Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2022-07-07 12:37

  Miłośnicy Sudetów nie mogą narzekać na brak dobrych map, tak potrzebnych do wędrówek po górach. Co rusz pojawiają się na rynku wydawniczym kolejne wydania, co pozwala nam mieć nadzieję, że dostajemy poprawione i aktualizowane na bieżąco mapy. Co jakiś czas pojawiają się w ofercie poszczególnych wydawnictw także całkiem nowe opracowania. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia z krakowskim wydawnictwem Compass

 • 2022-06-30 10:33

  Każdy Polak słyszał o Nysie Łużyckiej, rzece wyznaczającej zachodnią granicę naszego kraju, ale mało kto zastanawia się, skąd ten przymiotnik „łużycka” w jej nazwie. W powszechnym przekonaniu z Niemcami sąsiaduje na tym odcinku Dolny Śląsk. Nic bardziej mylnego! Po obu stronach granicy na Nysie leżą Łużyce — prastara kraina, przed z górą tysiącleciem zasiedlona przez czwarty, obok Polaków, Czechów i Słowaków, naród zachodniosłowiański — Serbów Łużyckich

 • 2022-01-19 22:46

  Skąd wzięła się nazwa Karpacz? Czy w Karkonoszach znajdziemy nazwy "tatrzańskie"? Kogo nazywa się „pierwszą damą karkonoskich opowieści”? Kto ma więcej Karkonoszy? My czy Czesi? Gdzie w Karkonoszach miała staną olbrzymia pieczarka? To tylko niektóre z zagadek, jakie znalazły się w najnowszej książce Waldemara Brygiera i Anny Zygmy, zatytułowanej "555 zagadek o Karkonoszach". Aby poznać wszystkie tematy (zagadki) poruszone w książce, trzeba zatem przeczytać ich jeszcze 550!

 • 2021-12-03 10:44

  Blisko dwie dekady minęły od wyda­nia pierwszego srebrnogórskiego albumu „Srebrna Góra. Spojrzenie w przeszłość". Przez ten czas intensywnie poszukiwaliśmy kolejnych ilustracji i pocztówek, zdobywa­liśmy nowe informacje o tym niezwykłym miasteczku i górującej nad nim twierdzy. Efektem naszych wysiłków jest album, który z przyjemnością oddajemy teraz w Państwa ręce: „Srebrna Góra. Zwierciadło czasu"

 • 2021-11-27 09:37

  Dawno, dawno temu… – każde dziecko Wam powie, że tak zaczynają się wszystkie dobre opowieści. W tej książce znalazł się zbiór legend i historii powtarzanych szeptem, z ust do ust, przez zaaferowanych mieszkańców śląskich miejscowości położonych w pobliżu naszych pięknych, rodzimych zamków i pałaców lub pozostałych po nich ruin

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 519Wszystkich: 12806281

Rośnie wieża na Velkiej Deštnej

źródło: denik.cz. Fot. Tomáš Hejtmánek
źródło: denik.cz. Fot. Tomáš Hejtmánek
2019-09-10 08:00

     Na najwyższym szczycie Gór Orlickich, położonej po czeskiej stronie Velkiej Deštnej (1115 m) stawiana jest nowa wieża widokowa. Na razie ponad ziemię wystają dwa piętra (z zaplanowanych pięciu), ale budowa idzie szybko i otwarcie planowane jest już na połowę października. Kolejne fragmenty konstrukcji dostarczane są na szczyt w postaci gotowych elementów, które montowane są na miejscu. 

     Jak mówią pracujący na szczycie robotnicy, przypomina to trochę zabawki konstrukcyjne. Składanie jednego piętra trwa trzy dni, kolejny dzień poświęcany jest na skręcanie elementów i sprawdzanie stabilności postawionej już części wieży. Stawianie kolejnych pięter jest trochę odtwarzaniem czynności, które już były wykonywane, bo przed przywiezieniem na szczyt Velkiej Deštnej, konstrukcje kolejnych pięter były układane w wielkiej hali i dokładnie sprawdzane. Nowością dla robotników są czynności związane z łączeniem pięter, bo tego w hali, z powodu jej ograniczonej wysokości, nie można było przeprowadzić.

     Konstrukcja wieży jest metalowa, ale obłożona będzie modrzewiowymi listwami, które w zamyśle architektów przypominać mają strugi deszczu niesione wiatrem. Z różnych stron będą pod różnymi katami, by obrazować tym samym mniejszą lub większą siłę wiejącego wiatru. Modrzewiowe elementy nie będą poddawane większej obróbce, zostaną tylko zabezpieczone przed szkodnikami i warunkami atmosferycznymi. Również wokół wieży planowane jest użycie naturalnych materiałów, takich jak piasek i kamienie. Ma to ograniczyć zabrudzenie wieży błotem, które wnosiliby do niej turyści.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Leszek Kumor2019-09-10 10:38

  Jak grzyby po deszczu. Jak podaje portal "www.bystrzycaklodzka.pl" (06. września 2019r.), w ramach projektu pn. "Czesko - Polski Szlak Grzbietowy - wschodnia część", przystąpiono do budowy wieży widokowej na Jagodnej, w Górach Bystrzyckich. Zakończono już roboty fundamentowe i odgromowe. Obiekt, to drewniano stalowa konstrukcja z platformą widokową na wysokości 19. metrów, chyba przeszkloną. Wieża powróci na górę po 110 latach i będzie miała 23,2 m. Pierwotna budowla przetrwała tylko 30 lat, bo musiała ustąpić miejsca wieży triangulacyjnej, ważnej dla pomiarów geodezyjnych, a rozebrana w latach 60. XX wieku.

 • Paweł Rembarz2019-09-10 15:46

  Niedawno rozmawiałem ze znajomym, jak to fajnie byłoby reaktywować wieżę na Orlicy. A tu proszę...będzie i to na najwyższym wzniesieniu pasma. Miło. :)

  P.S. Wieża na Jagodnej też mile widziana.

 • ano2019-09-10 18:32

  Wskazane jest również szybkie odbudowanie wieży na Śnieżniku którą wysadzono w czasach PRL-u pod pretekstem zagrożenia zawaleniem. Ładunki powaliły ją dopiero za drugim razem , a cel był tylko jeden; pozbyć się kulminacji w tej części Sudetów, aby Wojska Ochrony Pogranicza miały mniej "pracy". Byłem na niej zanim została wysadzona. To co teraz jest na szczycie to obraz nędzy i rozpaczy. Gruzowisko które turyści roznoszą po całym wierzchołku. !!!

 • Silesiophilus2019-09-10 23:22

  A najsmutniejsze jest to, że wieży widokowej z prawdziwego zdarzenia nie ma na szczycie Ślęży, a bardzo by się tam przydała. Albo nawet dwie, bo szczyt rozległy.

 • Leszek Kumor2019-09-11 07:30

  A jeżeli ma powstać na Śnieżniku, czemu jak wiadomo jestem przeciwny, to może według "WERSJI ARCHITEKTONICZNEJ" zburzonej kamiennej wieży, z "delikatnymi taflami szkła" dopuszczającymi światło dzienne na schody prowadzące na wieżę. Pamiętajmy, że pierwowzór miał dwie baszty !! Na niższej był taras widokowy, a na wyższej "wieży" salę widokową z lunetą. A więc przy złych warunkach atmosferycznych, nie było tak źle. Mam nadzieję, że BĘDZIE ekologiczny WĘZEŁ SANITARNY. Broń boże aby istniało oświetlenie noce na wieży, to nie latarnia. Awaryjne, dla bezpieczeństwa, tak. Tyle z mojej strony. Pozdrawiam Leszek Kumor.

 • Tomasz Drożdż - Pyrus2019-09-11 09:10

  Co do Śnieżnika:
  proponuję pozbierać do kupy wszystkie kamienne elementy starej wieży, które leżą sobie na Śnieżniku od czasu wysadzenia starej wieży, następnie odbudować z nich wieżę w dawnym kształcie (dwubasztowym) z niewielkim budynkiem u podnóża. Dokładnie według widoków znanych doskonale z pocztówek, a niektórym - także z własnych wędrówek.
  Na zdrowy rozum, to przecież nikt żadnego z tych elementów nie znosił z góry i powinny być kompletne.
  górskiej
  Co do samej czeskiej wieżomanii, to mam bardzo mieszane uczucia.

 • ano2019-09-11 17:56

  Kamienie po wysadzonej wieży na Śnieżniku zostaną wykorzystane do budowy jej podstawy. Pozostała część będzie bardziej funkcjonalna i na miarę XXI wieku. I o to chodzi.

 • Tomasz Drożdż - Pyrus2019-09-11 22:45

  CO do nowej wieży na Śnieżniku - temat był chyba wyczerpująco omówiony w komentarzach i w samym artykule na ten temat z 8 lipca 2019r.
  Nie wiem, co to jest wieża "na miarę XXI wieku". Każdy z projektów miał wady, był przeskalowany i nieproporcjonalny w stosunku do samego Śnieżnika. Czy wieże w XXI wieku muszą być wyższe, niż te sprzed 100 lat? Czy ludzie zmaleli? A może mają gorszy wzrok?
  Czy nowoczesne wieże koniecznie muszą być też rzęsiście oświetlone?

  No i czy ktokolwiek z Inwestorów solidnie planuje odpowiednie środki finansowe na utrzymanie, oświetlenie i konserwację w przyszłości takiej nowoczesnej wieży?

  Takich informacji brakuje mi w każdej kolejnej notatce o nowej wieży. Nie tylko w Sudetach.

 • ano2019-09-12 08:32

  Co to jest wieża funkcjonalna i na miarę XXI wieku ?. Między innymi taka , która chroni przed wiatrem , deszczem i na którą prowadzą wygodne schody umożliwiające podziwić krajobraz przez cały czas wchodzenia na przestronny taras widokowy.

 • Bohemophilus2019-09-12 21:48

  Rekonstruowanie wieży śnieżnickiej, której nie ma od blisko półwiecza, to jak wskrzeszanie jakiegoś Frankensteina. Co było, to było, a jak ma powstać tam wieża, to nowa - w sensie, nowa kreacja, w nowej formie. Gdyby jakoś mniej lub bardziej dyskretnie nawiązywała do dawnej, czemu nie. Ale nie faksymilowanie i nie ten paskudny projekt, którym od lat straszy się tu i tam. Może właśnie lekka konstrukcja, jak tu w Górach Orlickich… - kiedyś i tak się rozleci (wieczne są tylko piramidy, no i diamenty...) i nie będzie problemu z gruzem. No i żeby to jeszcze z polotem to było zaprojektowane, znaczy się - ładne (cokolwiek to znaczy, coś jednak chyba znaczy), a nie jakaś architektura dla ludzi o wrażliwości kilofa. Proponuję nie zlecać tego wrocławskim architektom.... (przykro mi, Panie i Panowie, ale w swej większości "nie umicie"). Może jakiś międzynarodowy konkurs....

 • ano2019-09-13 11:38

  Nowa wieża na Śnieżniku będzie tej samej wysokości co poprzednia, a funkcjonalność jej polegać będzie między innymi na możliwości podziwiania widoków przez cały czas wchodzenia na jej wierzchołek z przestronnym tarasem. Konstrukcja będzie również chroniła przed wiatrem , deszczem i śniegiem , i takie są między innymi oczekiwania na miarę XXI wieku.

 • Bohemophilus2019-09-14 10:05

  "Konstrukcja będzie również chroniła przed wiatrem , deszczem i śniegiem , i takie są między innymi oczekiwania na miarę XXI wieku." - doprawdy, że też wcześniej (przed XXI wiekiem) na to nikt nie wpadł.
  "Funkcjonalność" wieży - jak ja kocham tę nowomowę.... Kiedyś to były np. walory użytkowe...
  Czyli mam rozumieć, że budowana będzie ta paskuda, o której niedawno tu pisano, czy jednak coś innego. Bo jeśli tak, to jestem za dwudziestoletnim memorandum na budowę w RP wież widokowych - aż wyrośnie nowa generacja architektów z wrażliwością i talentem....

 • Tomasz Drożdż - Pyrus2019-09-14 13:14

  OK. Proszę więc o link do ostatecznego projektu wieży, zatwierdzonego do realizacji. Wtedy dyskusja będzie bardziej konkretna.
  A sama tytułowa wieża na Orlicy może i będzie niebrzydka. Zbudują, to wejdę i zobaczę...

 • Bohemophilus2019-09-15 08:25

  Proszę mnie o linki nie prosić, bo to nie ja epatuję wiedzą o tym, co ma być na Śnieżniku podobno realizowane (a zatem prośba winna być kierowana pro domo sua). Wypowiadam się in evento na temat tego, co w ciągu ostatnich lat oferowano (np. była tu, na tym forum, debata o projekcie, bodaj w lipcu). Tak na marginesie - "możliwości podziwiania widoków przez cały czas wchodzenia na jej wierzchołek". Czy to naprawdę coś niezwykłego? Cechuje to niemal wszystkie konstrukcje "otwarte", czy to metalowe, czy drewniane. Być może o wiele ciekawszy jest jednak efekt zaskoczenia, kiedy wchodzi się z jakimś tam mozołem na wieżę w półmroku (małe okienka oświetlające schody, albo ich zupełny brak) i nagle na górze otwarta, rozświetlona przestrzeń. Kwestia gustu....

 • Pion2019-09-15 13:49

  Nasz Philus byłby najszczęśliwszy gdyby na kulminacji Śnieżnika K. powstał monument z lwem. Tym z dwoma ogonami😉 Słoniowi dla towarzystwa. Żart. Po mojemu nie powinno być tam stawiane nic. Ani kolejna wieża lub krzyż ani automat (vending machine) z krakersami czy dronami.

 • Bohemophilus2019-09-15 23:33

  Lew dwuogonowy..., nie, raczej orzeł dwugłowy - jestem zwolennikiem restytucji cesarstwa....
  Hmm, jakiś automat by się jednak na szczycie (każdym!) przydał, ooo (!) - np. do ładowania smartfonów! Większość populacji nie może już żyć bez spoglądania na nie przez jakieś 50% swojej smarfoniej egzystencji...

 • Paweł Rembarz2019-09-16 09:08

  @Pion- zgadzam się i też bym postulował, ażeby Królowi Ziemi Kłodzkiej dać już wreszcie święty spokój.
  @Bohemophilus- z tymi smartfonowcami to nader celna uwaga. Najpierw w trudzie i znoju pchają się na jakiś szczyt. A później, gdy już piękną panoramę mają przed oczami, wglapiają się w durne ekraniki i ślą pewnie miliony powiadomień na "fejsy". lub inne ustrojstwa, jacy to pewnie z nich "zdobywcy świata". Ale może to właśnie dziś jest wyznacznikiem prawdziwej egzystencji? Cóż...cieszę się, że ja z "umierającego gatunku", który nawet nie musi doszukiwać się w tym czegokolwiek. :)

