Mapy, przewodniki
Wyszukiwarka
Kalendarz imprez
Subskrypcja

Nowe wydawnictwa
 • 2020-09-10 10:01

  W najnowszym numerze czasopisma "Sudety" (nr 2/173 - lipiec-sierpień 2020) znajdziemy jak zwykle sporo ciekawych informacji z Sudetów. Dużo miejsca, bo aż siedem stron, poświęconych zostało Karkonoszom w poezji. Edward Białek prezentuje w artykule wrażenia z podróży po Karkonoszach (i ich najbliższych okolicach), jakie w formie literackiej przekazali nam m.in. Hermann Stehr, Theodor Körner, czy Kazimierz Brodziński

 • 2020-09-10 08:50

  Góry Olbrzymie, gdyż taką właśnie nazwę nosiły Karkonosze i Góry Izerskie do początków XIX wieku traktowane jako jedno pasmo, mają w sobie coś z bigosu. Wszystko jest w nich wymieszane: wpływy gospodarcze, kulturowe i polityczne. Stanowią ostoję Ducha Gór, gdzie jawa miesza się ze snem, a rzeczywistość z baśnią. Są jednym z najpóźniej poznanych europejskich regionów. Tajemnicze i pociągające. Aromatyczne jak długo warzony bigos. Odzwierciedleniem ich poplątanych dziejów jest regionalna kuchnia

 • 2020-06-04 11:46

  Na rynku księgarskim ukazała się nowa książka Hannibala Smoke’a, zatytułowana „Cicha apokalipsa. Zrujnowane pałace Dolnego Śląska”. Dwa poprzednie dzieła, w których autor opisał nieistniejące pałace Dolnego Śląska oraz zrujnowane obiekty w stolicy Dolnego Śląska cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że i kolejna książka z pewnością będzie bestsellerem.

 • 2020-05-22 08:28

  Krakowskie wydawnictwo Compass coraz śmielej poczyna sobie na sudeckim rynku wydawniczym i właśnie zaproponowało kolejne wydanie mapy Gór Stołowych. Kolejne, bo to już trzecia  edycja opracowania kartograficznego, obejmującego najpopularniejszy wśród turystów obszar leżący na ziemi kłodzkiej. Postanowiliśmy przyjrzeć się mapie nieco bliżej…

 • 2020-05-15 10:10

  Karkonosze. Spacerownik ilustrowany to w moim zamyśle ksiązka inna niż dotychczasowe przewodniki i albumy fotograficzne poświęcone tym górom. Opisując i ilustrując zdjęciami spacery po karkonoskich szlakach, starałem się pokazać piękno polskich i czeskich Karkonoszy, a także przekazać nieco wskazówek praktycznych. Piszę o miejscach bardzo popularnych i tych mniej znanych, choć równie atrakcyjnych. Od ponad pół wieku jestem nieuleczalnie zakochany w Karkonoszach

Które z n/w pasm jest Twoim ulubionym?
Sonda
Wizyt:
Dzisiaj: 13362Wszystkich: 7215348

Stara poczta ze Śnieżki znów cieszy oko

Fot. ČTKFot. ČTKStara poczta na Śnieżce. Fot. Michal Sváček, MAFRA
Fot. ČTK
Fot. ČTK
Stara poczta na Śnieżce. Fot. Michal Sváček, MAFRA
2019-06-22 19:51

     Nowoczesna konstrukcja budynku czeskiej poczty na szczycie Śnieżki już na dobre wpisała się w krajobraz Karkonoszy. Starsi turyści pamiętają jednak, że nie zawsze tak było i że jeszcze 10 lat temu można było wysłać kartkę z drewnianego budynku poczty. Została rozebrana w 2009 roku, przez terytorium Polski przetransportowana na teren Republiki Czeskiej, gdzie jej elementy zostały odnowione oraz zakonserwowane. 

     Podjęte zostały starania o jej postawienie na zboczach Javorovej skály, przy górnej stacji wyciągu w ośrodku narciarskim Moninec na Vlašimskiej pahorkatinie. Niestety nie udało się wówczas, bo na przeszkodzie stanęli urzędnicy, którzy powołując się na przepisy o ochronie przyrody, odmówili zgody na postawienie budynku. Stara poczta trafiła więc na niedaleki kemping, gdzie stała do ubiegłego roku. Zmienił się właściciel kempingu i chatka znów stała się bezdomna. Jej miłośnicy podjęli kolejne starania o umieszczenie jej w pierwotnie planowanym miejscu i tym razem, po pokonaniu wielu przeszkód i uzyskaniu wielu zezwoleń, przedsięwzięcie udało się zrealizować.

     Stara poczta ze Śnieżki, oprócz funkcji pocztowej, pełni teraz nowe funkcje. Przede wszystkim będzie służyła jako informacja turystyczna o regionie Toulava, położonym w połowie drogi pomiędzy Pragą a Szumawą i chętnie odwiedzanym przez mieszkańców stolicy. Z pewnością budynek starej poczty stanie się też ciekawym celem turystycznym, wszak stał kiedyś na najwyższym szczycie Republiki Czeskiej. W jego wnętrzu umieszczono też tablice, które opowiadają o historii i jego przeznaczeniu.

Waldemar Brygier - NaszeSudety
 

 • Dodaj link do:
 • facebook.com
 

Komentarze

 • Bohemophilus2019-06-22 23:56

  Nooo, owa poczta leciwa cieszy tam oko już od pewnego czasu. Byłem tam rok temu latem. Sytuacja była dziwna, bo budynek poczty znajduje się na terenie jakiegoś obozowiska dla dzieci i w zasadzie był zakaz podejścia do niego, ale zakaz jakby mało poważny w sytuacji, gdy budynek jest przy szosie, na skraju tego obozowiska. Pamiętam jednak, że jak chciałem go obfotografować także od strony "zakazanej", to jakiś "człowiek obozowiskowy" obserwował mnie nie całkiem przychylnym wzrokiem, ale milczał. Do środka wstępu nie było. Rozumiem, że teraz jest.

 • Waldemar Brygier2019-06-23 07:20

  To obozowisko, o którym piszesz, to poprzednie miejsce stacjonowania starej poczty - na wspomnianym w artykule campingu. Tak przynajmniej mi się wydaje... Teraz poczta stoi wyżej :-)

 • Bohemophilus2019-06-23 09:54

  Sprawdziłem mapy.cz (funkcja: panorama) - to to miejsce, w którym poczta była rok temu i to samo, które podajesz. Mniejsza o to.
  Pamiętam, że pomyślałem wtedy o artykule o tym zacnym budyneczku do "Sudetów", ale one już świętej pamięci raczej..., o Twój portalu też pamiętałem, ale okazało się, ze to słomiany zapał, do którego przyznaję się bez bicia. Na szczęście jesteś czujny i napisałeś sam!

 • Bohemophilus2019-06-24 21:36

  ..o Twoim portalu... - miało być. Chyba mi się łepetyna przegrzewa z tego upału...

Komentarz
Facebook