Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
  • 2024-02-01 09:34

    555 zagadek o Górach Stołowych jest próbą zebrania tego, co w Górach Stołowych najciekawsze, wyjątkowe i niepospolite.Jeżeli nigdy w nich nie byłeś, ta książka pozwoli Ci przekroczyć ich granicę i zajrzeć do środka ― do ukrytych tam historii i mrocznych tajemnic. Gwarantuję, że rozdział po rozdziale coraz szerzej będzie się przed Tobą otwierać niezwykły skalny świat, w którym każda piaskowcowa skałka ma w sobie coś wyjątkowego

  • 2024-01-10 21:30

    Opracowanie poświęcone wrocławskiej gastronomii w latach 1957–1970, w którym czytelnik znajdzie informacje o jej strukturze, typach funkcjonujących zakładów oraz ich umiejscowieniu na terenie Wrocławia. Autor pisze również o prowadzonej przez lokale działalności rozrywkowej oraz przedstawia jadłospisy, opisuje też różne problemy z klientelą (gastronomiczne miscellanea). Wszystko to zostało ukazane na tle ówczesnych przemian

  • 2024-01-10 21:20

    Jak przystało na region w Europie Środkowej, ziemia kłodzka istniała i istnieje realnie, determinowana geografią lub decyzjami politycznymi, a zarazem jest tworem wyobraźni, opisywanym w wielu tekstach i językach. Badanie kultury tego obszaru wymaga zatem podejścia historycznego, skupionego na dziejach narodów i grup społecznych oraz historii ich sztuki, duchowości, obyczaju i przemysłu, jak również użycia perspektyw...

  • 2023-11-09 09:43

    Imponujący łańcuch zamków obronnych w Sudetach to część dziedzictwa Piastów, pierwszej historycznej polskiej dynastii. Z czasem Dolny Śląsk zaczął przynależeć do Królestwa Czech, które było częścią Rzeszy Niemieckiej, ale Piastowie śląscy książętami Rzeszy nigdy nie byli, w odróżnieniu np. do Podiebradów oleśnickich. Piastowie kierowali się własnościowym prawem polskim, podkreślali, że są na Śląsku „od zawsze" i otrzymali przywileje od polskiego władcy, co musiał uznać nawet cesarz

  • 2023-11-08 16:23

    Górskie wędrówki to wspaniała przygoda i mnóstwo pozytywnych doświadczeń i wspomnień – z tym stwierdzeniem zgodzi się zapewne każdy miłośnik gór. Ci z nich, którzy zostali rodzicami mogą zadawać sobie pytanie: Jak zarazić dzieci swoją pasją i miłością do wędrowania po górskich szczytach? Jak zachęcić je do odkrywania nowych miejsc i nakierować ich wrodzoną ciekawość świata na górskie szlaki? I jak nie zrazić ich do takiego rodzaju turystyki, który przecież często wiąże się z dużym wysiłkiem?

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 1074Wszystkich: 13723213

Srebrny ołtarz znów w katedrze

Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
Fot. Waldemar Brygier / NaszeSudety
2019-12-20 21:41

     Po 75 latach wrócił do wrocławskiej katedry srebrny ołtarz główny fundacji biskupa Andrzeja Jerina (1540-1594). To niezwykłe wydarzenie, bo poprzedziły je wytężone prace nad odnowieniem ołtarza, a także w znacznej części odtworzeniem srebrnych elementów. Podczas oblężenia Wrocławia ołtarz został zdemontowany i podzielony na części. Po zakończeniu działań wojennych nigdy nie był prezentowany w całości. Jego rekonstrukcję mogliśmy oglądać w czasie wystawy „Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej” w Muzeum Narodowym w 2017 roku. Wtedy też powstał pomysł, by ołtarz po renowacji, wrócił do katedry.

     Wykonany w manierystycznym stylu ołtarz ufundowany został przez bpa wrocławskiego Andrzeja Jerina. Wykonanie zlecił artystom wrocławskim: złotnikowi Paolowi Nitschowi oraz malarzowi Bartholomeusowi Fichtenbergowi. Ołtarz składa się z głównej szafy i dwóch par skrzydeł. Jest tak zbudowany, że posiada dwa otwarcia.

     Ołtarz zamknięty przedstawia dwa skrzydła, na których umieszczono głównych ojców Kościoła zachodniego. Po lewej stronie widzimy w części górnej świętego papieża Grzegorza Wielkiego. W dolnej części jest namalowana postać świętego Ambrożego, biskupa Mediolanu. Prawe skrzydło przestawia w górnej części świętego Hieronima, ukazanego w kardynalskim stroju. W dolnej części został przedstawiony święty Augustyn, biskup Hippony.

     Pierwsze otwarcie ołtarza prezentuje sceny z życia patrona wrocławskiej katedry, świętego Jana Chrzciciela. Składa się ono z ośmiu kwater malarskich, umieszczonych w dwóch rzędach górnym i dolnym. 

     Drugie otwarcie ołtarza pozwala nam zobaczyć jego najważniejszą część, czyli figuralne przedstawienia, wykonane w srebrze przez niezwykle utalentowanego wrocławskiego złotnika Paula Nitscha. W centralnej części widzimy scenę ukrzyżowania. Spoglądamy na rozpiętego na krzyżu Chrystusa, obok którego stoi jego Matka Maryja i umiłowany uczeń, święty Jan apostoł i ewangelista. Scena ukazuje, co dzieje się na ołtarzu podczas każdej Mszy świętej, czyli sakramentalne uobecnianie znawczej ofiary Chrystusa. 

     W skrzydłach bocznych zostały umieszczone, również wykonane w srebrze, figuralne przedstawienia świętych patronów katedry, kapituły katedralnej, Śląska i fundatora ołtarza. Są to od lewej górnej strony święty Jan Chrzciciel, święty Wincenty diakon i męczennik. Po prawej stronie w górnej kwaterze umieszczony został święty Andrzej apostoł, patron fundatora, a w dolnej święta Jadwiga Śląska. Na dolnym obrzeżu centralnej szafy znajduje się inskrypcja, mówiąca o fundatorze i fundacji ołtarza. Natomiast na dolnych obrzeżach skrzydeł w centrum umieszczone zostały medaliony, przedstawiające z lewej strony popiersie biskupa Jerina, a z prawej jego tarczę herbową. Wszystkie wymienione sceny umieszczone są na bordowym aksamicie, ozdobione gwiazdami, gwoźdźmi i innymi elementami dekoracyjnymi.

Opis ołtarza pochodzi z folderu wydanego z okazji uroczystości powrotu srebrnego ołtarza głównego Świętego Jana Chrzciciela (1591) fundacji biskupa Andrzeja Jerina (1540-1596) do wrocławskiej katedry pw. Św. Jana Chrzciciela.

[wab]
Fot. Waldemar Brygier - NaszeSudety.pl
Galeria

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
 

Komentarze

  • Leszek Kumor2020-01-10 14:42

    Byłem osobiście. Ołtarz wygląda w moim odczuciu zimno, a zarazem majestatycznie. Gorzej z oglądaniem scen malarskich na skrzydłach. Prawdę mówiąc nie ma jak kontemplować sceny nawet przy zamkniętym ołtarzu. Chyba, że będą zainstalowane lunetki.

Komentarz
Facebook