 • Tomasz Drożdż - Pyrus2019-09-16 09:23

  Zamiast budować wieże widokowe - czasem wystarczyłoby zadbać o zasłonięte drzewami punkty widokowe. Bez większej szkody dla środowiska, wyciąć lub przyciąć pobliskie drzewa i odsłonić co najmniej osie widokowe. Nie jestem w stanie wyliczyć wszystkich takich zaniedbanych punktów widokowych w Sudetach ale jest ich mnóstwo.
  Także większość miejsc określanych mianem "złotego widoku", już nie zasluguje na taką nazwę, bo widać z nich zwykle las i pobliskie krzaczory.
  Sama budowanie wież widokowych jest bardziej sensowne na równaniach, tam gdzie nie ma żadnej górki z widokiem na okolicę.
  A w górach wystarczy zadbać o to, co tam już jest. Przykład zaniedbanego i zasmieconego wierzchołka Ślęży (i nie tylko wierzchołka) jest tu najlepszym przykładem. Niestety, zdecydowani negatywnym.

 • Bohemophilus2019-09-16 10:35

  Punkty widokowe... Pozarastane są i wieże, te stare, nadto liczne terasy starych pensjonatów i restauracji budowanych z myślą o widokach, ech, płakać się chce nad ludzką durnotą. Dawno, dawno temu byłem na konferencji, chyba Politechniki Krakowskiej, na ten miedzy innymi temat. Wygłosiłem referat właśnie o tym problemie. Wielu się podobał, ale byli też obrońcy drzew wszędzie, zawsze i za każdą cenę... - z nimi jest wieczny problem, oni mają jakieś inne mózgi chyba. Albo czczą te drzewa jako święte, w każdym razie jest to postawa na granicy jakiegoś obłędu. To samo dotyczy nie tylko punktów widokowych, ale drzew zasłaniających zabytki (np. od lat namawiam do wycięcia lasu zasłaniającego zamek w Bolkowie od zachodu). I tak dalej... No, tośmy odbiegli od wieży....

 • Tomasz Drożdż - Pyrus2019-09-16 18:31

  Od tematu artykułu oddalilismy się tylko ciut ciut. Cieszę się, że nie tylko ja widzę potrzebę szerszej dyskusji na temat sensu wieżomanii.
  Cóż, najróżniejszym decydentom łatwiej jest się wykazać budową nowej wieży, niż czym innym. No chyba, że fontanną w rynku. Chyba, że na fontannę kasy nie starczy, to stanie choćby kogut na miejscu planowanej fontanny. Tak jak w Dusznikach, choć na placu obok rynku. Schemat jest ten sam - słomiany miś, kwiatowy kogut, fontanna albo wieża. Na miarę możliwości...
  A stare niech się rozp... i zarosnie samosiejkami.
  Choć są i wyjątki od tej reguły.

  Pozdrowienia dla b. politechniki w Krakowie za pionierskie opracowania na temat wiejskiego budownictwa drewnianego (choć nie w Sudetach).

  A ekoterroryści to już naprawdę osobny temat.

 • anp2019-09-16 18:32

  NAJWYŻSZA PORA ROZWIĄZAĆ PROBLEM Z SAMOSIEJKAMI , KTÓRE NIEKONTROLOWANE STAJĄ SIĘ WYSOKIMI DRZEWAMI i ZASŁANIAJĄ MIEJSCA KTÓRE BYŁY PUNKTAMI WIDOKOWYMI. Idąc tokiem "myślenia obrońców drzew" proponuję , aby posadzili je sobie pod własnymi oknami zamiast mizernych kwiatów doniczkowych na parapecie.

 • Tomek Nawrot2019-09-19 11:28

  "Samo budowanie wież widokowych jest bardziej sensowne na równaniach". Byłem jakiś czas temu na drewnianej - bardzo wysokiej wieży na równinie. Panorama do okólna, daleki horyzont. Tylko nie za bardzo było na co patrzeć. Jednolita masa lasów, trochę pól, kilka miejscowości bez wyróżniających się czymkolwiek obiektów. Owszem, skoro już tam jest, warto było wejść, można było poczuć dużą przestrzeń, ale nic poza tym. Zdecydowanie wolałbym, aby taka wieża stała w miejscu, gdzie widoki są ciekawsze: góry, zamki, pałace, jezioro, rzeka. Stąd moim zdaniem budowanie wież na równinach, gdzie nie za bardzo jest na co patrzeć, nie ma zbyt wielkiego sensu.

  " Idąc tokiem "myślenia obrońców drzew" proponuję , aby posadzili je sobie pod własnymi oknami"
  Bardzo dobra sugestia! Niech będą spójni w tym, co mówią i robią ;) Bardziej na poważnie, nie da się żyć bez żadnej ingerencji w przyrodę. Chodzi tylko o jej skalę. Czy przycinanie lub wycinanie kilku drzew w punktach widokowych coś zmieni? Wpłynie na efekt cieplarniany? Nie. Tymczasem w Polsce od kilku lat trwa intensywne wylesianie. Tzn. powierzchnia tzw. zalesienia nie zmniejsza się, ale kilkucentymetrowe sadzonki to nie to samo, co stuletnie drzewa. Jest między nimi ogromna różnica, jeśli chodzi o masę liści i pochłanianie CO2. Polskie lasy więc w ostatnich latach pochłaniają coraz mniej CO2. Drewno jest potrzebne, tylko czy obecna skala wycinek jest zgodna ze zrównoważoną eksploatacją przyrody? Tego nie wiem. Wiem natomiast, że ilość drzew zasłaniająca widoki jest o wiele, wiele mniejsza niż ilość drzew wycinanych w lasach gospodarczych. I jakoś ekolodzy nie protestują wycinaniu drzew na potrzeby przemysłu, budownictwa, pomijając nawet tego skalę.


  "Cóż, najróżniejszym decydentom łatwiej jest się wykazać budową nowej wieży, niż czym innym." Czyżby? Budowa wieży to spora akcja. Nie wszystkie samorządy stać na ich budowę lub nie wszystkie są w stanie pozyskać na to pieniądze. Fontanna, nie jakaś jedna rurka, to też spory wydatek i nie są w każdym parku. Więc budowa wieży lub fontanny to jednak jest możliwość wykazania się.

 • ano2019-09-21 08:41

  Idąc tokiem rozumowania Tomka Nawrota wszystkie wieże widokowe które powstały w PRZESZŁOŚCI i dzięki temu korzystamy z nich do współczesnych czasów powstały po to, "aby ich budowniczowie mogli się wykazać" .

 • Tomasz Drożdż2019-09-21 09:52

  1. Wieże widokowe - co do definicji - powinny powstawać tam, gdzie coś ciekawego można z nich dojrzeć. Budowa ich w środku równinnego lasu nie ma większego sensu, chyba ze chodziłoby o pokazanie ogromu miejscowych lasów. Jednak to właśnie na równinach nieco trudniej znaleźć naturalne punkty widokowe niż w górach. Jasne, że powinno być z nich widać coś ciekawego, a nie tylko plaskatą zieleń. Przykłady: niewysoka wieża widokowa w Klukach k. Łeby, z której rozpościerają się fantastyczne widoki na jezioro, wydmy i morze; nowa wieża widokowa na poznańskim Świerczewie, z której widać nie tylko miasto, lecz głównie rozległe stawy (glinianki) dookoła, będące siedliskiem ptactwa. W obu tych - pierwszych z brzegu - miejscach, bez wież widokowych widać by było trzciny i szuwary.

  2. Oddanie do użytku nowej wieży widokowej, czy fontanny itp. uważam po prostu za bardziej spektakularne wydarzenie, niż odnowienie starych ścieżek spacerowych, ustawienie ławek i koszy na śmieci lub wybudowanie powszechnie dostępnych nowoczesnych ubikacji w punktach widokowych.
  Jeśli zaś chodzi o zorganizowanie finansowania/dofinansowania jakiejkolwiek tego rodzaju inwestycji - zasady są takie same dla wszystkich. Oczywiście, zawsze trzeba się wykazać inicjatywą, uporem i znajomością przepisów. Albo dać zarobić fachowcom od tych spraw.

  Sama zaś budowa jakiejkolwiek wieży widokowej - od strony technicznej - wydaje się niezbyt skomplikowana. Dotyczy to zwłaszcza często budowanych wież drewnianych, które jedynie rozmiarami odbiegają od dawnych drewnianych wież triangulacyjnych, których sieć pokrywała przed laty cały kraj. A tytułowa metalowa wieża na Velkiej Deštnej jest budowana praktycznie w taki sam sposób, jak wieża na Kalenicy w G. Sowich, którą postawiono w 1933r. (łącznie z próbnym montażem, demontażem i ponownym montażem w miejscu ostatecznego posadowienia).

  Reasumując: uważam, że w górach nowe wieże widokowe są najmniej potrzebnym elementem infrastruktury turystycznej.

 • Tomek Nawrot2019-09-21 10:19

  ano, zacytuj fragment mojej wypowiedzi, w którym napisałem, że wszystkie wieże powstały po to, aby ich budowniczowie mogli się wykazać.

 • Silesiophilus2019-09-21 14:26

  Ostatnie głosy w dyskusji: czy to aby nie marudzenie w stylu: nie ma - źle, jest - też źle.

 • Pion2019-09-21 22:33

  Hm. Może chwilowo zakończmy dyskusję i zacznijmy głosowanie (ale bez: ale)
  1. Wieża na Śnieżniku - tak czy nie
  2. Wieża na Ślęży - tak czy nie
  3. Wieże na szczytach zarośniętych, rokujących - tak czy nie
  4. Wieże na szczytach niezarośniętych - tak czy nie
  5. Krzyże na szczytach - tak czy nie.
  Inne propozycje?
  Zobaczymy na czym stoimy?
  Pion 1N,2T,3T,4N,5N

 • Leszek Kumor2019-09-23 08:53

  Głosowanie:
  1N; 2T; 3T; 4N; 5N.
  Inne propozycje:
  # NIE żadnym altanom i innego rodzaju schronom.
  # Ale TAK dla informacji z metalu, mam nadzieję, że nie dotrą tutaj złomiarze, o wysokości nad poziomem morza. Wpadłem na ten pomysł, gdy uświadomiłem sobie, że na każdym historycznym budynku stacyjnym kolei czeskich, wmurowana jest metalowa informacja, na jakiej wysokości się znajdujemy.

 • Silesiophilus2019-09-23 09:39

  Jak wyżej.
  Plus - wieże na nizinach. Jak ktoś nie chce, może nie wchodzić....

 • Tomasz Drożdż2019-09-23 10:23

  Co do propozycji głosowania:
  1. T (?)
  2. T
  3. N
  4. N
  5. N (!)

  "Ostatnie głosy w dyskusji" - to raczej nie marudzenie, lecz próba trzeźwej oceny istniejącego stanu. Mnie po prostu bardziej cieszy realizacja innych inwestycji w Sudetach, niż stawianie wież widokowych.

 • Silesiophilus2019-09-23 21:40

  Mój wpis "jak wyżej" dotyczył stanowiska Piona (czyli właściwie jak niżej).
  "Trzeźwa ocena"... - nie ma jak dobra samoocena!

 • Pion2019-09-29 18:23

  To rzecz jasna nie było żadne głosowanie, a jedynie mały sondaż. I za mała liczba respondentów aby coś wysnuć. Ale dobrze. Dziękuję. Moze Redaktor skorzysta czasem w przyszłości z takiej formy kontaktu z czytelnikami. Lub umożliwi ją między zainteresowanymi. Pro publico bono.

Komentarz
Facebook