Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1123Wszystkich: 13725236

Spękane Skały koło Jarkowic

Fot. Tomek Nawrot
Fot. Tomek Nawrot
2018-10-16 08:22

     Zauważyłem je jadąc samochodem pomiędzy Miszkowicami, a Jarkowicami. Droga ta prowadzi z Lubawki do Przełęczy Kowarskiej i dalej do Kowar. Zacząłem szukać tych skał na mapie. Szybko znalazłem - nazywają się Spękane Skały. O dziwo, nie jest na niej zaznaczony żaden szlak prowadzący do nich. Tym bardziej postanowiłem do nich dotrzeć. Dojście znajduje się za szkołą podstawową w Miszkowicach, która mieści się w budynku dawnego pałacu, niedawno wyremontowanego. Przed lasem zauważyłem na kamieniu na drodze pierwszy znak pokazujący drogę do skał.

     Potem na drzewach kolejne. Czyli jednak prowadzi tędy szlak. Jednak po dojściu do pierwszych skał nie widziałem już dalszych oznaczeń. Może znakowanie nie zostało jeszcze zakończone? Potwierdzać to może informacja, jaką znalazłem w internecie. Otóż w lipcu ubiegłego roku Fundacja Wspinka uzyskała od nadleśnictwa prawo do zagospodarowania terenu na cele wspinaczkowe. W jego ramach ma być też oznakowana ścieżka dojściowa oraz ustawione tablice edukacyjno - informacyjne. Gdy byłem we wrześniu, tablic jeszcze nie było. Być może też niezakończone jest znakowanie ścieżki. Chociaż jeśli ma tylko służyć dojściu do skał, to może fundacja nie planuje poprowadzenia jej wzdłuż całego masywu skalnego - pod skałami, a także wierzchołkami?

     Dla turystów pieszych ważne jest, aby można było przejść wzdłuż skał, zwłaszcza górą. Jednak nie ma z tym problemu, bowiem są ścieżki, a teren nie jest na tyle obszerny, aby można było się zgubić. Skały były już często odwiedzane przed wojną. W 1930 r. otrzymały status pomnika przyrody. W tamtych latach wykonane zostały też barierki, które istnieją do dziś. Jednak po wojnie widoki zostały przesłonięte przez drzewa, a turyści rzadko odwiedzali to miejsce. Na nowo odkryli je wspinacze, a dla turystów znowu jest atrakcyjne, jak dawniej. Nadleśnictwo wycięło bowiem częściowo drzewa, odsłaniając widoki. Przy czym teren jest nadal w znacznym stopniu zalesiony. Dominują buki, w tym wiekowe, co jest dodatkowym atutem tego miejsca.

     Miszkowice oraz Jarkowice od drugiej połowy XIX wieku zyskały charakter letniskowy. Istniała nawet wtedy linia omnibusowa, którą z Lubawki przyjeżdżali turyści. Był zakład kąpielowy, liczne gospody, browar, kawiarnia z kolumnadą. Jadąc z Miszkowic do Jarkowic, uwagę zwraca duży, zabytkowy budynek stojący po lewej stronie drogi. Nazywany jest Karczmą Książęcą. Wybudowany został w XVI wieku i pełnił funkcję karczmy sądowej. Jest jednym z najciekawszych przykładów sudeckiego budownictwa ludowego. W 1810 r. uczestniczyli w nim w tajnym spotkaniu najważniejsi pruscy politycy, w tym późniejszy kanclerz książę Karl August von Hardenberg. Prawdopodobnie podczas spotkania powstał projekt reformy Prus.

     W Jarkowicach funkcjonuje schronisko turystyczne Srebrny Potok. W jego budynkach przed wojną i krótko po niej - do 1947 r., była strażnica graniczna. W 1958 r. przeszły pod dzierżawę oddziału PTTK przy Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. Rok później, dzięki pracy społecznej wielu osób, zostały wyremontowane i przyjęły pierwszych turystów. Obecnie schronisko prowadzone jest przez osoby prywatne. Widać po nim, że robią to z zaangażowaniem. Znajduje się wśród łąk, blisko lasu, przy szlakach turystycznych. Warto to miejsce wybrać na swój pobyt w celu zwiedzania okolicy.

Tomek Nawrot
 

Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook