Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 20310Wszystkich: 6420824

Samotnia również w potrzebie

2020-04-13 22:56

     To zadziwiające, jak bardzo turystom górskim leży na sercu los sudeckich schronisk. Niestety, wciąż nie można tego powiedzieć o spółce zawiadującej schroniskami i jej prezesie, który konsekwentnie nie chce umorzenia (czy nawet częściowego umorzenia) czynszu za okres, kiedy schroniska nie mają żadnych dochodów. A czynsze płacone przez schroniska są spore! Jak pamiętamy, kilka lat temu po awanturze, o której również na naszych łamach pisaliśmy, Samotnia pozostała w rękach dotychczasowych dzierżawców, ale z czynszem 17 000 złotych każdego miesiąca! Obecnie jest to o kilka tysięcy więcej… To nie jedyne schroniska z wysokim czynszem. Do schroniska na Hali Szrenickiej spółka szukała dzierżawcy, który byłby skłonny płacić czynsz w wysokości ok. 30 000 złotych miesięcznie…

     Crowdfundingowe portale pełne są ostatnio zbiórek, które firmom umożliwią przetrwanie. Nie inaczej jest i w naszym, górskim światku… Schronisko Samotnia w Karkonoszach przez wielu uważane jest za jedno z najpiękniej położonych w Polsce. Dla wielu to też miejsce niemal kultowe… Dlatego zwracamy się do Was, drodzy czytelnicy o pomoc dla Samotni. W zbiórce na polakpotrafi.pl czytamy: Nie prosimy o darowiznę, prosimy żebyście nie wycofywali zaliczek na poczet Waszych rezerwacji oraz kupowali miejsca, kursy obiady, nasze usługi, koszulki - teraz - a my z tego wszystkiego rozliczymy się kiedy życie wróci do normalności.

     Jak można wspomóc Samotnię? Kupując m.in. koszulki i polary z logo schroniska, vouchery na obiady, weekendowe pobyty z wyżywieniem, czy tabliczki sponsorskie, które umieszczone zostaną na stołach w jadalni.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

Zobacz także:
zbiórka dla Samotni na polakpotrafi.pl 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomasz Rzeczycki (GoryPolski.pl)2020-04-22 16:44

  Spółka Sudeckie Hotele i Schroniska PTTK Sp. z o.o. nie jest pasożytem, lecz właścicielem schroniska. Na przestrzeni dziesięcioleci inwestycje w schronisku PTTK Samotnia finansowane były zarówno ze środków własnych dzierżawcy, jak i z pieniędzy właściciela. Schronisko mogłoby działać samodzielnie, gdyby właściciel zdecydował się je sprzedać. Jak dotąd nie miał takiej woli. Turyści nocujący w schroniskach mają zapewniony dach nad głową, posiłki, toalety i łazienki. W przeszłości, w czasach PRL, PTTK zarządzało swoimi schroniskami poprzez różnego rodzaju struktury, m.in. był Okręgowy Zarząd Gospodarki Turystycznej PTTK.

 • Tomek Nawrot2020-04-14 10:12

  O co chodzi z tą spółką - czapą, mającą wyraźne znamiona pasożyta? Co w zamian mają schroniska płacąc te kosmiczne czynsze? Co mają w zamian turyści, bo to z ich pieniędzy schroniska płacą te kosmiczne czynsze? Poza nimi schroniska remontują swoje obiekty z własnych pieniędzy, czy czapa je finansuje? Czy te obiekty nie mogłyby działać samodzielnie, bez tej czapy? Ta spółka to kontynuacja jakiejś instytucji z czasów PRL-u? Czy wiadomo, ile prezes zarabia? Jeśli ktoś ma informacje na ten temat, proszę o podzielenie się.

Komentarz
Facebook