Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 16944Wszystkich: 6417458

Skuterami śnieżnymi po I strefie KRNAP

Skuter w Krakonošovej zahrádce, Fot. Robin Böhnisch
Skuter w Krakonošovej zahrádce, Fot. Robin Böhnisch
2020-04-02 18:48

     Strażnicy KRNAP zauważyli wczoraj do południa grupę skuterów śnieżnych, które poruszały się po świeżym śniegu w I strefie Krkonošskiego narodnego parku. Strefa ta obejmuje najcenniejsze z punktu widzenia obszary parku narodowego. Wstęp do niej jest surowo wzbroniony. Jakież było zdziwienie amatorów nielegalnej jazdy, gdy na końcu ich wycieczki czekała policja i strażnicy parku.

     - Przejechali praktycznie przez całe Karkonosze, naruszając granice najcenniejszych partii parku narodowego i zagrażając tym samym ostojom cietrzewia i sokoła wędrownego – mówi dyrektor KRNAP, Robin Böhnisch. – Przez cały dzień na nasz alarmowy telefon otrzymywaliśmy zgłoszenia od mieszkańców karkonoskich chat, a w sieciach społecznościowych pojawiały się zdjęcia i filmy osób, które ich spotkały, dokumentujące szaloną jazdę. Jednego z jej uczestników policjanci zidentyfikowali i zatrzymali w Lučnej boudzie. Pozostałych już na parkingu, gdzie kończyli swoją eskapadę – dodaje Böhnisch.

     Sprawne działanie strażników i policjantów pozwoliło złapać amatorów mocnych wrażeń właściwie na gorącym uczynku. Dyrekcja KRNAP zgłosiła policji podejrzenie naruszenia przepisów stanu wyjątkowego, jaki ogłoszony jest na terenie Republiki Czeskiej, a także nielegalnego przekroczenia granicy państwowej.

     Świeży śnieg, jaki spadł kilka dni temu przyciągnął w Karkonosze także wielu narciarzy, którzy z najbardziej chronionych obszarów, np. Kotla i Obřego dolu, zrobili sobie miejsce do zjazdów na nartach. Również w tych przypadkach strażnicy KRNAP gromadzą materiały, które pozwolą na wszczęcie postępowań administracyjnych. Kary pieniężne, jakie otrzymują osoby łamiące przepisy ochrony przyrody nie są dochodem KRNAP. Połowa trafia do budżetu gminy, na terenie której doszło do wykroczenia, a połowa do państwowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Tomasz Drożdż2020-04-03 19:54

  Dokładniej, to każdemu z nich grozi kara do 100 000 koron czeskich, czyli mniej więcej do 16 500 złotych. Zwykle wymierzana w tej własnie górnej granicy.
  To będzie chyba bardzo droga "przygoda" tych (...).

  A tu link do filmu ze strony KPN z zatrzymania podobnego (...) w dniu 6 lutego 2020r.:

  https://www.facebook.com/watch/?v=2771763686264308

  Baran rozjeżdżał ostoję cietrzewia! Bardzo się cieszę, że strażnikom udało się go dopaść.

 • Paweł Rembarz2020-04-03 18:36

  Mam nadzieję że zapłacą niemało. Zresztą pod tym względem Czesi się nie szczypią. Nie to co u nas, 200zł mandatu i heja...

 • Tomek Nawrot2020-04-03 10:58

  Chciałoby się coś napisać, ale brak słów.

Komentarz
Facebook