Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-11-26 23:05

  Ukazująca się w roku jubileuszu 75-lecia polskiej administracji we Wrocławiu oraz 75-lecia wrocławskiego środowiska akademickiego książka w popularnonaukowy sposób przybliża powojenne początki funkcjonowania Uniwersytetu Wrocławskiego i ukazuje wysiłek podejmowany w tym zakresie przez Grupę Naukowo-Kulturalną pod przewodnictwem prof. Stanisława Kulczyńskiego

 • 2020-11-10 21:36

  Od lat panuje przekonanie, że w Karkonoszach nie ma regionalnej kuchni. Wszyscy są przekonani, że obecna kuchnia to przepisy pochodzące przede wszystkim z kresów. Myślimy tak dlatego, że spora część mieszkańców naszych terenów to potomkowie przesiedleńców z przedwojennych kresów Rzeczypospolitej. Nie jest jednak tak do końca. Przecież przed II wojną światową Karkonosze zamieszkiwane były przez ludność, która miała swoje przyzwyczajenia kulinarne

 • 2020-11-10 21:15

  „Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny” jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym, miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy

 • 2020-10-21 10:26

  Co jakiś czas prezentujemy Wam nowe mapy, które ukazują się na rynku wydawniczym. Dzisiaj o kilku, które wydały w ostatnim czasie wydawnictwa PLAN (wrocławski i jeleniogórski). Na początek o dwóch mapach, które już wcześniej można było kupić, ale teraz są również w coraz popularniejszej wśród turystów wersji wodoodpornej

 • 2020-10-08 07:35

   "Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny" jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy na południowym wschodzie

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 3720Wszystkich: 9454055

Ruszyła 25. edycja Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju!

Fot. Lucyna LewandowskaFot. Lucyna LewandowskaFot. Lucyna Lewandowska
Fot. Lucyna Lewandowska
Fot. Lucyna Lewandowska
Fot. Lucyna Lewandowska
2020-09-14 17:56

     W piątek, 11 września, punktualnie o godzinie 20:00 rozpoczęła się jubileuszowa edycja Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. Pod wieloma względami będzie ona wyjątkowa - największa liczba filmów górskich, najdłuższy Festiwal w historii, mnóstwo książek, najwięcej wydarzeń outdoorowych, ale też trudniejsze niż zwykle warunki. Będą też niespodzianki – organizatorzy nieraz zaskoczą Festiwalowiczów dodatkowymi atrakcjami w programie wydarzenia. Po raz pierwszy w historii większość punktów programu, w tym również filmy, dostępna będzie ONLINE.

     25. edycja Festiwalu Górskiego w przeważającej części odbywać się będzie w plenerze – przestrzeń została zaaranżowana w taki sposób, by każdy czuł się komfortowo, a poszczególne punkty programu były w łatwy sposób dostępne dla każdego uczestnika imprezy. Wszystko w zgodzie z zaleceniami GIS i w myśl zasad bezpieczeństwa.

     Najważniejsze punkty tegorocznego wydarzenia to oczywiście konkurs filmowy, rozdanie Złotych Czekanów, Festiwal Górskiej Literatury, benefis Krzysztofa Wielickiego oraz odsłonięcie pomnika Andrzeja Zawady. Jednak lista godnych uwagi punktów w programie jest o wiele dłuższa.

Aż 10 dni Festiwalu – edycja wypełniona po brzegi

     Chcieliśmy zorganizować edycję, która będzie inna niż poprzednie. W której zmieścimy wszystkie nasze pomysły, gdzie program będzie rozbudowany, mocny merytorycznie, wypełniony fantastycznymi nazwiskami, znakomitymi historiami, gdzie znajdziemy też miejsce, by zaskoczyć Festiwalowiczów i zaprezentować coś specjalnego. Koncepcja najdłuższego Festiwalu w historii pozwoliła nam to wszystko zrobić – mówi Maciej Sokołowski, dyrektor Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju.

     Festiwal potrwa aż do 20 września. Każdego dnia, od rana do późnych godzin wieczornych, Festiwalowicze będą bardzo zajęci – przygotowanych zostało kilka bloków, w trakcie których będą odbywać się spotkania, prelekcje, warsztaty, wspólne czytanie i oglądanie. A jeśli o oglądaniu mowa - w tym roku czeka nas rekordowa liczba filmów (30) i premier (17), w tym trzech światowych!

Z pierwszą w historii edycją ONLINE

     Po raz pierwszy od początków najważniejszego spotkania ludzi gór w Polsce i jednego z najważniejszych w Europie, równolegle z tradycyjną wersją festiwalu obywać się będzie jego edycja ONLINE. Będzie ona dostępna na pierwszej w Polsce platformie VOD poświęconej wyłącznie filmowi górskiemu (www.filmygorskie.pl), gdzie użytkownicy będą mogli śledzić 23 wydarzenia festiwalowe, obejrzeć 24 filmy oraz 10 rozmów z twórcami i ich bohaterami. Co ważne - wszystkie zamieszczone i udostępnione na stronie www.festiwalgorski.pl pozycje dostępne będą dłużej niż festiwal tradycyjny, bo aż do 24 września.

Wyprawy w góry z gośćmi i bohaterami Festiwalu

     25. Festiwal Górski to nie tylko wydarzenia w centrum festiwalowym. W tym roku to także mnóstwo atrakcji w plenerze. Wśród nich znajdą się przede wszystkim wyprawy w najpiękniejsze rejony ziemi kłodzkiej. Przygotowaliśmy aż 6 wycieczek, które poprowadzą nasi zacni goście: Piotr Hercog, Piotr Pustelnik, Zbyszek Piotrowicz, Krzysztof Wielicki czy Leszek Cichy.

Integrowanie Przez Wspinanie i Warsztat Młodych Podróżników

     Wycieczki w góry to jedno. Jeśli ktoś będzie miał ochotę sprawdzić i wyszkolić się „w skale”,  będzie miał możliwość wzięcia udziału w jednych z 22 warsztatów organizowanych wspólnie z ekipą z Integrowania Przez Wspinanie.

     W trakcie festiwalu nie może zabraknąć też wydarzeń dla przedstawicieli młodszego pokolenia. Warsztaty Młodych Podróżników to spotkania dla dzieci powyżej 6. roku życia, które odbywać się będą od piątku do niedzieli (17-20 września) niemal przez cały dzień. Na Młodych Podróżników czekać będzie mnóstwo opowieści, przygód, ważnych rozmów o tym, jak zachować się w górach, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także warsztaty teatralne, wspólne zabawy i mnóstwo śmiechu.

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju odbędzie się w dniach od 11 do 20 września. Program festiwalu dostępny jest na stronie: www.festiwalgorski.pl 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook