Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 14786Wszystkich: 6491248

Ścieżka na Winnej Górze w Trzebnicy

Fot. Tomek Nawrot
Fot. Tomek Nawrot
2019-09-10 23:00

     „Miejsce, gdzie mieszkańcy i turyści z uwagą i w sposób ciekawy dowiedzą się o historii skrywanej przez lata w cieniu naszej góry.” To fragment tekstu umieszczonego na tablicy znajdującej się przy wejściu na ścieżkę dydaktyczną na terenie Winnej Góry, zwanej też Kocią, w Trzebnicy.

     Budowa wieży widokowej i kawiarni na szczycie wzgórza oraz dużej ścieżki ma się rozpocząć w przyszłym roku. Od początku tego korzystać można z małej ścieżki. Znajdują się na niej tablice z interesującymi informacjami, ławki, pomosty, schody, oświetlenie. W ramach pierwszego etapu realizacji tej inwestycji zainstalowana zostanie jeszcze rzeźba nosorożca.

     Projekt ścieżki został przygotowany przy współpracy z rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr. hab. Adamem Jezierskim oraz odkrywcą śladów Homo Erectusa na Winnej Górze prof. dr. hab. Janem Burdukiewiczem. Ślady osadnictwa grupy tych wczesnych form ludzkich na tym wzgórzu pochodzą sprzed około 0,5 mln lat temu. Badane były w latach 1988 - 1994 przez międzynarodowy zespół specjalistów. Wejście na ścieżkę znajduje się przy ul. Piwnicznej. Można do niej dojść także ulicą Winną (o nawierzchni gruntowej), boczną ul. Henryka Pobożnego.

Tomek Nawrot
 

Galeria

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook