski rozpłynął się w powietrzu podczas swojego wesela. Tropy biegną równolegle przez nieświęte życie Wilskiego, aż komisarz Sonia Kranz znajduje makabryczny dowód, że zaginiony naprawdę mocno wzburzył komuś krew. Dramatyczny przebieg morderstwa wydaje się nieprawdopodobny, ale ponad sto lat temu na tych terenach wydarzyła się podobna historia

  • 2024-04-17 10:44

    Mila uwielbia kilka rzeczy: zapach farb olejnych, niekończące się rozmowy z przyjaciółką, pracę w księgarni, smak słodko-kwaśnych żelków i ciepły brzuch beagle’a o imieniu Zakładka. Ale jest coś jeszcze, co powinniście o niej wiedzieć: najbardziej na świecie kocha Karkonosze oraz wszystko, co można tam znaleźć. No, prawie wszystko! Mila nie znosi nowoczesnych apartamentowców, które nijak się mają do sudeckiej architektury, a jednak rosną w Szklarskiej Porębie niczym grzyby po deszczu

  • 2024-04-17 08:17

    Ukazał się wiosenny numer czasopisma „Sudety”. Bardzo cieszy spełnienie obietnicy redaktora prowadzącego Kamila Piotra Piotrowskiego, który kilka miesięcy zapowiedział cykliczność ukazywania się kolejnych numerów. Jeszcze bardziej cieszy objętość nowego numeru, bo dostajemy do rąk 46 stron ciekawej lektury (poprzedni numer, jak i wiele wcześniejszych były okrojone do kilku, kilkunastu stron mniej). A co dostajemy w numerze 182?

  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 267Wszystkich: 13765651

Rocznica bitwy pod Austerlitz

Fot. Projekt Austerlitz
Fot. Projekt Austerlitz
2019-11-29 08:43

     W Slavkovie koło Brna (na świecie znanym jako Austerlitz) rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew. 2 grudnia 1805 roku wojska napoleońskie pokonały połączone siły austriacko-rosyjskie. W 214 rocznicę bitwy trzech cesarzy, w dniach od 29 listopada do 1 grudnia w Slavkovie i okolicach odbędą się uroczystości upamiętniające ówczesne wydarzenia.

     Najważniejszym punktem programu będzie sobotnia rekonstrukcja bitwy pod wzgórzem Santon w gminie Tvarožná, z udziałem ponad 1000 uczestników, najwięcej z Czech (580) i z Polski (182), następnie ze Słowacji (17), Węgier (72), Niemiec (70), Włoch (61), Rosji (18), Białorusi (11), Belgii (6), Austrii (21), Francji (24), Litwy (9), Wielkiej Brytanii (2) i po jednym z USA i Kanady. Uczestnicy będą uzbrojeni w 688 strzelb, 15 armat i osiodłają 65 koni. Patronat nad imprezą objęła minister rozwoju regionalnego Republiki Czeskiej Klára Dostálová. Partnerem wydarzenia jest CzechTourism.

     Widzowie będą mieli także okazję odwiedzić targi militariów i zajrzeć do obozu polowego. Program zakończy wielki pokaz sztucznych ogni. W niedzielę odbędą się uroczystości przy Mogile Pokoju, upamiętniające ofiary bitwy.

     Wydarzenia z roku 1805 z okolic Slavkova przypominają nie tylko obchody rocznicowe. Stanowiska poszczególnych armii i plac bojów łączy ścieżka edukacyjna bitwy trzech cesarzy. Tablice informacyjne rozmieszczone wzdłuż trasy przedstawiają schematy głównych operacji wojskowych oraz najznakomitszych przywódców.

     Bitwie pod Slavkovem poświęcona jest także stała wystawa Bitwa Trzech Cesarzy Slavkov/Austerlitz 1805, którą w Miejscu Pamięci Mogiła Pokoju przygotowało Muzeum Ziemi Brneńskiej. Warto odwiedzić także pałac w Slavkovie, gdzie zobaczymy ekspozycję Wirtualna Bitwa 1805, przybliżającą dawne wydarzenia za pomocą nowoczesnej technologii 3D. 

Anna Gruszczyńska - CzechTourism
  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook