Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

 • 2020-05-15 10:08

  Celem niniejszej pracy jest przedstawienie historii wsi Żelazno po 1945 r., a przede wszystkim losów jej mieszkańców, którzy od ponad siedemdziesięciu lat tworzą lokalną społeczność. W literaturze przedmiotu, dotyczącej losów ziemi kłodzkiej oraz jej powojennej historii, nie ma opracowania, które byłoby poświęcone jedynie dziejom tej wsi. Przedmiotem analizy jest okres od wczesnych lat powojennych po transformację ustrojową w 1989 r.

 • 2020-05-15 10:02

  Kolejny numer czasopisma "Sudety" przynosi jak zwykle szereg ciekawych artykułów, które z pewnością zainteresują miłosników Sudetów. Między innymi przeczytać w nim mozna o rytualnym sanatorium w Kudowie-Zdroju, Teplickim Skalnym Mieście, o Theodorze Fontane i jego związkach z Karkonoszami, a także o granitowym sercu Polski i uzdrowisku jak Bad Gastein...

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 5720Wszystkich: 6335354

SPEKTRUM: filmy otwarcia i zamknięcia Festiwalu

2019-10-14 06:55

     Znamy tytuły filmów, jakie towarzyszyć będą widzom 5. Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM, podczas jego otwarcia oraz zamknięcia. Festiwal rozpocznie się w Świdnicy już na początku listopada.

     „(Nie)znajomi” oraz „Ból i blask” – te dwa tytuły stworzą parę najważniejszych filmów pozakonkursowych Festiwalu. „(Nie)znajomych” w reżyserii Tadeusza Śliwy publiczność pozna podczas oficjalnego otwarcia 5. odsłony Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM – we wtorek, 5 listopada. Ta świeża, zaledwie kilkudniowa polska produkcja inspirowana była włoskim hitem „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” w reż. Paolo Genovese. „(Nie)znajomi” naprzemiennie bawią i wzruszają, pomagając zobrazować różne oblicza miłości. Fabuła oparta jest na historii grupy przyjaciół, którzy w trakcie kameralnej kolacji decydują się zagrać w nietypową i – jak się okazuje – ryzykowną grę. Zasady są proste: muszą ujawniać wiadomości, które otrzymują, a rozmowy przełączać w tryb głośnomówiący. Szybko wychodzi na jaw, że każdy z przyjaciół skrywa tajemnice, które wolałby zatrzymać wyłącznie dla siebie, a na pozór przyjemny wieczór wywraca ich świat do góry nogami. Na ekranie wspólnie kolację jedzą: Maja Ostaszewska, Aleksandra Domańska, Kasia Smutniak, Tomasz Kot, Michał Żurawski i Wojtek Żołądkowicz. Smacznego!

     Galę wręczenia nagród 5. Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM w niedzielę, 10 listopada, uświetni wyczekiwany i jeden z najgłośniejszych tytułów wśród ostatnich premier: „Ból i blask” w reżyserii Pedra Almodóvara. Określany jako najbardziej osobisty, a przy tym najlepszy film w karierze twórcy. Reżyser zabiera nas w podróż do życia mężczyzny, po latach odnajdującego osoby, które wywarły największy wpływ na jego życie. Widz wraz z bohaterem na nowo przeżywa najważniejsze momenty z jego przeszłości. Wraca do dzieciństwa i domu w malym miasteczku, wspomina pierwsze namiętności, miłości i ból rozstania. Przypomina sobie również spotkanie z kinem, które na lata stało się sensem jego życia. Powracając do najintensywniejszych doświadczeń minionych lat, główny bohater odnajduje siłę, by zmierzyć się z teraźniejszością, próbując zamknąć niedokończone sprawy z przeszłości, burzące jego poukładaną codzienność.

     Tych dwóch pozycji nie należy przegapić – do zobaczenia w Świdnicy!

     5. Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM odbędzie się w terminie 5-11 listopada 2019 r. Karnety w cenie 100 zł zostaną włączone do sprzedaży 15 października. Bilety na pojedyncze seanse będzie można nabyć od 22 października. Organizatorami SPEKTRUM są Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica, a współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 


Zobacz także:
strona Świdnickiego Festiwalu Filmowego na Facebooku 

 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

Komentarz
Facebook